RIMAVSKÁ SOBOTA. Najstarší skaut na Slovensku a v strednej Európe Ladislav Kálmán oslávil začiatkom januára krásnych 100 rokov.
Zaujímavosťou je, že ako 90-ročný sa naučil rozprávať po anglicky, aby sa dorozumel so svojimi pravnúčatami, žijúcimi v Austrálii.
Držiteľ viacerých významných ocenení tvrdí, že hodnotami skautingu sa riadil po celý život.
Skauti nechýbali ani na oslave jeho životného jubilea. Známemu Rimavskosoboťanovi prišli zablahoželať predstavitelia samosprávy, tajomník Zväzu skautov maďarskej národnosti na Slovensku, skauti z miestneho 4. skautského zboru Istvána Hatvaniho v Rimavskej Sobote a jeho priatelia.
Po zaznení skautskej hymny si Laci báči, ako Ladislava Kálmána v meste a v okolí mnohí poznajú, prevzal z rúk primátora Rimavskej Soboty Jozefa Šimka Pamätnú tabuľu a podpísal sa do Pamätnej knihy mesta.
Tajomník Zväzu skautov maďarskej národnosti na Slovensku Szilárd Csémi sa Ladislavovi Kálmánovi poďakoval za jeho celoživotný prínos v skautingu na Slovensku a odovzdal mu Pamätnú jubilejnú plaketu.

Za slovenských skautov oslávenca pozdravil Ján Rešetár. Povedal, že aj keď sú mnohí z nich roztrúsení po svete, hodnotami, ktoré im Ladislav Kálmán, skautským menom Jamboree, vštepoval, dodnes žijú a všetci ho srdečne pozdravujú.
O jeho túžbe obnoviť v Rimavskej Sobote slovenský skauting uvažujú a veria, že sa to časom podarí.
Skauting ako celoživotná vášeň
Ladislav Kálmán sa stal skautom ako dvanásťročný. Už vtedy našiel v skautingu veľkú záľubu. Po absolvovaní Lekárskej fakulty v Budapešti pôsobil ako gynekológ a pôrodník v nemocnici v Rimavskej Sobote, Tornali, aj v okolitých obciach. Vyskúšal si aj pilotovanie, no jeho celoživotnou vášňou sa stal skauting.
Počas socializmu bola táto dobrovoľná organizácia zakázaná, nahradila ju povinná pionierska.
V deväťdesiatych rokoch, po páde totality, sa Ladislav Kálmán rozhodol skauting v Rimavskej Sobote obnoviť, čo sa mu aj spolu s ďalšími nadšencami podarilo. Popri svojej náročnej práci lekára viedol skauting v Rimavskej Sobote 30 rokov ako okresný vodca.
Stal sa tak výrazným popularizátorom skautingu v meste a v regióne a za svoje celoživotné pôsobenie získal viacero významných ocenení.

Zväz skautov maďarskej národnosti mu v roku 2002 udelil Zlatú záslužnú medailu Lajosa Beszédes. V roku 2011 dostal najvyššie ocenenie zväzu, Zlatú pamätnú medailu Csodaszarvas. V roku 2004 získal Cenu mesta Rimavská Sobota, v roku 2015 Cenu Jánosa Fábryho.
V roku 2019 mu prezident Maďarska János Áder udelil ocenenie Maďarský strieborný záslužný kríž, ako uznanie pre lekára a skautského vedúceho, za príkladné zásluhy pre komunitu Maďarov na Slovensku. Kríž mu v obradnej sieni Mestského úradu v Rimavskej Sobote odovzdal maďarský konzul na Slovensku Attila Haraszti.
Zaspomínal si na staré časy
Skauti z miestneho skautského zboru pripravili Ladislavovi Kálmánovi pekný program, plný spomienok na jeho aktívne pôsobenie v skautingu. Častý pobyt v prírode, tábory, stretnutia, to všetko bolo a je súčasťou pravého skautského života.
Pri obľúbených skautských pesničkách a premietaní fotografií zo skautských akcií si oslávenec zaspomínal na staré časy.