LUČENEC. Okolo 10-tisíc ľudí navštívilo výstavu Obri oceánov v lučenskej synagóge. Expozícia zaplnila priestory historickej budovy od septembra do decembra a návštevníkom odhalila veľké podmorské živočíchy.
Mesto Lučenec tak prostredníctvom svojej rozpočtovej organizácie LUKUS v synagóge zorganizovalo už štvrtú veľkú komerčnú výstavu.
„Výstava bola úspešná, navštívili ju ľudia z celého Slovenska i zo zahraničia. Cieľovou skupinou boli deti od 7 do 15 rokov, ktorých do synagógy prišlo bezmála dvetisíc. Rodinných lístkov, teda pre dve deti a dvoch dospelých, sa predalo vyše 670,“ zhrnula Andrea Moravčíková, vedúca Mestského múzea v Lučenci, ktoré spadá pod LUKUS.

Súčasťou výstavy boli repliky podmorských živočíchov, informačné panely či obrazovky s videami. Lákadlom bola aj interaktívna časť, v ktorej ľudia mohli nahliadnuť do modrého sveta pomocou virtuálnej reality, alebo špeciálna audio stena so zvukmi a spevmi podmorských tvorov.
Expozíciu spestrila jedna z najväčších zbierok čeľustí a žraločích zubov z celého sveta v rámci strednej Európy.
Návštevníci uvideli napríklad obrie čeľuste 4-metrového žraloka tigrieho či 18-centimetrový a milióny rokov starý zub pravekého žraloka megalodona, ktorý dosahoval dĺžku 30-35 metrov a vážil 35-45 ton. Zbierku zapožičal vášnivý potápač, zberateľ a obdivovateľ dokumentov zo žraločej ríše Pavel Janda s rodinou.
„Účasť sme mali vynikajúcu. Deti s rodičmi sa o výstavu zaujímali a Lučenec sa takouto aktivitou opäť dostal do povedomia,“ povedala primátorka Alexandra Pivková.
Vzdelávací rozmer
Vzdelávací charakter výstavy podčiarkla možnosť zapojiť sa do súťažného kvízu. Tú využilo 830 návštevníkov, väčšinou detí a tínedžerov. V januári zo správnych odpovedí vyžrebovali 22 výhercov.
„Návštevníci si museli prečítať popisy a zapamätať si jednotlivé informácie, aby mohli kvíz správne vyplniť. Pre víťazov sme nakúpili zaujímavé ceny ako knihy, plyšové hračky, puzzle či stavebnice s motívmi podmorského sveta. Prví traja získali rodinný vstup do Tropicaria v Budapešti,“ ozrejmila Moravčíková.

S myšlienkou na vytvorenie kvízu prišiel Roman Malček, majiteľ lučenskej firmy REDOX, ktorá vznik výstavy finančne podporila.
„Vzdelávací rozmer je pre nás veľmi dôležitý, aby sa deti na takýchto výstavách dozvedeli aj to, čo sa nedozvedia v škole. Obri oceánov boli z pohľadu vzdelávania mimoriadne úspešní. Som rád, že výstavu si prišli pozrieť deti a obyvatelia nielen tohto regiónu,“ zdôraznil Malček.
Ten za svoju firmu, ktorá v meste podporuje najmä mládežnícke športy, prisľúbil ďalšiu pomoc pri organizovaní podobných aktivít v kultúrnej a vzdelávacej oblasti.
Plánujú pokračovať
Obri oceánov sa tak zaradili do série úspešných komerčných výstav, ktoré mesto organizuje v synagóge. Návštevníci už mohli obdivovať unikátnosť Terakotovej armády, stroje Leonarda Da Vinciho a rozprávkových drakov a drakobijcov.

Samospráva chce spolu s partnermi v podobnom duchu pokračovať a ďalšia veľká výstava by do Lučenca mohla prísť začiatkom jesene. „Všetko je aj o financiách, ale určite budeme mať záujem nájsť niečo, čo by ľudí opäť prilákalo,“ poznamenala Pivková.
Ešte pred novou výstavou zaplní historické priestory ďalšia zaujímavá expozícia. „V tomto období si návštevníci môžu prezrieť zrekonštruované priestory synagógy a v lete by sme v nej chceli inštalovať väčší objekt súčasného umenia. Oslovili sme domáceho autora Dávida Koroncziho. Dovtedy sa v synagóge uskutočnia rôzne koncerty či už tradičné podujatie Cesta neznáma,“ zakončila Moravčíková.