TISOVEC. Sú mladí, ambiciózni a podnikaví. Školáci z Evanjelického gymnázia v Tisovci si ešte vlani na jeseň založili študentskú firmu a prišli s nápadom, ktorý oslovil najmä milovníkov zdravého životného štýlu. Vyrábajú kaše s prídavkom rastliny, známej ako strom života.
Odborníci o moringe hovoria ako o kráľovnej superpotravín, ktorá dokonca spomaľuje starnutie. Nemožno sa preto čudovať, že kaše z dielne gymnazistov sú čoraz vyhľadávanejšie.
O zaujímavom podnikaní sme sa porozprávali s AMÁLIOU LAJČÁKOVOU, viceprezidentkou pre marketing študentskej firmy Greenture.sk.
Kto stojí za založením študentskej firmy Greenture.sk a kto všetko v nej pôsobí?
Každý rok štvrtáci Evanjelického gymnázia v Tisovci zakladajú študentskú firmu, podporovanú neziskovou organizáciu Ja Slovensko. Ako každým štvrtákom, tak aj nám sa naskytla príležitosť zapojiť sa do tohto projektu.

Našu firmu tvorí 24 študentov, rozdelených do štyroch oddelení. Konkrétne marketingu, výroby, financií a ľudských zdrojov. Na čele firmy stojí prezident Róbert Biž a ja patrím spolu so Zojou Lašákovou, Michaelou Turisovou a Ninou Vavrekovou k viceprezidentkám, ktoré vedú oddelenia vo firme.
Odkedy firma funguje?
Začali sme už vlani v septembri, ale oficiálne fungujeme od októbra minulého roka.
Aktuálne je vaša firma producentom ovsených kaší. Avšak nie bežných, keďže obsahujú niečo, čo mnohí Slováci až tak nepoznajú. Ide o moringu, drevinu, z ktorej sa spracúvajú listy, kôra, korene aj kvety. Odborníci ju označujú za kráľovnú medzi superpotravinami či strom života. Moringa podporuje imunitný systém, pôsobí ako prevencia proti chronickým a civilizačným ochoreniam, dokonca spomaľuje starnutie, je účinná pri detoxikácii organizmu. Prečo ste stavili práve na ňu? Čo vás inšpirovalo?
Od začiatku sme sa zameriavali na výrobky s jedlom a premýšľali, čo tak asi majú ľudia radi. Pritom sme sa zaoberali témou zdravého životného štýlu. Naša firemníčka Nina Natália Vavreková nám povedala o výskume, ktorý robila práve ohľadom spomínanej moringy.
Začali sme premýšľať, ako by sme ju mohli zakomponovať do nášho študentského podnikania. No a napadlo nás, že môžeme vyrábať moringové raňajkové kaše s rôznymi príchuťami.
V predošlej otázke sme načrtli pozitíva tejto rastliny. V čom je ešte jedinečná a prečo by mali spotrebiteľov osloviť práve kaše, ktorých je súčasťou?
Moringa
• Stovky vedeckých štúdií potvrdzujú rôznorodé účinky najmä listov a semien tohto tropického stromu.
• Najviac vyzdvihované sú vzácny prvok zeatín, ktorý spomaľuje starnutie buniek, obsah vitamínov A, C, B1, B2, B3, vápnika, draslíka, železa a esenciálnych aminokyselín. Tiež je zdrojom vitamínov rozpustných v tukoch - A, D, E, K.
• Obsahuje množstvo minerálov ako meď, fosfor, zinok a ďalšie.
• Je tiež zdrojom 46 prírodných antioxidantov. Jej listy obsahujú prevažne flavonoidy a karotenoidy. Čaj z jej listov sa považuje za účinnejší zdroj antioxidantov, než iné bylinné čaje či zelený čaj.
• Spomínané vitamínové a minerálové zloženie listov moringy pomáha pri problémoch s cievami, astme či Crohnovej chorobe.
• Antioxidačný efekt pôsobí proti rakovine prostaty, problémom s pokožkou, sleduje sa protinádorový účinok extraktu listov.
• Modulačný efekt bol zistený pri anémii, vysokom krvnom tlaku, diabete, vysokom cholesterole, problémoch so štítnou žľazou a obličkových ťažkostiach.
• Má silný protizápalový účinok, je nápomocná pri reumatoidných ochoreniach, potláča bolesť a opuchy. Pomáha aj pri rôznych tráviacich problémoch.
• V mnohých prípadoch sa ukázal jej antibakteriálny, antimikrobiálny a antivirálny efekt a vplyv na povzbudenie imunitných procesov. Môže zlepšiť stav pri migrénach a bolestiach hlavy.
• Listy pôsobia protizápalovo, aj ako prevencia proti chrípke a nachladnutiu.
• Osvedčila sa aj diabetikom, keďže dokáže znižovať hladinu cukru v krvi.
• Pomáha v boji proti únave a stresu.
Zdroj: lekari.sk
Je to skutočný zázrak prírody, rastúci v Ázii a Afrike. Pre ľudské telo má množstvo prospešných účinkov. Podľa výskumu našej firemníčky je schopná znížiť cholesterol a zvýšiť množstvo vápnika v tele.
Sme jedinou firmou na Slovensku, ktorá moringu spojila s ovsenými a pohánkovými kašami a spravila z nej hlavnú prísadu. V podstate sme dali dokopy príjemné s užitočným. Je to naozaj chutný spôsob, ako dostať prospešné živiny do tela.
Hovoríte, že moringa rastie v ďalekých krajinách. Ako ste sa teda k nej dostali?
Na Slovensku bolo náročné nájsť dodávateľa. Písali sme rôznym ľuďom, ktorí o nej vedeli a mali k nej prístup. Žiaľ, neúspešne. Napokon sa nám predsa len podarilo nájsť dodávateľa. Je ním Futunatura.sk.
Ako prebieha samotný výrobný proces kaše?
Pred výrobou všetko poriadne vyčistíme. Mám tým na mysli stoly, nástroje a samozrejme ruky. Samotná výroba je pomerne jednoduchá. Základom verzie v lepkovom prevedení sú ovsené vločky, v bezlepkovom pohánka. Pridávame jahody, maliny, čučoriedky, kokos, orechy, chia semienka a stéviu. V lepkovej verzii doplníme čokoládu a sušené mlieko. Kaše zabalíme do obalov, ktoré si tiež vyrábame sami.
A kde prebieha výroba?
V jednej z miestností v našej škole, ktorá je vyhradená len na tento účel. Všetko, čo sa v nej nachádza, je hygienicky opatrené.
Predsa len, ide o potravinu. Aké kritériá musí váš výrobok spĺňať?
Používame len najkvalitnejšie suroviny. Dbáme na to, aby bola hygiena na vysokej úrovni, nielen čo sa týka nás, ale aj dodávateľov. Predovšetkým si dávame záležať na overených dodávateľov. Všetky alergény máme vyznačené na obale, rovnako ako kalorické hodnoty. Našimi prioritami sú nielen chuť, ale aj zdravie.
Koľko druhov kaší vyrábate?
Spolu sme doposiaľ vyrobili desať druhov, keďže každá má aj bezplepkovú verziu. Niektoré aj bezlepkovo – bezlaktózovú. Ponúkame kaše s príchuťami: originál (lesné ovocie), jablko so škoricou, pomaranč s klinčekmi, kávové a valentínske.