Devätnásťročnému Michalovi Vrzalovi už v detstve učaroval svet počítačových hier. V jednej z nich sa vypracoval natoľko, že mu ponúkli prácu na zmluvu. Stal sa profesionálnym hráčom. Musel tomu prispôsobiť stredoškolské štúdium.
Vďaka práci, ktorá je jeho záľubou, už rodák zo Starej Bašty neďaleko Rimavskej Soboty, ktorý vyrastal v Rožňave, precestoval viacero exotických krajín. Tvrdí, že sa chce zlepšovať. Motiváciu má veľkú, keďže vyšla nová verzia jednej z najznámejších počítačových hier Counter-Strike.
Kedy ste sa začali zaujímať o počítačové hry a čo vás na nich najviac zaujalo?
Zaujali ma už ako päť - šesťročného. Neviem presne čím, ale pamätám sa, že ma bavil všeobecný koncept počítačov. No a ako pre každé dieťa, hry boli pre mňa všetkým. Takže digitálny prístup k rôznym hrám bol tak trochu aj môj sen.
Ako šikovnému hráčovi vám ešte počas štúdia na strednej škole, konkrétne ako 18-ročnému, ponúkli prácu. Prekvapilo vás to?
Stalo sa tak vďaka môjmu individuálnemu úspechu, ktorým bol môj postup najprv do semi-profesionálnej ligy FPL-C a neskôr do profesionálnej ligy FPL. Ponuky som už začal dostávať už rok predtým. Vtedy som mal iba 17 rokov a stalo sa tak hneď po mojej úspešnej kvalifikácii do už spomínanej FPL-C.

Ak sa dobre pamätám, v roku 2021 som dostal dokopy tri, štyri ponuky od dvoch rôznych organizácií. Všetky ponuky som na konci dňa odmietol, hlavne kvôli mojej sociálnej úzkosti a strachu z LAN turnajov, čo sú vlastne turnaje na mieste, v arénach.
Všetko sa zmenilo po tom, ako som postúpil do oveľa hodnotnejšej ligy FPL, kde hrajú najlepší hráči sveta. Po prvom odohranom mesiaci som dokázal, že na to mám, keďže som skončil na 2. mieste. V tom čase sa šírili taktiež fámy o novom supertíme na česko-slovenskej scéne. Na čele mal byť najlegendárnejší slovenský hráč histórie hry - Ladislav „GuardiaN“ Kovács. Veril som, že to bude veľmi dobrý tím, no a trochu som si predstavoval, že by som tam hral aj ja namiesto iného hráča.
Neprešli ani dva týždne a od jedného z hráčov z toho predpokladaného tímu som dostal správu, že sa chcú so mnou porozprávať. Hneď som vedel, čo to pravdepodobne bude znamenať. A tak aj bolo. Po dlhšom premýšľaní a presviedčaní seba samého som sa rozhodol do toho ísť, veriac, že svoj strach prekonám. Trochu ma tá ponuka prekvapila, ale klamal by som, keby som tvrdil, že som to sčasti aj nečakal.
Priblížte nám spomínanú počítačovú hru.
Counter-Strike ako značka je najslávnejšia FPS hra v celej histórii počítačových hier. Je to vlastne strieľačka, ktorá spočíva na princípe 5 v 5, kde jedna strana útočí a snaží sa položiť bombu, respektíve eliminovať nepriateľov, pričom druhá strana sa taktiež snaží buď eliminovať nepriateľov alebo zachrániť miesto na bombu, či už zneškodnením bomby alebo vyhraním na čas, zabránením položenia bomby. Zvíťazí tím, ktorý prvý vyhrá 13/16 kôl. Záleží to od verzie hry, prípadne 4 kolá v predĺžení.
Existujú viaceré verzie hry. Začalo sa to Counter-Strike 1.6-tkou, ktorá sa postupne vyvinula do Counter-Strike: Source, Counter-Strike: Global Offensive a nakoniec Counter-Strike 2, čo je aktuálna verzia hry.
V čom vlastne spočíva vaša práca?
Hlavnú časť tvorí hranie hry, či už ide o tréningy, teórie alebo samotné zápasy. No okrem toho mám aj iné povinnosti, ktoré zahŕňajú marketingovú činnosť - fotenie, natáčanie, spravovanie sociálnych médií, atď.
Koľko času trávite pri práci, akú máte pracovnú dobu?
Pracovný čas je v tomto zamestnaní veľmi flexibilný. Záleží od viacerých faktorov, napríklad kedy sa hrajú zápasy, čo môže byť od rána od desiatej hodiny až do polnoci. Nič nie je presne určené, takže aj pracovné a voľné dni sa vždy menia. To znamená, že pre mňa víkendy veľakrát vlastne nie sú reálne víkendy.
Každopádne, priemerne trávim pri mojej práci okolo 6 - 8 hodín denne, bez toho aby som počítal, koľko hodín trávim individuálnym zlepšovaním sa. Ak keď sa môže zdať, táto práca vôbec nie je jednoduchá. Časovo je extrémne náročná a veľakrát si nedokážem nájsť voľný čas na iné aktivity.
Ako sa vám teda podarilo skĺbiť štúdium s takouto prácou? Vyšli vám učitelia v ústrety?
Pracovať som začal na konci 3. ročníka na strednej škole, ktorý som napokon dotiahol do úspešného konca, aj keď to bolo náročné. Plán cez leto bol taký, že v poslednom ročníku by som nastúpil na štúdium individuálnou formou. To by mi umožnilo venovať dostatok času škole, práci, aj sebe samému. No nepodarilo sa to a musel som chodiť riadne do školy až do novembra, kedy som si po neúspešnom turnaji v Brne povedal, že stačilo.
Začal som riešiť skĺbenie školy s prácou tak, aby mi to vyhovovalo. Našťastie sa mi to podarilo. Mal som individuálny študijný plán, čo bolo pre mňa aj moje zdravie, či už fyzické alebo psychické, extrémne dôležité. Potom som už školu zvládol v pohode. Tento rok som úspešne zmaturoval.

Dodnes som veľmi vďačný všetkým pedagógom, ktorí mali pre moju situáciu pochopenie a vychádzali mi v ústrety.
Aké schopnosti si vaša práca vyžaduje?
Mechanický talent, obratnosť, koordinácii očí a rúk, presnosť a podobne. Dôležité sú aj kontrola emócií, mentálna odolnosť, excelentná komunikácia, schopnosť predvídať, znalosť hry, možností, stratégií a podobne. Samozrejme nesmie chýbať vášeň pre hru a chuť zlepšovať sa. Ak to chcete dotiahnuť vyššie, je potrebné venovať sa hre aj mimo tímového tréningu.
Kto všetko tvorí váš tím?
Môj súčasný tím sa skladá z piatich hráčov. Zahŕňa aj mňa, nášho trénera, tímového psychológa a manažéra.
Tímového psychológa? Zaujímavé. A čo je jeho úlohou?
Pochopiť psychické problémy v tíme, aj individuálne u konkrétnych hráčov a pracovať na tom, aby sa to zlepšilo. Ide napríklad o hnev, kontrolu emócií a podobne.
Ako a kde prebiehajú turnaje?
Sú dva typy turnajov - online a LAN. Online turnaje prebiehajú na online serveroch, ktoré zvyčajne odohrajú hráči z pohodlia domova, ale záleží od prítomnej situácie. Tieto turnaje majú menšiu hodnotu, prestíž a zvyčajne aj odmenu. Konajú sa častejšie a veľakrát ich tvoria rovnaké tímy.
LAN turnaje sa odohrávajú na konkrétnom mieste, s publikom aj bez neho. Môžu byť lokálne, menšie, ale aj obrovské, celosvetové. Ako príklad uvediem každoročné turnaje PLAYZONE - Majstrovstvá Českej republiky, ktoré sú určené iba pre CZ/SK tímy a prebiehajú na území Česka a Slovenska.
Ako medzinárodný turnaj sa každý rok dvakrát organizuje najväčší turnaj, inak aj Major. Ide o najprestížnejší turnaj v celej hre. Hrajú ho najlepšie tímy sveta a môže byť usporiadaný hocikde vo svete. Najbližšie má byť v Kodani. Existujú aj viaceré veľké turnaje LAN, toto bol iba príklad najprestížnejšieho.
Kto sú vaši súperi?
Záleží to od turnaja. Zvyčajne, keď hráme online turnaje, tak hráme proti ostatným európskym tímom na našej úrovni. Pochádzajú z rôznych krajín, či už z Ruska, Dánska alebo Portugalska. Na LAN turnajoch hráme proti ostatným CZ/SK tímom.