FIĽAKOVO. „My Rómovia máme štartovaciu čiaru viac vzadu a musíme sa snažiť aspoň dvakrát toľko.“ Tvrdí to tréner silového trojboja František Sajko. Ostrieľaný športovec pred desiatimi rokmi zmenil dráhu svojej športovej cesty. Stal sa trénerom a v malom meste v okrese Lučenec si otvoril vlastný klub.
Žlto-modré farby ŠK Powerlifting FTC Fiľakovo doteraz hájilo viacero talentov, najmä rómskeho pôvodu. Pochváliť sa môžu titulmi majstrov Slovenska, Európy aj sveta.
František Sajko tvrdí, že sú viac ako športový klub. Svojim zverencom na športovisku vytvára miesto na rozhovory o problémoch, deťom zo sociálne slabších rodín pomáha materiálne a keď treba, s učiteľmi rieši problémy v škole.
Deti a mládež učí rešpektu, dôvere a disciplíne, ktoré podľa neho využijú nielen na súťaži, ale aj v živote.
A hoci v klube majú peknú zbierku titulov a medailí, najviac je hrdý na to, že všetci jeho zverenci ukončili strednú školu a uplatnili sa na trhu práce.
V rozhovore sa dočítate:
- prečo musí niektorých záujemcov odmietnuť,
- ako na ich skupinu pozerali na súťažiach,
- či sa stretol s diskrimináciou.
Odmalička ste mali športového ducha?
Áno. Najprv som vo Fiľakove chodil na zápasenie, potom som v polovici 80. rokov presedlal na karate. Športoval som aj na vojenskej škole v Martine, kde som privoňal k boxu. Jedného dňa ma nadriadený detailnejšie zoznámil s posilňovňou, cez ktorú som sa dostal k silovému trojboju.

Prečo práve trojboj?
Nikomu som nemusel ubližovať ako pri boxe, karate či zápasení. V tomto športe treba prekonať samého seba a bojovať s gravitáciou zeme. Lákalo ma aj prekonávanie hraníc a možností vlastného tela. Keď som si zaumienil vytlačiť 120 kilogramov, neprestal som, kým som to nedocielil. A v tej minúte ma vzadu v hlave začalo škrabať, že teraz musím vytlačiť 125 kíl.
Spomínate si na svoj prvý väčší športový úspech?
Jasné, na všetky súťaže, keď som stál na prvej priečke i na získanie titulov majstra Slovenska a Európy. Najvzácnejší bol však zisk titulu majstra sveta v kategórii masters v tlaku na lavičke v rokoch 2017 a 2019.
Mohli ste súťažiť ako jednotlivec alebo pod hlavičkou nejakého klubu, no vy ste sa pred desiatimi rokmi rozhodli pre založenie vlastného. Prečo?
Chcel som tunajším deťom a mládeži vytvoriť voľnočasovú aktivitu. Z vlastných skúseností som vedel, že svoj voľný čas potrebujú využiť efektívne a zmysluplne. Mimoškolská športová aktivita je nato ideálna a je to účinný prostriedok na prevenciu pred sociálno-patologickými javmi.

Žiaľ, deti pochádzajúce zo sociálne slabších rodín si nemôžu dovoliť kupovať výstroj, napríklad na hokej alebo tenis, ani si nemôžu dovoliť zaplatiť trénera či cestovné. Preto som vedel, že treba vytvoriť niečo, aby aj tieto deti mali šancu zašportovať si. Silový trojboj je férový ku každému, bez ohľadu na farbu kože či sociálne zázemie. Sto kilogramov je sto kilogramov pre všetkých.
Aj návšteva fitnescentra niečo stojí.