RIMAVSKÁ SOBOTA. Dlhé roky pôsobil ako lekár. Bol aj pilotom, no jeho celoživotnou vášňou sa stal skauting. Skautom je už od roku 1935.
Po Nežnej revolúcii obnovil v Rimavskej Sobote skauting pre slovenské a maďarské deti a mládež.
Tri desiatky rokov ho viedol ako okresný vodca. V súčasnosti je najstarším skautom nielen na Slovensku, ale aj v celej strednej Európe.
Doktor Ladislav Kálmán oslávil v januári tohto roku 99 rokov. Vzácny vek, ktorého dožiť sa nie je samozrejmosťou. Mnoho ľudí už v takom veku bilancuje, spomína. On však zostal činorodým aj vo svojom staršom veku.

V deväťdesiatke sa rozhodol, že sa naučí hovoriť po anglicky. No a teraz, v deväťdesiatdeviatke, si stanovil ešte jeden cieľ – oživenie slovenského skautingu v Rimavskej Sobote, ktorý v meste približne pred piatimi rokmi zanikol.
Môžete nám priblížiť, čo to vlastne skauting je?
Skauting vznikol pred vyše sto rokmi. Jeho zakladateľom je britský generál lord Robert Baden-Powell. Postupne sa rozšíril do celého sveta. Skautská organizácia je najväčšou mládežníckou organizáciou na svete. Ide o systém výchovy, zameraný na celkový rozvoj osobnosti človeka, telesný aj duševný, na hodnoty ako sebadisciplína, čestnosť, osobné napredovanie, priateľská pomoc ľuďom v každej situácii. Zahŕňa v sebe aktívny pohyb v prírode, fungovanie v malých skupinách, ochranu prírody. To všetko sa v živote skauta postupne odzrkadlí.

Ako fungoval skauting v časoch vašej mladosti?
Na to obdobie mám veľa nezabudnuteľných spomienok. Od mesta sme dostali budovu, ktorú sme si postupne svojpomocne zrekonštruovali. Začali sme sa tam pravidelne stretávať, organizovali sme tábory, výlety do prírody a rôzne ďalšie podujatia. V rámci maďarského skautingu to takto funguje dodnes. Z kedysi mladých skautov sa už stali oldskauti, ktorí dokazujú, že skauting sa naozaj môže stať celoživotným koníčkom.