FIĽAKOVO. Jedna z najväčších základných škôl na juhu Banskobystrického kraja, ktorú aktuálne navštevuje vyše šesť stovák žiakov, by sa vďaka trojmiliónovému projektu s atraktívnymi zaujímavosťami, mohla zmeniť na modernú a inkluzívnu inštitúciu.
Má obsahovať aj prvok, jedinečný v celom regióne.
V prípade, že fiľakovská samospráva uspeje so svojou žiadosťou o dotáciu a spolufinancovanie projektu, rekonštrukcia tamojšej, vyše polstoročie starej Základnej školy Koháriho II., by prebehla už počas budúceho roka.

Jej riaditeľ tvrdí, že bez podpory by si škola, a zrejme ani jej zriaďovateľ, nemohli dovoliť realizovať taký rozsiahly zámer.
Od projektu si sľubujú veľa
Podľa informácií, ktoré pre MY Novohrad poskytla Klaudia Mikuš Kovácsová, hovorkyňa mesta, chce radnica docieliť vytvorenie vhodného priestorového, materiálno – technického a technologického zázemia školy. Kvalita inkluzívneho vzdelávania by sa tak zlepšila.
„V projekte sa ráta s komplexným zateplením budov, obnovou spojovacej chodby, kuchyne pri školskej jedálni, kotolne, modernizáciou vykurovacieho systému, výstavbou modernej vonkajšej učebne s vybavením, obnovou športovísk či obstaraním nového IT vybavenia a kompenzačných pomôcok,“ konkretizovala Mikuš Kovácsová.
Základná škola Koháriho II. vo Fiľakove
• Patrí k najväčším v novohradskom regióne. Celý komplex bol postavený v roku 1960, pozostáva z 5 blokov, ktoré sú navzájom prepojené krytou spojovacou chodbou.
• V aktuálnom školskom roku má škola 27 tried so 612 žiakmi, pracujú tu desiatky pedagógov, vychovávateliek, pedagogických asistentov, školský psychológ i špeciálny pedagóg.
• Základnú školu navštevujú aj žiaci zo sociálne znevýhodneného prostredia a so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími problémami.
zdroj: Mesto Fiľakovo
„Na príprave projektu sme boli so zriaďovateľom súčinní. Snažili sme sa do zámeru zahrnúť tie problémy a nedostatky, ktoré nám najviac sťažujú prevádzku a sú najakútnejšie na riešenie. Pokiaľ by sa podarilo dotáciu získať a projekt zrealizovať, znamenalo by to obrovský posun v rozvoji našej školy, ktorý by sme si pravdepodobne ani my, ani náš zriaďovateľ, z našich rozpočtov nikdy nemohli dovoliť,“ doplnil Roland Bozó, riaditeľ školy.
Erika Anderková, vedúca referátu a stratégie rozvoja mesta pripomenula, že školu navštevujú aj žiaci zo sociálne znevýhodneného prostredia a so špeciálnymi výchovno – vzdelávacími problémami.
„Hoci sa ich v škole snažia integrovať, chýbajú im kompenzačné pomôcky, konkrétne špeciálne stavebnice, psychotesty, dotazníky a príručky, IT vybavenie aj bezbariérové sprístupnenie objektov,“ ozrejmila Anderková s tým, že nákladnú obnovu si vyžaduje aj väčšina budov, keďže školský komplex má momentálne nevyhovujúcu a energeticky náročnú infraštruktúru.
Hygiena kuchyne nevyhovuje
„Kuchyňa pri školskej jedálni je hygienicky nevyhovujúca, opadáva tu omietka, podlaha je nerovnomerná, elektrické vedenie nevyhovuje platným normám, chýba adekvátna zdravotechnika a vzduchotechnika. Vonkajšie športoviská sú zdevastované,“ vymenovala a priblížila projekt, od ktorého si škola aj samospráva sľubujú veľa.

„ V rámci podpory desegregácie výchovy a vzdelávania by sme hlavné budovy, teda trojpodlažné bloky A a B zateplili, vymenili okná v kotolni, osadili tepelné čerpadlo, nahradili zastarané plynové kotly novými plynovými kondenzačnými kotlami v kombinácii s plynovými absorpčnými čerpadlami. Nechýbali by nové zábradlia či bleskozvod, zabezpečený by bol bezbariérový prístup,“ spresnila Anderková.
Zdôraznila, že zateplením objektov a modernizáciou vykurovacieho systému sa zníži energetická náročnosť budov.