Počas pandémie sme si vyšetrenia či zákroky na očných klinikách, ktoré zniesli odklad, odsúvali. Ochorenia, ktoré prichádzajú vekom, však nezmizli. Jedným z takýchto ochorení je katarakta, teda sivý zákal. Jediný spôsob, ako ho možno odstrániť, je chirurgický zákrok, ktorý spočíva v nahradení zakalenej šošovky umelou.
Aj na Slovensku máme očné kliniky, ktoré sú kvalitou porovnateľné so špičkovými pracoviskami vo svete, a vynikajúcich operatérov. Jedným z nich je aj MUDr. František Daboczi z kliniky DOM OKA v Rimavskej Sobote, ktorý už zrealizoval desaťtisíce takýchto zákrokov. „Naši chirurgovia majú k dispozícii špičkovú svetovú technológiu, bez ktorej sa už nedá robiť kvalitná a hlavne bezpečná chirurgia,“ hovorí oftalmológ František Daboczi.
Príležitosť lepšie vidieť
Aby bol pacient v konečnom dôsledku spokojný s výsledkom operácie, je veľmi dôležité zamerať sa na výber vhodnej vnútroočnej šošovky. „Preto je dôležité zistiť, aké sú jeho pracovné zvyky a potreby, či pacient pracuje alebo má hobby v noci. To všetko vplýva na výber správnej šošovky.“
Aký je rozdiel medzi šošovkami
Vnútroočné šošovky možno rozdeliť do niekoľkých skupín. Monofokálne šošovky dokážu zabezpečiť kvalitnú zrakovú ostrosť len do jedného ohniska, teda buď do diaľky alebo do blízka.
Druhou skupinou sú prémiové šošovky, vďaka ktorým sa pacient môže zbaviť okuliarov. „Sú vhodné pre tých, ktorí potrebujú ostrý obraz tak na blízko, ako aj do diaľky a na strednú vzdialenosť. Medzi týmito ohniskami sa nachádzajú zóny, v ktorých pacient vidí trošku neostro. Podmienkou optimálneho výkonu týchto šošoviek je potreba jasu, teda základného osvetlenia, v priestoroch alebo exteriéri,“ vysvetľuje MUDr. F. Daboczi.
Tretiu skupinu predstavujú prémiové vnútroočné šošovky s predĺženým ohniskom, s ktorými majú výborné skúsenosti aj na klinike a pacientom ich implantujú najčastejšie. Po ich implantácii pacienti vidia výborne do diaľky a na strednú vzdialenosť, ostrosť je zachovaná spojito. „Do blízka vidia len na úrovni tzv. sociálneho čítania, zraková ostrosť na blízko nie je dokonalá, a teda možno budú mať problém prečítať si príbalový leták.“

Odporúčanie, ktorá šošovka je najvhodnejšia vzhľadom na váš zdravotný stav, prácu, obľúbené aktivity či povahu, vám dá lekár. Urobí tak na základe podrobného rozhovoru, ktorý nasleduje po dôkladných niekoľkohodinových vyšetreniach. Ich súčasťou je aj meranie refrakcie, na základe ktorého sa vypočíta optická sila budúcej šošovky. „Stále častejšie sa stretávame s pacientmi, ktorí pri operácii katarakty požadujú vyriešenie refrakčných chýb, ale aj odstránenie akýchkoľvek okuliarov,“ dodáva MUDr. František Daboczi.
Dôležité je nepodceniť ani vlastnosti šošovky. Treba sa zaujímať o to, z čoho je šošovka vyrobená, aký má tvar, prípadne či obsahuje aj filtre, ktoré nás budú chrániť pred UV žiarením či všadeprítomným modrým žiarením.
S operáciou netreba čakať
Výber vhodnej šošovky je základom úspechu a ovplyvní vaše videnie na všetky budúce roky života. Aj preto ho oční chirurgovia nepodceňujú. Naopak, vyčleňujú si dostatok času na rozhovor s pacientom, aby ho spoznali a navrhli riešenie, ktoré bude najlepšie zodpovedať jeho predstavám o budúcom videní. Operácia sivého zákalu totiž môže znamenať aj príležitosť. Príležitosť opäť vidieť ostro a farebnejšie.
Článok je sponzorovaný spoločnosťou Alcon.
SK-CAT-2300034