Pondelok, 14. jún, 2021 | Meniny má VasilKrížovkyKrížovky

Techno made in Slovakia - dosť nuda, ale aspoň netiekla krv!

Rozdrobená víkendová SlovakTek party na lúke neďaleko Žihľavy pri Veľkom Krtíši by sa dala pokojne nazvať chudobnou príbuznou svojej českej, holandskej či bulharskej sestry. Namiesto desiatoktisíc českých fans prišlo v piatok večer ku Žihľave niekoľko (má

lo) stovák vyznávačov techno s niekoľkými hudobnými súpravami. To ani nehovorím, že slovenskú účasť ešte zachraňovali Česi, Francúzi a Rakušania.
Policajný hovorca Miroslav Korch hovoril v sobotu napoludnie o približne 80-tich autách a 500 až 800 ľuďoch, ale keby sme chceli byť nepríjemní, tak povieme, že sme boli asi na rozdielnych akciách. SlovakTek totiž prípominal v piatok a v sobotu viac súkromnú grill party s hlučnejšou hudbou ako obávanú masovku, ktorú by bolo treba brutálne rozohnať, ako to urobila polícia pred niekoľkými dňami na CzechTek party v Mlýnci pri Tachove. Medzi nami, slovo obávaná v slovenskom aj v českom prípade je na mieste asi tak, ako keby sa verejnosť obávala plesu záhradkárov.
TECHNONOC PRVÁ
Treba povedať, že policajný Czech made v Mlýnci mierne poznamenal atmosféru pred tohtoročným SlovakTek. Organizátori si do poslednej chvíle úzkostlivejšie strážili miesto stretnutia, polícia aj médiá však aj napriek tomu už v piatok popoludní vedeli, že to rozbalia na lúke pri Žihľave. Ako hovorí Vonegut, tak to chodí.
„Dlho sme hľadali miesto, aby sme mali klídek, no nepodarilo sa,“ málo nadšene hovorí 19-ročný vyznávač techno s prezývkou Bobofon.
Nepodarilo sa. Na účastníkov SlovakTek približne dva kilometre od miesta stretnutia už čakali hliadky polície a dôkladne kontrolovali zbrane a drogy. Veľa práce nemali. Jediným nočným úlovkom bol vystrašený mladík zo Zlína, ktorému našli nejakú marihuanu a halucinogénne huby. V sobotu, približne o tretej ráno, bolo totiž na lúke pri Žihľave asi len 50 technofans, a to možno aj preháňam. Časť z nich sa pokúšala vytiahnuť z priekopy zapadnutú aviu s reproduktormi, ďalší rozbehnúť jeden soundsystém a ostatní skúšali založiť na mokrej lúke oheň a aspoň trochu sa vysušiť. Predstava ohlušujúceho techna, zabávajúcich sa ľudí a vyplašených srniek, zmätene pobehujúcich po blatistej ceste, sa nekonala.
„Málo ľudí? Určite nás nebude veľa. Nikto nechce zažiť to, čo sa stalo v Čechách. Radšej išli do Talianska alebo to otočia na BulgarTek,“ rozpráva mladík z Bratislavy a snaží sa tváriť neprekvapene.
„SlovakTek nikdy nebola masovka, tu je to iné ako v Čechách,“ dodáva.
Možno iné, ale v pohode. Nezávislosť na systéme a nekonformnosť, ktorú dávajú najavo za každou druhou vetou, miestami vystrieda nejaké to pivo kúpené v zľave v Tescu, ale to asi patrí k tomu. Rovnako ako otázka - komu vlastne prekážajú?
Na žihľavskej samote určite nikomu. Polícia techno nerieši a snaží sa od začiatku držať odstup. Jediní, ktorí asi prekážame, sme my, novinári.
„Som mladý a chcem sa zabaviť v prírode s partiou kamošov. Pokiaľ nikoho nerušíme, prečo by sa mal niekto do nás starať? To ako keby policajt alebo novinár riešil nejakú opekačku v súkromnej záhrade,“ hovorí Bobofon.
Jeho priatelia dodávajú, že obavy sú neopodstatnené. Jediné, čo po nich zostane, je vraj pošliapaná tráva a možno vyplašená zver. Česká brutalita slovenských technofans však zaskočila.
„Bol som na jednej freeparty v Holandsku a aj tam robila poriadok polícia. Elegantne, na koňoch. Za chviľu už bolo vidno iba odchádzajúci rad ľudí. Český minister vnútra by si mal krvavý zákrok polície rozhodne odniesť,“ uvažuje mladík.
V piatok v noci, vlastne už v sobotu niekoľko hodín po polnoci, sa na lúke pri Žihľave technoparty ešte stále nerozbehla. Generátory na výrobu elektriky hučali viac ako techno, takže nezainteresovaní pozorovatelia sa viac ako hlučnej hudby začínali obávať, že sa už nič neudeje. Ospravedlňujem sa všetkým priaznivcom techno, ale ja osobne som sa cítil ako v prázdninovom stanovom tábore niekde na Ružinej. Jediným rozdielom bola asi dobrá hudba uprostred noci. Pripúšťam však, že tomu celému nerozumiem, a takto to na EuroTek proste chodí.
TECHNODEŇ DRUHÝ
Sobota popoludní. Na lúke pri Žihľave je možno o sto ľudí viac. Miesta, ktoré sa v noci zdali pre vysokú trávu nepriechodné, už vyzerajú ako letisko pre malé lietadlá. Pribudol jeden soundsystém, niekoľko psov, ubudli policajti, ale inak žiadna zmena. Asi traja, štyria ľudia tancujú na techno, ostatní sú.... no ako by som to povedal... v pohode. Niektorí si sice ochránili páskou svoj priestor pred novinármi, ale asi to tak býva na všetkých EuroTek. Sila argumentov je presvedčivá. Ste na súkromnom prenajatom pozemku, ako by sa vám páčilo, keby sme sa vám prechádzali po záhrade? Odpoveď je rovnako jednoduchá, s nádychom demagógie, ako otázka. Čo by dali za to ľudia na CzechTeku, keby ich jediným problémom boli novinári!
Keď už sme pri tom CzechTeku. Chlapci zo Zlína tam boli. Možno práve preto nemali žiadny problém rozprávať sa s novinármi. Zásah polície označujú za november 1989.
„Desať rokov chodím na CzechTek a nikdy v živote som nič podobné nezažil. Keď začali so slzným plynom a vodnými delami, nechápali sme, prečo. Bolo to strašné. Tomfami bili ľudí, ktorí sa nebránili, kopali do nich. Videl som, ako môjho priateľa kopali na zemi. Vôbec neútočil, nebol agresívny, dokonca sa ani nebránil. Rozbíjali okná na autách a hádzali tam slzný plyn. Brutal. Bol to november 89,“ spomína si na tohtoročný CzechTek mladý muž zo Zlína.
SlovakTek mu pripadá ako prechádzka ružovou záhradou. Vraj prišiel na Slovensko relaxovať.
Na lúke to aj v druhý deň vyzerá ako na začiatku. Jediné vzrušenie prináša večer správa, že sa k Žihľave presúvajú kukláči a vodné delo. Karavany s prichádzajúcimi Belgičanmi a Francúzmi boli našťastie jediným reálnym presunom toho večera. Päť transportérov a policajti v čiernom boli iba demonštráciou sily.
Prevládal tanec, ohne na tyčiach, zábava až do rána. Takmer by som zabudol, ešte väčšia zábava ako technoparty, boli miestne rodiny s deťmi, ktoré sa na SlovakTek prišli pozrieť ako na piknik. Menej ako sto ich nebolo.
SLOVAKTEK POLICE VERSUS CZECHTEK POLICE
„Prišli sme na SlovakTek nadránom a neďaleko meetpointu nas zastavili policajti. Bol som aj na Czechtek, trochu ma zamrazilo. Slovenskí policajti nás vyzvali, aby sme vystúpili z auta, predložili doklady a opýtali sa nás, či máme pri sebe nejaké drogy alebo zbrane. Odpovedali sme, že nie. Jeden zo slovenských policajtov prehodil, že majú pri sebe aj psa na drogy, či ho má nechať prebehnúť auto? Povedal som, nech sa páči a odstúpil som od dverí. Prezreli základné veci a policajt povedal: Ďakujem, bavte sa dobre. Tadiaľto doľava. To bola pecka. To u nás bol 17. november,“ pochvalne hovorí o slovenskej polícii 28-ročný technofan zo Zlína neďaleko rozloženého soundu na lúke SlovakTeku.
To, že jeho kolegovia zo Zlína a dvojica zo Stupavy, ktorým polícia v piatok nadránom zhabala marihuanu a nejaké halucinogénne huby, už také príjemné spomienky na SlovakTek mať nebudú, nie je momentálne vôbec podstatné. Dôležitá je rozdielnosť prístupov, s ktorými do technoakcie išli slovenská a česká polícia.
Zatiaľ čo český premiér a minister vnútra po brutálnom „víťaznom“ lúčnom ťažení ťažkoodencov v Mlýnci pri Tachove utŕžili medzinárodnú hanbu a prívlastok, že na technokarnevale „byli za agresivní blbce“, slovenský minister Palko si elegantne nechal ujsť mimoriadnu víkendovú tlačovú besedu a od hovorcu dostával informácie o pokojnom priebehu hlučnej technoparty neďaleko Žihľavy.
Ťažko povedať, či ide o výsledok konfliktu policajných systémov alebo o neporovnateľne nižší počet ľudí na SlovakTeku. Len tak uvažujme - aj na SlovakTeku mali fans legálne prenajatý dvojhektárový pozemok, aj na SlovakTek sa fans presúvali cez cudzie pozemky, aj na SlovakTeku hučalo techno, v každom prípade na Slovensku techno neprehlušili vrtuľníky a obrnené transportéry a namiesto krvi tieklo pivo. Oveľa prijateľnejší variant prežitia víkendu ako ten český.
Slovenský policajný hovorca Martin Korch prišiel v sobotu napoludnie informovať médiá o situácii na SlovakTeku. So šiltovkou proti slnku v ruke pokojne hovoril o tom, že polícia je pripravená na akýkoľvek variant, ale vyzerá to tak, že sila nebude potrebná. Pravdepodobne to bude aj tým, že pokojné riešenie bolo v súlade s predstavami Palkovho ministerstva. Palko sa tentoraz rozhodol správne, keď povýšil zdravý rozum nad neprekonateľnú chuť silnejšieho štátu dokázať pár stovkám technofans, že s nimi vie zatočiť. V tomto prípade platilo obrátené pravidlo, že keď sa nechce, ide všetko ľahšie.
„Ak by sa niečo stalo, využijeme všetky prostriedky na udržanie poriadku a zákonnosti. Polícia však zatiaľ nemala a stále nemá dôvod zakročiť. Nemalo by zmysel riešiť situáciu buldozérmi. Radikálny zásah by nemal zmysel. Bol by skôr škodlivý. Tvrdo zasiahneme iba vtedy, ak už nebude iná možnosť,“ pokojne informuje policajný hovorca Korch v sobotu popoludní približne dva kilometre od miesta konania SlovakTeku, ktoré kontroluje približne osem policajtov v reflexných vestách. Na Slovensku to bolo tak!

Inzercia - Tlačové správy

 1. Ako sa mení dynamika firiem?
 2. Regeneračný spánok s ideálne podopretou chrbticou
 3. Ako kedysi vyzerali bratislavské mýta? Bol tam cintorín aj sady
 4. Obľubovali ste termínované vklady? Spoznajte alternatívy
 5. Hudbou proti holorubom.
 6. Sme vodná veľmoc a napriek tomu vody dovážame
 7. Viete, čo jete, keď si kupujete pečivo dopečené v predajni?
 8. Málokto im verí. Prekvapia Slováci na futbalovom EURO 2020?
 9. Desať hotelov v destináciách, ktoré sú toto leto favoritmi
 10. P. Lednický: Koronavírus tu už zostane, musíme si na to zvyknúť
 1. Ako sa mení dynamika firiem?
 2. Hudbou proti holorubom.
 3. Viete, čo jete, keď si kupujete pečivo dopečené v predajni?
 4. Pečeň je priamo zodpovedná za stav vášho imunitného systému
 5. Ako kedysi vyzerali bratislavské mýta? Bol tam cintorín aj sady
 6. Desať hotelov v destináciách, ktoré sú toto leto favoritmi
 7. Málokto im verí. Prekvapia Slováci na futbalovom EURO 2020?
 8. P. Lednický: Koronavírus tu už zostane, musíme si na to zvyknúť
 9. Čo robiť v Tatrách, keď počasie pokazí plány?
 10. Sme vodná veľmoc a napriek tomu vody dovážame
 1. Sme vodná veľmoc a napriek tomu vody dovážame 11 094
 2. Desať hotelov v destináciách, ktoré sú toto leto favoritmi 10 111
 3. 4 veci, ktoré potrebujete vedieť o bezpečnosti elektromobilov 8 896
 4. Počuli ste už o zelenej hypotéke? Ušetríte s ňou až trikrát 8 708
 5. Málokto im verí. Prekvapia Slováci na futbalovom EURO 2020? 8 583
 6. Ako sa z nenásytných Bödörovcov stal symbol oligarchie 8 368
 7. Tostov palác - moderné bývanie s atmosférou historických Košíc 7 913
 8. Dnes ma živí instagram, hovorí bývalá tanečníčka Katarína Jakeš 7 785
 9. Čo robiť v Tatrách, keď počasie pokazí plány? 7 275
 10. Obľubovali ste termínované vklady? Spoznajte alternatívy 6 354
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Novohrad - aktuálne správy

Ilustračné foto.

Pri dopravnej nehode došlo k zraneniu.


(mb) 5 h
Reprezentant Slovenska sa vrátil do rodného Lučenca

Zaujímali nás aj dojmy zo svetového šampionátu.


6 h
V centre Banskej Štiavnici môže začať vaše putovanie po stopách veľkej lásky pretavenej do najdlhšej milostnej básni na svete.

V Banskej Štiavnici pripravili novú atrakciu, oplatí sa sem zájsť určite aj bez nej.


(rv) 13 h
Daniel Sokolovsky - nový tréner BKM Lučenec

Ambiciózny zámorský tréner inklinuje k európskemu štýlu basketbalu


16 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Sprievodný program má trvať štyri hodiny. Ľudia si budú môcť vlastnoručne vyrobiť odznak s logom.


12 h

Na mieste nehody zasahoval vrtuľník.


TASR 12. jún

Jej malý syn skončil v nemocnici.


TASR 12. jún

Podľa štúdie by mali náklady presiahnuť 300 miilónov eur.


11. jún

Už ste čítali?