LUČENEC. Už takmer jeden a pol roka v Lučenci funguje pobočka neziskovej organizácie Človek v ohrození. Činnosť na juhu stredného Slovenska začala zhruba tri mesiace po zaútočení Ruska na Ukrajinu ako reakciu na príchod tisícok odídencov a odídenkýň, ktorí v Novohrade hľadali útočisko pred vojnou a potrebovali pomoc koordinátora a sprostredkovateľa.
Práve tejto úlohy sa v Banskobystrickom kraji zhostili dve pobočky Človeka v ohrození (druhá je vo Zvolene, pozn. red.).
„Človek v ohrození pomáha ľuďom, ktorí z rôznych príčin stratili bezpečie, dôstojnosť či slobodu. V Lučenci sa sústredíme na pomoc odídencom a odídenkyniam z Ukrajiny, ktorým sme zháňali ubytovanie, pomohli sme so zaradením detí do škôl i s návštevou lekárov a úradov. Jednoducho so všetkým, aby sa lepšie adaptovali na naše podmienky,“ začala Natália Kantoráková, komunitná koordinátorka a odborná zamestnankyňa pre vzdelávanie, ktorá spolu s Anzhelou Remenyuk, Ukrajinkou dlhé roky žijúcou na Slovensku, stojí za lučenskou pobočkou.
Komunitná podpora
Dvojica sa tak stala prostredníkom medzi Ukrajincami a krajom, ktorý im ponúkol ubytovanie vo svojich budovách. Župa tiež Človeku v ohrození poskytla priestory v budove pri Gymnáziu B. S. Timravy na Haličskej ceste. Tie slúžia na komunitné a skupinové aktivity, druhú kanceláriu majú v spoločenskom centre 3Pé na Sokolskej.

„Od začiatku sme mali na starosti odídencov a odídenkyne, ktorí sa chceli usadiť tu v okresoch Lučenec, Poltár a Veľký Krtíš. Kraj im najprv poskytol bývanie na internátoch a my sme im postupne hľadali vlastné ubytovanie. Oslovovali sme ľudí, ktorí mali voľné byty či izby v domoch, pretože na internáte sa dlhodobo žije veľmi ťažko. Následne sme do bytov zháňali zariadenie. Našťastie, vždy sme narazili na skvelých ľudí a prakticky do pár hodín po výzve sme byt mohli zaplniť aspoň základným vybavením,“ priblížila Kantoráková.