TUHÁR. Okolie Tuhára v okrese Lučenec je čoraz atraktívnejšie. Najnovšie v turistami vyhľadávanej lokalite začali budovať ferraty, aby bol pohyb po tamojšom útese Bralo bezpečnejší.
Na mieste, ktoré dokonale vystihuje aj názov projektu Kamenné tváre na Čertovej skale, je dnes skutočne čo obdivovať.
„Vysoké útesy a balvany niektorým návštevníkom pripomínajú tváre. No a Čertova skala nadväzuje na Bralce vo výške 817 metrov nad morom,“ vysvetlil Peter Čeman, starosta Tuhára s tým, že prvá etapa budovania ferrát prebehla poslednú októbrovú sobotu.

Ďalšia je naplánovaná na jar.
„V kamennom útese je jaskyňa, terén je strmý, po skalách hrozí skĺznutie. Preto sme cestu zabezpečili reťazami. V rámci spomínaného projektu tu pribudol edukačný prístrešok, približujúci vesmírne aj zemepisné zaujímavosti. Tiež sme vybudovali vyhliadku na kamennom útese Bralo nad jaskyňou. V prípade priaznivého počasia z nej možno pozorovať aj Vysoké Tatry,“ ozrejmil Čeman.
Pripomenul, že vyhliadka a prístrešok sú súčasťou náučného chodníka Tuhár – Bralo, ktorý obec vybudovala aj vďaka finančnej podpore banskobystrickej župy, v rámci projektu zameraného na rozvoj turizmu a cestovného ruchu v Novohrade.
Prístrešok plný zaujímavostí
Vedeli ste, že v Mcmurdo Dry Valleys nepršalo už takmer dva milióny rokov, a že vietor tam môže dosiahnuť rýchlosť 320 kilometrov za hodinu? Alebo, že vedci predpokladajú zoskupenie kontinentov a za 250 až 300 miliónov rokov by mohol vzniknúť jeden superkontinent Pangea ultima?
Toto aj ďalšie zaujímavosti sa dočítajú výletníci v edukačnom prístrešku na turistickej trase nad Tuhárom. V sobotu 4. novembra je totiž naplánovaný jubilejný 30. ročník Karolovského výstupu na Bralo.
Organizuje ho tamojší Klub slovenských turistov, s rovnakým názvom Bralo.
Samozrejme, na informačných paneloch, ktoré sú súčasťou náučného chodníka, sú priblížené atrakcie v okolí obce.