KOKAVA NAD RIMAVICOU. Prebytočný človek? Taký je názov nového dokumentárneho filmu, ktorý približuje život prvej evanjelickej farárky Dariny Bancíkovej. Príbeh rodáčky z Kokavy nad Rimavicou v Poltárskom okrese počas zhruba ročnej práce spracovala režisérka Debora Pastirčáková.
Divákov v približne 50-minútovej snímke čakajú unikátne výpovede blízkych ľudí aj odborníkov, citácie z jej autobiografií či dobové fotografie.
„S námetom natočiť film o Darine Bancíkovej ma oslovil dramaturg RTVS Matej Synak. Po prečítaní osobných spomienok a reflexií v jej autobiografiách a oboznámení sa s jej príbehom sme sa pustili do hľadania rodinných príslušníkov a blízkych, ktorí ju poznali aj inak ako len farárku. Bolo pre mňa dôležité, aby v dokumente vystupovali ženy farárky, ktorých sa téma prvej ženskej ordinácie prirodzene dotýka, ale aj historik, ktorý zasadil príbeh do širšieho kontextu,“ naznačila Pastirčáková.

Hoci príbeh prvej evanjelickej farárky dovtedy nepoznala, počas tvorby dokumentu sa dôkladnejšie zoznámila s jej myšlienkami, názormi a postojmi, ktoré presahujú až do súčasnosti.
„Darinu Bancíkovú vnímam ako človeka, ktorý napriek všetkým situáciám, ktoré ju ranili a zasiahli, ostal rovným. Nielen v tom, že bola konzistentná v boji za svoj cieľ, ale aj v tom, že vždy ostala verná tomu, čomu naozaj verila. Takáto rovnosť a odvaha je výnimočná a vzácna, bez ohľadu na to, či by bola farárkou, spisovateľkou, fotografkou či kýmkoľvek iným,“ poznamenala režisérka.
Prvá v strednej a východnej Európe
Film je prierezom Bancíkovej života, ktorý sa začal na konci roka 1922. Silná rodinná tradícia a výchova ju nasmerovali hlbšie k viere a Bohu, ktorému chcela zasvätiť život ako farárka.
V tom čase však ženy nemohli byť súčasťou kňazského stavu, a tak sa Bancíková ako jediná žena proti výlučne mužskej spoločnosti začala vo veci angažovať s vidinou dosiahnutia zmeny nielen pre seba, ale aj pre ostatné ženy.
„Napriek tomu sa sama za feministku neoznačovala. Niektorí ju vnímali skôr ako zapálenú a odhodlanú anglickú sufražetku. Na celocirkevnej farárskej schôdzi, všeobecnej pastorálnej konferencii v roku 1950 v Komárne, na ktorej sa diskutovalo o možnej ordinácii žien, hovorila tak horlivo a trefne, že sa jej muži báli oponovať,“ prezradila Mária Hroboňová, lučenská evanjelická farárka.