ŠIATORSKÁ BUKOVINKA. V prihraničnej dedine Šiatorská Bukovinka žije len 270 ľudí, no obec vlastní niečo, čo ročne priláka desaťtisíce výletníkov. Prichádzajú aj spoza hraníc, podľa slov Petra Badinku, tamojšieho starostu, miesto na pomedzí Slovenska a Maďarska zaujalo aj Novozélanďanov.
Malá novohradská obec totiž vlastní vyše 730-ročný hrad s názvom Šomoška, ktorý aj počas tohtoročnej sezóny prilákal do 30-tisíc návštevníkov.
Pre obec to znamená približne 40-tisícový príjem, ktorý pokryje výdavky na troch pracovníkov. Dvaja sú zamestnaní na pol roka, jeden na obdobie celého roka.

Zvyšné peniaze zhltne legislatíva a papierovačky, ktoré sú nevyhnutné na projektové dokumentácie. Obec sa totiž zapája do rôznych výziev v snahe získať granty, potrebné na obnovu rozľahlej historickej stavby.
Práce na nej neutíchli ani tento rok a starosta Šiatorskej Bukovinky avizuje ďalšie. Hrad a jeho okolie tak budú atraktívnejšími, čo dáva dobrý základ pre ešte vyššiu návštevnosť.
Hradný múr už neohrozuje návštevníkov
„Podľa mojich informácií máme jednu z najvyšších návštevností v okrese, čo je potešiteľné,“ uviedol Badinka s tým, že tento rok sa podarilo dokončiť práce na obnove hradného múru, ktorý bol v havarijnom stave.

„Pred tromi rokmi sa zosypal, konkrétne časť smerom od veže dovnútra hradu, ponad chodník. Prvý rok sme ho najmä čistili a stabilizovali, aby jeho rozpad nepokračoval. Vďaka 16-tisícovému grantu z ministerstva kultúry, konkrétne cez program Obnovme si svoj dom, sa nám ho napokon podarilo obnoviť. Dnes už nemusíme mať strach, že by sa nebodaj zosunul, keď tadiaľ budú prechádzať turisti. Lešenie je síce ešte stále na mieste, pretože ho budeme potrebovať aj pri prácach, ktoré sú naplánované na budúci rok,“ ozrejmil starosta s tým, že hrad je prístupný celoročne.

Dodal, že ak by ho postupne nezačali opravovať, zbytočne by uvažovali o jeho zatraktívnení expozíciami.
„V prvom rade musíme urobiť všetko preto, aby sa tam turisti cítili bezpečne,“ zdôraznil Badinka.

Odhaduje, že záchranné práce potrvajú ešte približne 2 – 3 roky. Všetko bude závisieť od peňazí.
„Avšak mojím snom je, aby sme tam už budúci rok v jednej z pivníc vybudovali prvú atrakciu, konkrétne mučiareň,“ prezradil starosta.
Cezhraničnú spoluprácu si pochvaľujú
V Šiatorskej Bukovinke si veľa sľubujú aj od cezhraničnej spolupráce. V rámci projektu Interreg požiadali o grant. Čakajú už len na schválenie.
„Mali by sme získať okolo 200-tisíc eur, čo by nám pri obnove hradu výrazne pomohlo. Na budúci rok totiž plánujeme kompletne zrenovovať vstupnú vežu, chceme sprístupniť ďalšiu vežu. Tomu však musia predchádzať architektonické aj archeologické výskumy, musí byť vypracovaná projektová dokumentácia. Papierovačky však financujeme zo vstupného a predaja suvenírov,“ ozrejmil Badinka.
Pripomenul, že na maďarskej strane majú v pláne obnoviť viac prameňov. To inšpirovalo aj Slovákov.