VINICA. V areáli hydinovej farmy vo Vinici plánujú postaviť ďalšie dve chovné haly. Pôvodná kapacita 98 868 brojlerov by sa tak zvýšila na takmer 200-tisíc kusov.
Podľa zámeru, ktorý na posúdenie vplyvov na životné prostredia (EIA) predložila spoločnosť Domäsko Lieskoviec, sú investičné náklady odhadované na 1,8 milióna eur.

Haly chcú začať stavať v treťom štvrťroku tohto roka. Začiatkom roka 2025 by mala výstavba finišovať. Začiatok prevádzky je naplánovaný na druhý kvartál 2025.

„Ide o výstavbu nových hál na výkrm brojlerov v areáli existujúcej hydinovej farmy Vinica, v ktorom sa už v súčasnosti nachádzajú haly č. 1 až 4, šatne so sociálnymi zariadeniami, kafilérny box, mostová váha, trafostanica a dieselagregát,“ informuje navrhovateľ v zámere s tým, že celková kapacita nových hál by mala byť 92 950 kusov brojlerov.
Pôvodná kapacita farmy 98 868 brojlerov sa tak zvýši na 191 818 kusov.
Vybudujú nadzemné zásobníky na vykurovanie
V projekte sa počíta aj s vybudovaním tlakovej stanice LPG s nadzemnými zásobníkmi pre účely vykurovania existujúcich a nových hál. Postaviť ju chcú priamo v areáli farmy vo Vinici.
Navrhovateľ priblížil, že nová hala č. 5 má byť jednopodlažná so sedlovou strechou, prispôsobená novým požiadavkám technológie pre výkrm brojlerov.
„Kapacita spĺňa podmienku ustajnenia 18 až 24 kusov vtákov na meter štvorcový na hlbokej podstielke, s jednorazovým odprataním po skončení turnusu. Znamená to, že celá hala musí byť naskladnená kurčatami rovnakého veku a pôvodu. Živá hmotnosť brojlerov pri vyskladnení vo veku 38 dní je 1,75 kg. Turnus trvá 42 – 44 dní, z toho na odstránenie podstielky, umývanie, navezenie novej podstielky a dezinfekciu sa uvažuje o približne 14 dňoch,“ objasnil navrhovateľ v zámere.
Doplnil, že počet turnusov za rok je 6 cyklov.
Obsah žúmp, ktorý počas chovu vznikne, by vyvážali dvakrát ročne.
Kapacita haly č. 6 má byť vyššia, konkrétne 50 070 kusov.
„Brojlery budú ustajnené v chovnom priestore ustajňovacej haly na hlbokej podstielke na ploche 2086,35 m2 na celej voľnej ploche haly.“
Dva kilometre od bytovej zástavby
Čo sa týka maštaľného hnoja, plánujú ho z chovného priestoru odstraňovať po skončení turnusu malotraktorom na kontajner, s vývozom na zmluvné hnojisko.
„Suchá podstielka sa rozhrnie ručne po celej podlahovej ploche haly vo vrstve hrubej 10 – 15 cm. Po navezení novej podstielky je nutné opäť previesť plynovou dezinfekciu V3 podľa predpísaného postupu. V priebehu výkrmu sa nepristiela,“ dodávajú z Domäska.
Hospodársky dvor sa nachádza v katastri Vinice, v extraviláne obce.
Od bytovej zástavby je vzdialený približne 2 kilometre.
