RIMAVSKÁ SOBOTA. Archeologický výskum, ktorý prebieha v Rimavskej Sobote na mieste, kde budujú štátny priemyselný park, priniesol viacero pozoruhodných objavov aj prekvapujúcich zistení.
Odborníci hovoria o unikátnych peciach na spracovanie bahennej rudy z doby rímskej a v súvislosti s nimi aj nálezmi metalurgických trosiek a rôznych polotovarov. To však zďaleka nie je všetko.
Lokalita v regióne, bohatom na archeologické náleziská, vzbudila nedávno pozornosť aj objavom stredovekého osídlenia z 11. - 13. storočia, dokonca osady, datovanej do doby rímskej, čiže do prvých storočí nášho letopočtu.

„Archeológom sa tu podarilo preskúmať vyše 150 objektov, zásobné jamy, hliníky, studne a pravdepodobne zemnicu (pozn. red.: obydlie zahĺbené do zeme). Ide o prvú systematicky preskúmanú osadu zo spomínaného obdobia v južnej časti stredného Slovenska,“ informovala Gabriela Brezňanová z Krajského pamiatkového úradu Banská Bystrica na oficiálnej webovej stránke Pamiatkového úradu SR.
Pripomenula, že krajskí pamiatkari ešte v polovici minulého roka rozhodli o nevyhnutnom archeologickom výskume v spomínanej lokalite.
Pod zánik osady sa zrejme podpísali Turci
Geofyzikálny výskum magnetometrom pracovníkmi Archeologického ústavu Slovenskej akadémie vied v Nitre naznačil v severnej časti budúceho priemyselného parku možnú existenciu archeologického náleziska a historických obranných zákopov.
„Krajskí pamiatkari pracovali s predpokladom, že v prípade archeologického náleziska by mohlo ísť o stredoveké osídlenie Kľačany. Jedinou písomnou zmienkou o nich je listina z roku 1557, v ktorej sa osada spomína ako zaniknutá. Jej zánik zjavne súvisel s tureckými nájazdmi,“ ozrejmila Brezňanová.