NOVOHRAD. Posledný mesiac v roku patrí hlavne Vianociam, ktoré boli v ľudovej kultúre spojené aj s rôznymi tradíciami a rituálmi. V krátkom seriáli niektoré zaujímavosti pred i povianočného obdobia oprášime vďaka etnologičke Novohradského múzea a galérie v Lučenci Michaele Škodovej.
V prvej časti sme sa pozreli na advent. Jeho názov vznikol z latinského slova adventus (príchod) a veriaci sa počas neho duchovne pripravujú na narodenie Ježiša Krista.
Začiatky adventu siahajú do 4. storočia, vtedy sa termín predvianočného obdobia pohyboval medzi 11. novembrom a 6. januárom, na ktorý pôvodne pripadala oslava narodenia Krista.
„Týchto osem týždňov malo pôstno-kajúcny charakter. Až pápež Gregor I. Veľký (590-601) stanovil dĺžku adventu na štyri týždne,“ priblížila etnologička.
S adventom boli spojené pôstne dni, kedy sa popri duši malo očistiť aj telo. Ľudia sa veľa modlili a čítali evanjeliá. V ľudovej kultúre je obdobie adventu späté s predstavou o magickom význame a negatívnom i pozitívnom pôsobení nadprirodzených síl.

Neodmysliteľným symbolom adventu je veniec. „Teológ a učiteľ Johann Henrich Wichern v polovici 19. storočia zhotovil pre siroty v Hamburgu drevený veniec, do ktorého dal 24 sviečok, z toho štyri hrubšie – tie predstavovali adventné nedele. Každý deň adventu zapálil jednu sviečku a deti tak presne vedeli, koľkokrát sa ešte vyspia, kým príde Štedrý deň. Časom sa počet sviečok znížil a na venci ostali len štyri hrubšie sviečky.“
Adventný veniec sa v súčasnosti zhotovuje zo zelených konárov ihličnatých stromov, ktoré symbolizujú večný život. Tvar je symbolom jednoty a plameň symbolom lásky každého človeka.
Najmä deťom sa predvianočné obdobie spája aj s adventným kalendárom. Pri jeho zrode stál majiteľ prosperujúcej tlačiarne Gerhart Lang. Ako dieťaťu mu matka vyrobila adventný kalendár z 24 malých sviečok zastrčených do podložky s obrázkom.
„Lang na vlastné náklady nechal vytlačiť špeciálny detský kalendár s názvom V zemi Ježišovej. Tvorili ho dva listy papiera. Na jednom bolo v malých okienkach natlačených 24 básničiek, na druhom 24 obrázkov. Deti si každý deň vystrihli jeden obrázok a nalepili ho k príslušnej básničke. To bol prvý tlačený adventný kalendár, hoci bez otváracích okienok, vydaný v roku 1908. Deťom mal skrátiť čakanie na vianočný stromček a darčeky,“ zakončila Škodová.
Vianočné tipy a recepty:

- Vianočné darčeky: pre mamu, pre otca, pre deti, pre babku, pre dedka, pre teenagerov
- Vianočné recepty: štedrá večera, medovníky, plnené oriešky, vanilkové rožky, medové rezy, vianočné koláče
- Vianočné filmy: TV program, romantické, komédie, rozprávky a animáky
- Vianočné pesničky: koledy, hity, texty
- Vianočné priania a vinše a obrázky na stiahnutie
- Vianočné trhy: v Bratislave, Košiciach, Prešove, Žiline, Trnave, Martine, Trenčíne, Poprade
- Vianočné dekorácie: ako zabaliť darčeky ekologicky, trendy v roku 2024, ako vyzdobiť stromček
- Naj roka 2024: knihy roka, najlepšie filmy, najlepšie rozprávky, najlepšie seriály
- Aké bude počasie na Vianoce