GOMBASEK. Vďaka cezhraničnému projektu zachránili cenný kus histórie, ktorý bol odsúdený na zánik. Obnovená kúria Andrássyovcov aj ruiny neďalekého pavlínskeho kláštora sú turistickým lákadlom.
Dokonca úlomky, ktoré v nich našli, poslúžili na oživenie skutočného skvostu.
„Stalo sa tak v rámci projektu Interreg, spolufinancovaného z Európskeho fondu regionálneho rozvoja. Na slovenskej strane ho realizovali občianske združenie Sine Metu a Záhraníctvo Hamelli. Ich maďarským partnerom bola obec Szilvásvárad. Spojila ich spoločná minulosť, s koreňmi v dávnych časoch, na ktorú sa v poslednom období, žiaľ, zabudlo,“ uviedol Péter Borka z OZ Sine Metu.
Dodal, že hlavným cieľom bolo jej oživenie a predstavenie širšiemu publiku a tiež rozvoj cestovného ruchu v regióne.
Pribudli múzeum aj ubytovanie
„Špecifickým cieľom cezhraničnej spolupráce je ochrana a rozvoj kultúrneho dedičstva v dotknutých oblastiach. V tomto prípade išlo o Orbánov dom v Szilvásvárade a Andrássyovskú kúriu v Gombaseku, vrátane súvisiacich administratívnych budov. Všetky sú pamiatkovo chránenými objektami, ktoré unikli zničeniu,“ dodal Borka.
Spresnil, že kúria Andrássyovcov sa zmenila na múzeum a v neďalekej bývalej administratívnej budove, vznikol priestor pre ubytovanie a kaviareň.
„Kúria prešla archeologickým výskumom a obhliadkou múrov. Zistilo sa, že ju mohli postaviť ešte pred železiarskou hutou Andrássyovcov v Gombaseku. Ide o objekt zo 16. storočia, prerobený na kúriu,“ ozrejmil Borka s tým, že v nej zreštaurovali aj štukové stropy, obnovili podlahu aj suterén, vrátane pôvodných nástenných malieb.
Poukázal na to, že historická budova bola v mimoriadne zlom stave, rovnako, ako spomínaná huta, ktorá kedysi stála len pár metrov o nej.
„Tú sa, žiaľ, nepodarilo zachrániť a pamiatkari ju jednoducho vyradili zo zoznamu pamiatok,“ podotkol.
"Kúria podľa dohadov stojí na základoch niekdajšieho kaštieľa alebo mlyna, patriaceho kláštoru. Je zapísaná v zozname chránených pamiatok. Ozdobné mreže v štýle rokoko z okien ukrdli vandali," píše sa na informačnej tabuli pri historickej budove.
Staré úlomky kachlíc
Jednou z dominánt kúrie je kachľová pec. Predlohou pri výrobe glazovaných kachlíc, ktoré ju zdobia, boli fragmenty nájdené počas archeologického výskumu.
„Pochádzajú z ruín pavlínskeho klástora pri kúrii. Identifikovali ich a spojili. Podľa originálov ich vo svojej sochárskej dielni reprodukoval Ádám Éliás. No a dnes je ozdobou veľkej sály kúrie je kachľová pec,“ priblížil Borka.
Na projekt s názvom Cezhraničná spolupráca na oživenie zabudnutého partnerstva v Gombaseku a Szilvásvárade vyčlenili z európskych zdrojov 1 454 302,88 eur. „Z toho OZ Sine Metu, ako hlavný partner, dostal príspevok vo výške 816-tisíc eur,“ vyčíslil Borka.
Kláštor pavlínov v Gombaseku
• Jeho pozostatky sa nachádzajú v tesnej blízkosti kúrie Andrássyovcov.
• V roku 1371 ho založil György Bebek. Obývali ho pavlínski mnísi.
• Bol funkčný do roku 1566, kedy Bebek konvertoval na luteránsku vieru. Zhabal pokladnicu s 10-tisíc forintami, mníchov vyhnal a kláštor zmenil na pevnosť.
• Po smrti Bebeka ju obsadilo cisárske vojsko.
• Pre nespravodlivosť voči pavlínom rozbehli vyšetrovanie. Cisár Maximilián napokon listinou z roku 1569 uznal vlastnícke právo pavlínov, avšak bolo už neskoro, keďže kláštor schátral a postupne sa rozpadal. Zostala z neho len jedna, 7 metrov vysoká stena.
• Takmer úplne rozpadnutý kláštor odkúpilo na jeseň 2017 Občianske združenie Sine Metu. Dvojhektárový pozemok vyčistili a pripravili na archeologický výskum, v snahe urobiť z neho ďalšie turistické lákadlo Gemera-
• Zistilo sa, že koncom 14. storočia tu stál aj kostol.
• Prvý archeologický výskum kláštora bol len zisťovací. Neskôr prišiel na rad komplexný, počas ktorého odkryli pôdorys lode a svätyne františkánskeho kostola.
• Archeológovia objavili niekoľko vzácností, vrátane častí stredovekého kódexu. Zachoval sa s drevenými doskami a koženým obalom s bronzovým kovaním. Našli tu aj gotický svorník (prvok, používaný na vrchole rebrovej klenby) s freskou v podobe žehnajúcej ruky.
• Areál kláštora vydal aj mince z 15. storočia.