LUČENEC. Staré mince, nože, historické kúsky odevu, porcelán, hračky či medaily a vyznamenania. Toto a mnoho ďalších zaujímavostí mohli ľudia obdivovať na prvej tohtoročnej zberateľskej burze, ktorá sa v poslednú januárovú nedeľu konala v centre Novohradu.
Akcia má v Lučenci dlhú tradíciu. Posledných trinásť rokov sa organizuje v mestskej tržnici, no predtým sa nadšenci stretávali na iných miesta v rámci mesta.
„S myšlienkou presunúť podujatie do tržnice ma oslovil pán Viazanička, ktorý na ňom spolu so mnou robí dodnes. Dovtedajšie priestory neboli veľmi vhodné a tržnica ponúkla viac priestoru, možnosti parkovania či bufety. Predajcovia tak dostali prakticky kompletný servis,“ skonštatoval Tomáš Belko, riaditeľ Mestskej tržnice v Lučenci.

Prišli aj dolnozemskí Slováci
Burza si za dlhé roky vybudovala početnú základňu. Priemerne sa na akcii zíde 40-50 predajcov, návštevníci sa počas jedného dopoludnia počítajú v stovkách. Podujatie už dávno presiahlo hranice regiónu a dokonca aj Slovenska.
„Máme predávajúcich z celej krajiny. Chodia k nám z Oravy, Liptova, východného Slovenska a dokonca aj Maďarska, napríklad zo Salgótarjánu a Gyöngyösu. Svoje miesto majú aj dolnozemskí Slováci až z Békešskej Čaby,“ vymenoval riaditeľ tržnice.
Sortiment je rôzny. Zberatelia tu môžu nájsť historicky cenné kúsky, vedľa ktorých ležia menej hodnotné veci z povál. „Burza je kombináciou zberateľskej akcie a blšieho trhu. Na stoloch sa preto dá nájsť naozaj čokoľvek,“ podotkol Belko.
Líši sa aj cena. Kým niektoré drobnosti stoja pár centov, hodnota iných sa pohybuje v stovkách eur. S predávajúcimi sa však dá zjednávať.
Dýka za tisícku, klobúk za päťsto
K tým najpopulárnejším kúskom patria odznaky, medaily a vyznamenania či platidlá. Obľúbené sú militárie a záujemcov si nájde aj porcelán, hračky, keramika, šperky, sklo alebo knihy.
Ľudia s dobrým a skúseným okom dokážu na stoloch nájsť aj unikáty. Na prvej tohtoročnej burze pútal pozornosť napríklad historický kus odevu.

„Je to klobúk z rakúsko-uhorských čias pre vyšších dôstojníkov. Má cez 120 rokov, no napriek tomu je veľmi zachovalý. Jeho hodnota sa pohybuje okolo 400-500 eur,“ zhrnul Zoltán Földi z Tornale.
Zanietený zberateľ sa venuje obdobiu Rakúsko-uhorskej monarchie, blízko má aj k medzivojnovému obdobiu. „Zbierame veci, ktoré budú zaujímavé aj pre ďalšie generácie. Tak uchováme ich hodnotu. Na burzu do Lučenca chodím rád. Je tu unikátna, priateľská atmosféra,“ dodal Földi.
Medzi predajcami bol aj Milan Giertli z Liptovského Mikuláša. „Na burzy chodím pravidelne, páči sa mi tu. Pochádzam z tohto kraja, konkrétne z Rimavskej Bane, takže tu mám kopu kamarátov. Atmosféra je komorná, rodinná a veľkým plusom je, že sa burza koná pod strechou,“ vyzdvihol Giertli.
Zberateľom je už roky, jeho srdcovkou sú chladné zbrane. „Bodáky a militárie z Nemecka, Rakúsko-Uhorska, Ruska a Česko-Slovenska. K chladným zbraniam inklinujem odmalička a vášeň postupne prerástla v zberateľstvo,“ dodal Lipták. Ani v jeho zbierke nechýbajú vzácnejšie kúsky. V Lučenci ponúkal napríklad dýku SA, ktorej hodnota sa pohybuje okolo tisíc eur.

Stretnutie kamarátov
Azda najpočetnejšie zastúpenie mali zberatelia z Novohradu. Medzi tých najvášnivejších patrí Lučenčan Ján Rumpel. „Na burzy chodím od ich počiatku ešte v 90. rokoch. Vtedy sme sa stretávali na iných miestach, kým páni Viazanička a Belko nezačali organizovať burzy v tržnici. Akcia má naozaj jedinečnú atmosféru. Stretneme kamarátov, porozprávame sa a vymeníme si zaujímavé kúsky,“ opísal Rumpel.

Zberateľstvu sa venuje už 30 rokov. Ako zdôraznil, s vášňou k tomuto koníčku sa človek musí narodiť. „Zbieram militárie, ale v zbierke mám aj iné starožitnosti ako porcelán alebo autíčka. Niečo som podedil po starom otcovi, niečo som si za tie roky nazbieral,“ poznamenal.
Ďalšia zberateľská burza sa v lučenskej tržnici uskutoční v poslednú februárovú nedeľu (25. 2.). Počas roka sa tam zorganizujú aj akcie s iným zameraním. Od jari od jesene sa viackrát stretnú chovatelia, obľúbené sú aj burzy detského oblečenia.