POLTÁR/BRATISLAVA. Na štvrtkovú (21. 12.) tragédiu, keď pri dopravnej nehode zahynula opatrovateľka z Poltára, ktorá sa spolu s ďalšími piatimi ženami vracala na sviatky domov, zareagovala dnes (22. 12.) aj Komora opatrovateliek Slovenska (KOS).
Dana Grafiková, jej predsedníčka tvrdí, že migrácia opatrovateliek za prácou do zahraničia ohrozuje ich rodiny a nerieši rastúci problém na Slovensku.

Pritom snaha o jeho riešenie bola zo strany OZ Ideme natrvalo domov už v roku 2017, kedy pri dopravnej nehode na Slovensku, a tiež na jej následky, vyhaslo zbytočne osem životov.
Doma nechávajú deti, partnerov aj rodičov
„Slovenské opatrovateľky nechávajú deti, rodičov, starých rodičov o ktorých sa treba starať, ale oni sa starajú o cudzích, aby mali z čoho existovať. O rozbitých vzťahoch, rodinách, deťoch vyrastajúcich bez rodičov, alkoholizme by sa dalo veľa písať. Sama som dlhé roky cestovala za prácou, zažila som zaspávajúcich vodičov, každá jedna jazda bola riziko, že sa už domov nemusím vrátiť,“ uviedla Grafiková.
Pripomenula, že existujú aj agentúry, ktoré nezodpovedne a nekontrolovane pristupujú k prevozu opatrovateliek medzi krajinami.
„Vyjednávajú častokrát nevýhodné pracovné podmienky v ich mene, krátia im platy vysokými poplatkami, nanútia dopravu,“ zdôraznila predsedníčka KOS s tým, že opatrovateľky by veľakrát nemuseli cestovať za zárobkom za hranice, pretože sú potrebné aj na Slovensku.
Argumentuje demografickým vývojom, ktorý nasvedčuje starnutie slovenskej populácie. Avšak pôrodnosť klesá.
Z našich opatrovateliek profituje zahraničie
„Migrácia nie je riešenie, ale začarovaný kruh, ktorý vysáva schopnosti a zručnosti jedného štátu na úkor iného, ktorý sa potom snaží vysať to isté z iného štátu, aby prišiel na to, že musí odbornú pracovnú silu lákať späť za podstatne viac peňazí. Náš sociálno-zdravotný systém krváca z nedostatku zdravotníkov aj opatrovateľov. Profitujú z nás okolité krajiny, kým náš prorodinný a prosociálny systém, ak tieto systémy ešte existujú, sa rúca. Je to neudržateľné a čím skôr si to zodpovední uvedomia, tým skôr môžeme zmierniť následky pádu,“ ozrejmila predsedníčka KOS.
Poukázala aj na nepripravenosť slovenského systému a absenciu motivačných prvkov, ktoré by opatrovateľskú prácu na Slovensku zatraktívnili.
„Ide o fyzicky aj psychicky náročnú prácu a patrí do III. stupňa náročnosti alebo do zvýšenej kategórie rizikovosti. Mala by mať vlastnú legislatívu, ktorá zadefinuje, čo je formálna a neformálna opatrovateľská činnosť, kompetencie opatrovateliek, práva a povinnosti. Tiež zjednotiť práva a povinnosti osôb, odkázaných na pomoc inej osoby, a ktorá skutočne integruje opatrovateľky v systéme dlhodobej starostlivosti, ako základný stavebný prvok a plnohodnotného partnera.“
Problém zostal problémom
Predsedníčka KOS dodala, že už v roku 2017 oslovili zástupcovia OZ Ideme natrvalo domov, ktoré zastupovalo Slovákov, cestujúcich za prácou do zahraničia, vtedajšiu vládu Róberta Fica.
Chceli požiadať o nevyhnutné nastavenie lepších platových podmienok v tejto oblasti v SR, aby opatrovateľky nemuseli za prácou migrovať do zahraničia.