LOVINOBAŇA/BRATISLAVA. Jednou z finalistiek tohtoročných cien ESET Science Award je Viktória Čabanová, rodáčka z Lovinobane v okrese Lučenec. Pracuje ako vedkyňa vo Virologickom ústave Biomedicínskeho centra Slovenskej akadémie vied.
Na zisk prestížneho ocenenia v kategórii výnimočná osobnosť vedy do 35 rokov ju nominovali za výskum komármi prenášaných patogénov a západonílskeho vírusu, za ktorý ju Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR v roku 2020 ocenilo titulom Osobnosť vedy a techniky do 35 rokov.
Tvrdí, že byť vedkyňou na Slovensku je veľmi ťažké. Neadekvátne ohodnotenie núti mnohých mladých, no vysoko kvalifikovaných odborníkov nájsť si popri vedeckej činnosti druhé zamestnanie alebo odísť do zahraničia. Napriek tomu však do práce vstáva s chuťou a radosťou, pretože robí to, čo ju baví a napĺňa.
Aktuálne pracuje na zlepšení diagnostiky západonílskeho vírusu, ktorý môže byť pri ľuďoch s oslabenou imunitou fatálny. Viac o svojej práci, aktuálnom výskume či situácii v slovenskej vede prezradila v rozhovore.
V rozhovore sa dočítate:
- či by sme sa mali báť komárov,
- prečo sú veda a výskum na okraji záujmu spoločnosti,
- či je vo vede dostatok žien,
- a prečo si mladé vedkyne a vedci musia hľadať vedľajšie zamestnanie.
Stali ste sa finalistkou ESET Science Award v kategórii výnimočná osobnosť vedy do 35 rokov. Prekvapilo vás to?
Veľmi. Hlavne preto, že moja téma je v porovnaní s ostatnými neobvyklá, takže ma teší, že aj komáre sú vo finále. (úsmev)
Čomu sa konkrétne venujete? Vraj ste odborníčka na komáre.
Vo výskume sa venujem komármi prenášaným vírusom, najmä západonílskemu. Keďže sa v posledných rokoch zvýšil počet prípadov u ľudí, snažíme sa zistiť, čo tento nárast zapríčiňuje.

Čo vás k tejto téme priviedlo?
Počas vypracovania bakalárskej a diplomovej práce a aj na doktorandskom štúdiu som sa zaoberala komármi prenášanými parazitmi – dirofiláriami. Postupne som sa zamerala na vírusy, ktorých je oveľa širšie spektrum a počet prípadov ochorení spôsobených týmito vírusmi je vyšší.
Zaujalo ma, že takéto zmeny zapríčiňuje globálna zmena aj vplyv človeka. Myslím, že v budúcnosti budeme mať s komármi prenášanými vírusmi veľký problém.
Mali by sme sa komárov báť?
Určite by sme sa pred uštipnutím mali chrániť, keďže aj v našich podmienkach môžu prenášať parazity a vírusy. Neznamená to však, že každý jeden komár nás infikuje. Je ich minimum. Netreba podliehať panike, ale treba dbať na používanie repelentov a čo najviac zamedziť uštipnutiu.

V mojom okolí je tento rok viac komárov ako vlani. Platí to pre celé územie Slovenska?
Áno, sú veľmi citlivé na vonkajšie podmienky. Milujú vlhkosť a neznášajú sucho. A keďže minulé leto bolo oproti tohtoročnému oveľa suchšie, nemali dobré podmienky na život.
Prečítal som si, že by ste komáre najradšej chovali ako domácich miláčikov. Takže ich ani nezabíjate?