Mestskí poslanci v Poltári na zasadnutí zastupiteľstva 27. septembra odsúhlasili nové všeobecno-záväzné nariadenie týkajúce sa úpravy hazardných hier na území mesta. Najnovšie sa minimálna vzájomná vzdialenosť medzi herňami upravuje na 200 metrov, a zároveň žiadna z herní nesmie stáť vo vzdialenosti menšej ako 500 metrov od škôl, školských zariadení, zdravotníckych zariadení či zariadení sociálnych služieb.
Obmedzenie aj tvrdý zákaz
Prijatím predmetného VZN sa situácia pre prevádzkovateľov herní značne skomplikuje. „Samozrejme, ja nikomu nebránim, aby tú herňu mal, pokojne sa môžu potom, keď im skončia licencie, presťahovať do iných priestorov, kde to budú spĺňať a chcem povedať občanom, aby to nevnímali, že to je úplný zákaz herní v Poltári, je to obmedzenie,“ predstavil nariadenie primátor Poltára Peter Sidor, o pár minút neskôr však pritvrdil: „Budem hľadať všetky možné legitímne spôsoby, ako nielen obmedziť herne v meste Poltár, ale zaviesť úplný zákaz činnosti herní v meste Poltár,“ vyjadril sa primátor.
Prijaté VZN na prvý pohľad síce zatiaľ hovorí iba o umiestnení herných prevádzok, Dominika Hlobenová z Asociácie zábavy a hier, ktorá sa diskusie k tomuto návrhu zúčastnila, to však vidí inak. „Vyzerá to iba ako obmedzujúce všeobecno-záväzné nariadenie, ale v praxi, keďže to nie je veľké mesto, to znamená naozaj, že tu v meste prevádzku nebude môcť žiadna herňa znovu otvoriť,“ vyjadrila sa. Ak sa pozrieme na mapu Poltára bližšie, všimneme si, že v daných podmienkach takéto obmedzenie v princípe skutočne znamená úplný zákaz herní.
Bez petície
V minulosti boli podobné návrhy o obmedzení či zákaze podmienené predložením petície, no po novom už mestá a obce na podobné kroky podpisy občanov nepotrebujú. Mesto Poltár sa rozhodlo túto príležitosť využiť a argumentom primátora tak boli iba údajné hlasy občanov. „Občania sa sťažujú na krik a je to v prostredí, kde je veľká sústredenosť aj detí, keď chodia zo škôl,“ uviedol. Dominika Hlobenová argumentovala ochotou prevádzkovateľov uvedený stav ihneď riešiť. „Ide o asociálov, ktorí majú tendenciu postávať pri zadných vchodoch do herní a narúšať verejný poriadok. Obidvaja prevádzkovatelia sú ochotní tieto vchody zavrieť a zneprístupniť ich tak, aby boli vchody len z hlavnej ulice. Zároveň nie je problém posilniť to nejakou bezpečnostnou službou, ako to naozaj robí nejaké zásadnejšie problémy,“ tlmočila primátorovi vyjadrenie prevádzkovateľov, ktorí v meste Poltár roky podnikajú.
Zastaralé metódy
Dominika Hlobenová za Asociáciu zábavy a hier pripomenula tiež obdobie pandémie covid-19 a karanténnych opatrení, v rámci ktorých museli byť zatvorené aj všetky kamenné herne a otvorila tak otázku aktuálnosti navrhovaných opatrení. Tie podľa jej slov síce v minulosti do istej miery účinné byť mohli, no v súčasnej digitálnej dobe strácajú svoje opodstatnenie. „Mali sme možnosť vidieť, ako sa skutočne správajú hráči, ktorí navštevujú kamenné herne, keď nemali pol roka vôbec tú možnosť,“ uviedla. Za pravdu jej dávajú aj čísla. Kým dovtedy podiel online hazardu na trhu s hazardnými hrami predstavoval len jedno percento, tak po pandémii vystúpil na úroveň jednej pätiny. V súčasnosti dosahuje úroveň takmer tridsiatich percent. „Je to ďaleko dostupnejšie, je to ďaleko rýchlejšie a v prvom rade je to anonymné,“ pokračovala Dominika Hlobenová a pripomenula tiež účinnosť kontroly, ktorá je v kamenných herniach nevyhnutnosťou. „Pretože vy musíte fyzicky navštíviť herňu a legitimovať sa občianskym preukazom, či nepatríte do Registra vylúčených osôb, ale nikdy neviete, či na druhej strane počítača alebo mobilného zariadenia sedí skutočne tá osoba, ktorá poskytla občiansky preukaz,“ uzavrela túto tému.
Nepekné prvenstvo
Schválením predmetného VZN sa Poltár na budúci rok zbaví obidvoch prevádzok, ktoré na jeho území aktuálne podnikajú. Skončia im totiž platné licencie a nové nebude možné obnoviť. Má to však háčik. Kamenné herne ako také však z Poltára nezmiznú, licenciu na prevádzku totiž len začiatkom tohto roka získal tretí podnikateľ. „Poltár bude jediná výnimka, ktorá bude mať záujem jednotlivca na prvom mieste. Tento prevádzkovateľ má licenciu na nasledujúce štyri roky, takže sa VZN-kom zbavíte dvoch prevádzkovateľov, ale zároveň vytvoríte monopol pre jedného prevádzkovateľa, ktorý bude mať celý tento hráčsky trh pre seba,“ uviedla Dominika Hlobenová. Vytvoriť takýmto spôsobom podnikateľské prostredie iba pre jeden subjekt je prinajmenšom zaujímavé a je to situácia, ktorá na Slovensku zatiaľ nemá obdobu. Podľa Dominiky Hlobenovej tak na nasledujúce štyri roky žiadny výherný prístroj z územia mesta nezmizne. „Nikto nebude tomuto prevádzkovateľovi brániť v tom, aby si do svojej prevádzky dal výherné stroje zo zvyšných dvoch herní.“