LUČENEC. Odhadom tri až štyri stovky ľudí sa vo štvrtok večer zišli na proteste v Lučenci.
Zhromaždenie zvolali strany PS, SaS a KDH už po druhýkrát, pričom pred dvomi týždňami bola účasť nižšia. Protest otvorila Magdaléna Vášáryová.
„Treba v Bratislave zdvihnúť zadok, prísť do slovenských regiónov a rozprávať sa s ľuďmi,“ vysvetlila Vášaryová svoju návštevu Lučenca.
Herečka a diplomatka pred protestom diskutovala s obyvateľmi Novohradu. Hovorila najmä o probléme medzinárodných vzťahov, dianí v okolitých krajinách a vojne na Ukrajine.
„Musíme si uvedomiť, že Ukrajina nemôže len tak prestať existovať. Veď je to aj naše ohrozenie, nikto nechce mať ruské vojská na hraniciach. Tí, ktorí alibisticky kričia, že chcú mier, v skutočnosti chcú len porážku Ukrajiny,“ zdôraznila Vášáryová.

Okrem nej sa za mikrofónom predstavila Naďa Bohinská z PS, Branislav Bukviar z SaS, bývalá pedagogička Jarmila Móricová, riaditeľ Strednej zdravotníckej školy v Lučenci Miroslav Sekula, lekár Karol Mičko a europoslanec za PS Michal Wiezik.
„Je jedno, či je to malý alebo veľký protest. Spoločnou premennou je silná energia. Ľuďom prekáža, čo sa deje a cítia silnú potrebu po náprave. Na námestia prídu zlomení a nešťastní, no domov odchádzajú nabití energiou a nádejou,“ vyzdvihol Wiezik.
Europoslanec verí, že vytrvalé protesty dokážu situáciu zmeniť. „Ficovi stopercentne nie je príjemný pohľad na desiatky tisíc ľudí, ktorí nesúhlasia s jeho politikou, a silnú spätnú väzbu dostáva aj z európskych inštitúcií. Napríklad dnes sa v Bruseli urobilo dôležité rozhodnutie, keď rada jednohlasne rozhodla o finančnej pomoci Ukrajine, ktorú doposiaľ Fico a jeho veľký vzor Orbán blokovali.“

Dav viackrát skandoval „Slovensko si nedáme“ či „dosť bolo Fica“. Ľudia svoj názor vyjadrili aj prostredníctvom transparentov ako „Fico, Danko, Pele, bežte do...“ alebo „Fico, nechceš víkendový pobyt v Kyjeve? Je tam bombovo.“
Lučenským námestím sa tiež niesli slová ukrajinskej piesne, ktoré zaspievali odídenkyne z tamojšej komunity. Zhromaždenie nenarušili žiadne nepokoje ani roztržky. Organizátori avizujú, že Lučenec sa v prípade potreby pridá k ďalšej sérii protestov.
„Účasť a podpora Magdy Vášáryovej a Michala Wiezika nám veľmi pomohli a sme za to veľmi vďační. Uvidíme, ako sa vyvinie situácia. Podľa toho, ako budú pokračovať naši kolegovia v parlamente, budeme pokračovať aj my,“ uzavrela Naďa Bohinská z PS.
Pozrite si video z protestu: