LUČENEC/NEW YORK. Hviezdil na Slovensku, podmanil si Viedeň, vycestoval za veľkú mláku do mekky džezu, prijali ho na prestížnu univerzitu v New Yorku.
V Amerike sa ešte nestihol ani poriadne ohriať a už dostáva ponuky hrať po boku legiend džezu.
Okrem toho sa mu ako jedinému Európanovi podarilo prebojovať do semifinále najprestížnejšej a najnáročnejšej svetovej džezovej súťaže Herbie Hancock Institute of Jazz International Piano Competetion.
V hre sú tisícky dolárov aj štipendiá.
Alan Bartuš, 22-ročný klavirista a skladateľ, rodák z Lučenca, si len nedávno podmanil publikum svojim debutovým sólovým albumom s názvom Solology, ktoré sa rodilo v dome jeho starkého v centre Novohradu a už si svoju hudobnú cestu razí v Amerike.

V sobotu 14. októbra vystúpi v rámci spomínanej súťaže newyorskom Perelman Performing Arts Centre s legendármi kontrabasistom Rodney Whitakerom a bubeníkom Carlom Allenom. Pod drobnohľadom ho bude mať porota, ktorej členmi sú aj Herbie Hancock, Hiromi Uehara, Danilo Pérez aj Bill Charlap.
Ponuky na seba nenechali dlho čakať
Mladý talent z krajiny v srdci Európy sa netají tým, že po príchode do Ameriky zažil kultúrny šok. Avšak tvrdí, že ho aj očakával.
Alan Bartuš
• Dvadsaťdvaročný klavirista a skladateľ pochádza z významnej hudobníckej rodiny v Lučenci. Je synom džezového kontrabasistu svetového formátu Štefana „Pištu“ Bartuša.
• Patrí medzi najlepších klaviristov v Európe a medzi 11 najlepších pianistov sveta do 30 rokov.
• Aktuálne študuje na Manhattan School of Music v New Yorku a žne úspechy na medzinárodných klavírnych súťažiach. Tento rok zvíťazil na klavírnej medzinárodnej súťaži Langnau Jazz Nights vo Švajčiarsku, v rakúskom Klagenfurte získal hlavnú cenu na Artedea Jazz Competition.
• Debutoval so sólovým albumom Solology. Vydal tiež album Born in Millenium.
„Je to prirodzené, predsa len, je to iný svet. Za krátky čas som si však zvykol a na druhý deň po svojom príchode za veľkú mláku som začal spoznávať mesto, pretože štúdium sa mi začínalo až o týžden,“ povedal pre MY Novohrad vynikajúci pianista z uznávanej hudobnej rodiny.
Po pár dňoch už k nemu prichádzali atraktívne ponuky.
„V New Yorku som nebol ešte ani dva týždne a už som dostal ponuky vystúpiť na troch veľkých festivaloch s legendárnym bubeníkom Jeffom "Tain" Wattsom v Eric Waytt Quartet. Bol som nesmierne nadšený a veľmi nabudený. Napokon, jedným z mojich snov bolo hrať po boku tohto majstra,“ priblížil Alan.
Zakrátko však podľa jeho slov nastúpila tvrdá realita.
„Keďže v Amerike som na študentské víza, žiaľ, počas štúdií nemôžem vystupovať ani pracovať skôr, než po deviatich mesiacoch. Takže spomínanú výnimočnú príležitosť som musel odmietnuť,“ dodal ambiciózny hudobník.
Štúdium ročne vyjde na desaťtisíce dolárov
Možnosť vzdelávať sa na preštížnej škole považuje na veľkú skúsenosť a požehnanie. Tamojší profesori totiž spolupracovali s najlepšími hudobníkmi sveta.