LUČENEC, RIMAVSKÁ SOBOTA. Martin Majer, vyštudovaný kynológ, zakladal na strednej škole v Lučenci študijný odbor Kynológia. Pôsobil ako športový figurant pri preskúšavaní obrany psovoda, angažoval sa v kynologickej záchrannej brigáde, ktorá vyhľadáva stratených ľudí.
Aktuálne má pod palcom výcvik psov a terapeutické intervencie pes - človek (canisterapiu) v Lučenci a v Rimavskej Sobote.
Spolu s priateľkou Karin, ktorá sa venuje práci s koňmi tvrdia, že viacerým útokom psa na človeka by sa dalo zabrániť, ak by si ľudia lepšie všímali varovné znaky, ktoré zviera pred útokom často vydáva.
Čo vás priviedlo k práci kynológa?
K práci so psami ma to ťahalo už odmalička. Vyštudoval som odbor Kynológia na univerzite v Košiciach. V predošlom zamestnaní pedagóga som sa venoval výchove vodiacich psov, ale aj psíkov pre intervenciu človek – pes, známej pod pojmom canisterapia. Chcel som v tomto smere pokračovať a tak sme spolu s priateľkou založili občianske združenie, pre ktoré bola ťažiskovou myšlienkou pomoc ľuďom. Našou cieľovou skupinou sú hlavne deti a seniori, teda tí, ktorí si sami nevedia pomôcť.
Čomu konkrétne sa v rámci kynológie venujete?
Takmer všetkým oblastiam neinvazívnej kynológie. S priateľkou sme začínali so salónom pre psíkov, výcvikom, poradenstvom v oblasti výživy psov, riešením problémového správania sa psov a hotelom pre psov. Rozbehli sme aj denný stacionár pre psíkov, teda miesto, kde si môže majiteľ psa doniesť aj na pár hodín, ak na neho nemá čas pre pracovné alebo iné povinnosti. Snažíme sa pomáhať aj útulkom pre psov s výcvikom etologickými radami, aby sa ich podarilo čo najskôr a najlepšie adaptovať.
Spomenuli ste neinvazívnu kynológiu. Čo to znamená?
Ide o nenásilný spôsob výcviku, založený na vzájomnej chuti spolupracovať a takýmto spôsobom docieliť požadované výsledky. S priateľkou nie sme zástancami agresívnych a hrubých výcvikových metód, ale doslova zastávame výcvik založený na vzájomnom pochopení a rešpektovaní. Aby ste dosiahli uvedený spôsob výcviku, musíte mať so zvieraťom pravidelný kontakt, musí vám dôverovať a musíte rovnako disponovať odbornými znalosťami, ktoré vám napovedia, či vo výcviku jemne pritvrdiť, alebo naopak, nechať pauzu, prípadne zvoliť inú metódu. My používame v zásade takzvanú chuťovo dráždivú, teda pes vykonáva cviky za odmeny – krmivo. Dopĺňame to aj metódou odmeny prostredníctvom hračky, teda aportu.

Ako základný výcvik psa prebieha? Čo by mal ovládať, aby sa mohlo o ňom hovoriť, ako o vychovanom?
Prebieha väčšinou skupinovo alebo aj individuálne podľa požiadaviek klienta. Na to, aby tieto zvieratá vôbec fungovali, musia byť socializované, teda navyknuté na iných psov, prípadne mačky a aj na rôzne zvuky a podnety. Po zvládnutí socializácie, dá sa povedať výchovy, ideme priamo do osvojenia si základných povelov ako: sadni!. Ľahni! Zostaň! Ku mne! Pes ich musí ovládať za každých okolností. Dá sa povedať, že ide o nejaký povinný základ pre jeho život. K tomu ich ešte učíte aspoň 5 - 10 trikov, ktoré spočívajú v šikovnosti psa a psovoda, pričom nejde o klasické povely. Spomeniem trik otoč, otočky okolo psovoda alebo takzvaného panáka, kedy pes sedí so vzpriamenými prednými labkami.
V článku sa dočítate aj:
- ako dlho trvá základný výcvik psa,
- aké najčastejšie chyby robia majitelia psov pri výchove svojich štvornohých miláčikov,
- či sa dá zabrániť, aby pes zaútočil,
- prečo sa pes, ktorý sa od domu vzdiali viac ako kilometer, už nemusí vrátiť,
- ako terapeuticky pôsobí pes na človeka,
- prečo by mal byť pes prítomný pri výsluchu dieťaťa.
Prvé zmeny badať už po dvoch týždňoch, ale opäť je to o plnení si domácich úloh, ktoré majitelia dostávajú do ďalšieho stretnutia, v čase ktorý spolu trávia, a samozrejme to závisí aj od plemena. Niektoré si totiž cviky osvojujú rýchlo, napríklad nemecký ovčiak, retríver, labrador, border či kólia. Iné pomalšie, napríklad buldog, mopslík alebo čivava. Niektoré plemená majú v povahe tvrdohlavosť - akita inu, jazvečík, husky alebo československý vlčiak. My musíme na každého psa zvoliť individuálnu metódu výcviku šitú na mieru.
Dá sa vycvičiť každé plemeno?
Úplné základy zvládne každý pes, bez ohľadu na plemeno. Do úvahy treba brať vek a možné choroby. Tiež je jeho majiteľovi potrebné vysvetliť plemenné limity, ktoré nie je vhodné, ani možné prekračovať v prípade, ak by si žiadal výcvik, ktorý by psíkovi vadil alebo by bol proti jeho genetickým možnostiam.
Napríklad, ak by niekto chcel, aby zlatý retríver robil obranné práce, teda útok na človeka na ochranný rukáv v rámci stráženia alebo športovej kynológie, tak mu vysvetlíme, že toto plemeno na to nie je vhodné, dokonca v chovateľskom poriadku sú disciplíny, kde je prejav agresivity, pre toto plemeno vylúčené.
V akom veku je najvhodnejšie začať s výcvikom psa?
Samotnému výcviku predchádza výchova. Môže sa začať už v dvoch mesiacoch, na ňu približne v troch mesiacoch nadväzuje samotný jednoduchý výcvik. Neskôr sa to nabaľuje. Je to ako v škole, treba dodržiavať princíp od najľahšieho k najťažšiemu.