RIMAVSKÁ SOBOTA. Stavať ju mali začať v roku 2019 a na ďalší rok už mala byť v prevádzke. Z novej väznice za pôvodne plánovaných 58 miliónov eur, v Rimavskej Sobote zatiaľ nie je nič.
Investícia mala zároveň do okresu, v ktorom v tom čase miera nezamestnanosti atakovala 20-percentnú hranicu, priniesť desiatky nových pracovných miest.
„Očakávame vznik takmer 300 nových pracovných miest príslušníkov Zväzu väzenskej a justičnej stráne (ZVJS) a náboru ďalších, približne 40 bežných zamestnancov,“ konkretizovala ešte v roku 2018 Lucia Žitňanská, vtedajšia ministerka spravodlivosti.
Potom okolo väznice, ktorej výstavbu odsúhlasila vláda na výjazdovom zasadnutí v Hnúšti vo februári 2018 s tým, že takéto zariadenie na juhu Banskobystrického kraja chýba, zostalo okrem avizovaných posúvaní termínov, ticho.
Zámer stále prehodnocujú
Na ministerstve spravodlivosti však aktuálne tvrdia, že zámer, ktorý po problémoch s verejným obstarávaním v rokoch 2021 a 2022, stopli, naďalej prehodnocujú.

„Tender vyhodnocovali v roku 2021, posudzovali sa skupiny dodávateľov Váhostav a Metrostav Slovakia. Pri vyhodnocovaní predložených ponúk v nich komisia identifikovala nedostatky,“ uviedla pred pár dňami pre TASR Lucia Hurajtová, hovorkyňa ministerstva spravodlivosti s tým, že uchádzači boli z ponúk vylúčení.
Obaja však voči rozhodnutiu podali námietky a Rada Úradu pre verejné obstarávanie neskôr v roku 2022 nariadila opätovne preskúmať ponuku Váhostavu.
"Komisia sa po opätovnom vyhodnotení ponuky uchádzača uzniesla, že ponuka skupiny dodávateľov Váhostav-SK predstavuje závažnú právnu prekážku, dotýkajúcu sa priamo subjektu skupiny dodávateľov Váhostav v súvislosti s jej postavením ako uchádzača a v nadväznosti na prípadnú budúcu pozíciu dodávateľa," dodala Hurajtová.
Verejné obstarávanie z polovice roka 2022 tak zrušili. Vtedajší minister spravodlivosti Viliam Karas avizoval prehodnotenie funkčnosti projektu.
„Keď v tejto veci padne rozhodnutie, budeme o tom informovať,“ zakončila hovorkyňa.
Do dvoch rokov mala stáť
Podľa pôvodného projektu mala mať nová väznica v Rimavskej Sobote kapacitu vyše 830 odsúdených v minimálnom, strednom aj maximálnom stupni stráženia, so zachovaním existujúceho otvoreného oddelenia v mestskej časti Sabová.
Uvažovalo sa aj o neskoršej výstavbe zariadenia pre odsúdených s duševnými poruchami, takzvaného detenčného ústavu.
Potrebu novej väznice exministerka Žitňanská ešte začiatkom roka 2018, priamo v Rimavskej Sobote, odôvodňovala vysokým vekom existujúcich 18 väzenských ústavov na Slovensku, z ktorých 13 už v tom čase fungovalo vyše tridsať rokov.
„Náš rezort v Rimavskej Sobote - Sabovej disponuje potrebnými pozemkami. Máme tam aj fungujúce otvorené oddelenie. Máme už spracovaný projekt výstavby väznice, štúdiu uskutočniteľnosti a máme aj stanovisko ministerstva financií,“ povedala vtedy ministerka.

Väznicu mali postaviť v priebehu 18 až 24 mesiacov za približne 58 miliónov eur, pričom financovanie malo byť formou verejno-súkromného partnerstva (PPP).
Termíny sa posúvali
Zo ZVJS ešte koncom roka 2018 potvrdili, že príprava výstavby zariadenia pokračuje a v závislosti od výsledku verejného obstarávanie je možné dodržať termín jeho otvorenia v roku 2021.
O rok neskôr už na ZVJS hovorili o druhej polovici roka 2020, ako možnom termíne začiatku výstavby, pričom väznica mala byť v prevádzke o dva roky neskôr.
V roku 2020 otvorenie väznice, ktorú ešte nezačali stavať, odsunuli na prvý polrok 2023.
Na margo zrušeného verejného obstarávania a pozastavenia projektu výstavby zariadenia pre odsúdených, o ktorom sa hovorilo už od polovice 90. rokov 20. storočia, sa vlani pre MY Novohrad vyjadrila Monika Kacvinská, hovorkyňa ZVJS.
„Pokiaľ ide o výstavbu nového väzenského zariadenia, naďalej platí, že verejné obstarávanie zákazky bolo v roku 2022 zrušené. Vzhľadom na aktuálne prebiehajúci legislatívny proces rozsiahlej novely Trestného zákona a Trestného poriadku bude po ich schválení, zavedení do praxe a zistení reálneho odpadu na počty väznených osôb vecou ďalšieho posudzovania opodstatnenosti výstavby takéhoto zariadenia.“