Streda, 6. júl, 2022 | Meniny má Patrik, Patrícia

Techno made in Slovakia - dosť nuda, ale aspoň netiekla krv!

Rozdrobená víkendová SlovakTek party na lúke neďaleko Žihľavy pri Veľkom Krtíši by sa dala pokojne nazvať chudobnou príbuznou svojej českej, holandskej či bulharskej sestry. Namiesto desiatoktisíc českých fans prišlo v piatok večer ku Žihľave niekoľko (má

lo) stovák vyznávačov techno s niekoľkými hudobnými súpravami. To ani nehovorím, že slovenskú účasť ešte zachraňovali Česi, Francúzi a Rakušania.
Policajný hovorca Miroslav Korch hovoril v sobotu napoludnie o približne 80-tich autách a 500 až 800 ľuďoch, ale keby sme chceli byť nepríjemní, tak povieme, že sme boli asi na rozdielnych akciách. SlovakTek totiž prípominal v piatok a v sobotu viac súkromnú grill party s hlučnejšou hudbou ako obávanú masovku, ktorú by bolo treba brutálne rozohnať, ako to urobila polícia pred niekoľkými dňami na CzechTek party v Mlýnci pri Tachove. Medzi nami, slovo obávaná v slovenskom aj v českom prípade je na mieste asi tak, ako keby sa verejnosť obávala plesu záhradkárov.
TECHNONOC PRVÁ
Treba povedať, že policajný Czech made v Mlýnci mierne poznamenal atmosféru pred tohtoročným SlovakTek. Organizátori si do poslednej chvíle úzkostlivejšie strážili miesto stretnutia, polícia aj médiá však aj napriek tomu už v piatok popoludní vedeli, že to rozbalia na lúke pri Žihľave. Ako hovorí Vonegut, tak to chodí.
„Dlho sme hľadali miesto, aby sme mali klídek, no nepodarilo sa,“ málo nadšene hovorí 19-ročný vyznávač techno s prezývkou Bobofon.
Nepodarilo sa. Na účastníkov SlovakTek približne dva kilometre od miesta stretnutia už čakali hliadky polície a dôkladne kontrolovali zbrane a drogy. Veľa práce nemali. Jediným nočným úlovkom bol vystrašený mladík zo Zlína, ktorému našli nejakú marihuanu a halucinogénne huby. V sobotu, približne o tretej ráno, bolo totiž na lúke pri Žihľave asi len 50 technofans, a to možno aj preháňam. Časť z nich sa pokúšala vytiahnuť z priekopy zapadnutú aviu s reproduktormi, ďalší rozbehnúť jeden soundsystém a ostatní skúšali založiť na mokrej lúke oheň a aspoň trochu sa vysušiť. Predstava ohlušujúceho techna, zabávajúcich sa ľudí a vyplašených srniek, zmätene pobehujúcich po blatistej ceste, sa nekonala.
„Málo ľudí? Určite nás nebude veľa. Nikto nechce zažiť to, čo sa stalo v Čechách. Radšej išli do Talianska alebo to otočia na BulgarTek,“ rozpráva mladík z Bratislavy a snaží sa tváriť neprekvapene.
„SlovakTek nikdy nebola masovka, tu je to iné ako v Čechách,“ dodáva.
Možno iné, ale v pohode. Nezávislosť na systéme a nekonformnosť, ktorú dávajú najavo za každou druhou vetou, miestami vystrieda nejaké to pivo kúpené v zľave v Tescu, ale to asi patrí k tomu. Rovnako ako otázka - komu vlastne prekážajú?
Na žihľavskej samote určite nikomu. Polícia techno nerieši a snaží sa od začiatku držať odstup. Jediní, ktorí asi prekážame, sme my, novinári.
„Som mladý a chcem sa zabaviť v prírode s partiou kamošov. Pokiaľ nikoho nerušíme, prečo by sa mal niekto do nás starať? To ako keby policajt alebo novinár riešil nejakú opekačku v súkromnej záhrade,“ hovorí Bobofon.
Jeho priatelia dodávajú, že obavy sú neopodstatnené. Jediné, čo po nich zostane, je vraj pošliapaná tráva a možno vyplašená zver. Česká brutalita slovenských technofans však zaskočila.
„Bol som na jednej freeparty v Holandsku a aj tam robila poriadok polícia. Elegantne, na koňoch. Za chviľu už bolo vidno iba odchádzajúci rad ľudí. Český minister vnútra by si mal krvavý zákrok polície rozhodne odniesť,“ uvažuje mladík.
V piatok v noci, vlastne už v sobotu niekoľko hodín po polnoci, sa na lúke pri Žihľave technoparty ešte stále nerozbehla. Generátory na výrobu elektriky hučali viac ako techno, takže nezainteresovaní pozorovatelia sa viac ako hlučnej hudby začínali obávať, že sa už nič neudeje. Ospravedlňujem sa všetkým priaznivcom techno, ale ja osobne som sa cítil ako v prázdninovom stanovom tábore niekde na Ružinej. Jediným rozdielom bola asi dobrá hudba uprostred noci. Pripúšťam však, že tomu celému nerozumiem, a takto to na EuroTek proste chodí.
TECHNODEŇ DRUHÝ
Sobota popoludní. Na lúke pri Žihľave je možno o sto ľudí viac. Miesta, ktoré sa v noci zdali pre vysokú trávu nepriechodné, už vyzerajú ako letisko pre malé lietadlá. Pribudol jeden soundsystém, niekoľko psov, ubudli policajti, ale inak žiadna zmena. Asi traja, štyria ľudia tancujú na techno, ostatní sú.... no ako by som to povedal... v pohode. Niektorí si sice ochránili páskou svoj priestor pred novinármi, ale asi to tak býva na všetkých EuroTek. Sila argumentov je presvedčivá. Ste na súkromnom prenajatom pozemku, ako by sa vám páčilo, keby sme sa vám prechádzali po záhrade? Odpoveď je rovnako jednoduchá, s nádychom demagógie, ako otázka. Čo by dali za to ľudia na CzechTeku, keby ich jediným problémom boli novinári!
Keď už sme pri tom CzechTeku. Chlapci zo Zlína tam boli. Možno práve preto nemali žiadny problém rozprávať sa s novinármi. Zásah polície označujú za november 1989.
„Desať rokov chodím na CzechTek a nikdy v živote som nič podobné nezažil. Keď začali so slzným plynom a vodnými delami, nechápali sme, prečo. Bolo to strašné. Tomfami bili ľudí, ktorí sa nebránili, kopali do nich. Videl som, ako môjho priateľa kopali na zemi. Vôbec neútočil, nebol agresívny, dokonca sa ani nebránil. Rozbíjali okná na autách a hádzali tam slzný plyn. Brutal. Bol to november 89,“ spomína si na tohtoročný CzechTek mladý muž zo Zlína.
SlovakTek mu pripadá ako prechádzka ružovou záhradou. Vraj prišiel na Slovensko relaxovať.
Na lúke to aj v druhý deň vyzerá ako na začiatku. Jediné vzrušenie prináša večer správa, že sa k Žihľave presúvajú kukláči a vodné delo. Karavany s prichádzajúcimi Belgičanmi a Francúzmi boli našťastie jediným reálnym presunom toho večera. Päť transportérov a policajti v čiernom boli iba demonštráciou sily.
Prevládal tanec, ohne na tyčiach, zábava až do rána. Takmer by som zabudol, ešte väčšia zábava ako technoparty, boli miestne rodiny s deťmi, ktoré sa na SlovakTek prišli pozrieť ako na piknik. Menej ako sto ich nebolo.
SLOVAKTEK POLICE VERSUS CZECHTEK POLICE
„Prišli sme na SlovakTek nadránom a neďaleko meetpointu nas zastavili policajti. Bol som aj na Czechtek, trochu ma zamrazilo. Slovenskí policajti nás vyzvali, aby sme vystúpili z auta, predložili doklady a opýtali sa nás, či máme pri sebe nejaké drogy alebo zbrane. Odpovedali sme, že nie. Jeden zo slovenských policajtov prehodil, že majú pri sebe aj psa na drogy, či ho má nechať prebehnúť auto? Povedal som, nech sa páči a odstúpil som od dverí. Prezreli základné veci a policajt povedal: Ďakujem, bavte sa dobre. Tadiaľto doľava. To bola pecka. To u nás bol 17. november,“ pochvalne hovorí o slovenskej polícii 28-ročný technofan zo Zlína neďaleko rozloženého soundu na lúke SlovakTeku.
To, že jeho kolegovia zo Zlína a dvojica zo Stupavy, ktorým polícia v piatok nadránom zhabala marihuanu a nejaké halucinogénne huby, už také príjemné spomienky na SlovakTek mať nebudú, nie je momentálne vôbec podstatné. Dôležitá je rozdielnosť prístupov, s ktorými do technoakcie išli slovenská a česká polícia.
Zatiaľ čo český premiér a minister vnútra po brutálnom „víťaznom“ lúčnom ťažení ťažkoodencov v Mlýnci pri Tachove utŕžili medzinárodnú hanbu a prívlastok, že na technokarnevale „byli za agresivní blbce“, slovenský minister Palko si elegantne nechal ujsť mimoriadnu víkendovú tlačovú besedu a od hovorcu dostával informácie o pokojnom priebehu hlučnej technoparty neďaleko Žihľavy.
Ťažko povedať, či ide o výsledok konfliktu policajných systémov alebo o neporovnateľne nižší počet ľudí na SlovakTeku. Len tak uvažujme - aj na SlovakTeku mali fans legálne prenajatý dvojhektárový pozemok, aj na SlovakTek sa fans presúvali cez cudzie pozemky, aj na SlovakTeku hučalo techno, v každom prípade na Slovensku techno neprehlušili vrtuľníky a obrnené transportéry a namiesto krvi tieklo pivo. Oveľa prijateľnejší variant prežitia víkendu ako ten český.
Slovenský policajný hovorca Martin Korch prišiel v sobotu napoludnie informovať médiá o situácii na SlovakTeku. So šiltovkou proti slnku v ruke pokojne hovoril o tom, že polícia je pripravená na akýkoľvek variant, ale vyzerá to tak, že sila nebude potrebná. Pravdepodobne to bude aj tým, že pokojné riešenie bolo v súlade s predstavami Palkovho ministerstva. Palko sa tentoraz rozhodol správne, keď povýšil zdravý rozum nad neprekonateľnú chuť silnejšieho štátu dokázať pár stovkám technofans, že s nimi vie zatočiť. V tomto prípade platilo obrátené pravidlo, že keď sa nechce, ide všetko ľahšie.
„Ak by sa niečo stalo, využijeme všetky prostriedky na udržanie poriadku a zákonnosti. Polícia však zatiaľ nemala a stále nemá dôvod zakročiť. Nemalo by zmysel riešiť situáciu buldozérmi. Radikálny zásah by nemal zmysel. Bol by skôr škodlivý. Tvrdo zasiahneme iba vtedy, ak už nebude iná možnosť,“ pokojne informuje policajný hovorca Korch v sobotu popoludní približne dva kilometre od miesta konania SlovakTeku, ktoré kontroluje približne osem policajtov v reflexných vestách. Na Slovensku to bolo tak!

Najčítanejšie na My Novohrad

Inzercia - Tlačové správy

 1. Slovákovi sa podaril zázračný vynález. Môže zmeniť predpovede počasia
 2. Prázdniny znamenajú oddych, ale aj riziká. Ako sa im vyhnúť?
 3. Akú trasu si vybrať do Chorvátska a koľko vás bude stáť
 4. Kam na samozbery marhúľ, broskýň, levandule alebo malín
 5. Vypnite si reklamu na SME.sk a odomknite všetky články
 6. Foodblogerka Nikoleta Kováčová: Prečo nechcem deti
 7. Vodiči, pozor na drahé tankovanie v zahraničí!
 8. Vyhrajte letnú dovolenku s víkendovým vydaním denníka SME
 1. Akú trasu si vybrať do Chorvátska a koľko vás bude stáť
 2. Prázdniny znamenajú oddych, ale aj riziká. Ako sa im vyhnúť?
 3. Kam na samozbery marhúľ, broskýň, levandule alebo malín
 4. OverenaSpolocnost.sk - novinka v oblasti účtovných auditov
 5. Nadšenie zo skúsenosti prenášajú v dm na zákazníka
 6. Vypnite si reklamu na SME.sk a odomknite všetky články
 7. Foodblogerka Nikoleta Kováčová: Prečo nechcem deti
 8. Kamery do auta: Čo dokážu a akú by ste si mali vybrať?
 1. Vodiči, pozor na drahé tankovanie v zahraničí! 16 415
 2. Mladá nádej Slovenska. Pracoval aj pre americkú armádu 13 405
 3. Slovenské oplátky ocenil aj svet. Receptúru pozná jeden človek 8 480
 4. Kam na samozbery marhúľ, broskýň, levandule alebo malín 8 316
 5. Foodblogerka Nikoleta Kováčová: Prečo nechcem deti 7 257
 6. Leto v Čechách a na Morave: Tipy na výlety v susednej krajine 6 477
 7. Je pre vás oddych synonymom spoznávania? Vycestujte za zážitkami 5 613
 8. Vychádza nový časopis pre šikovné ruky a útulný domov 4 960

Blogy SME

 1. Tomáš Jacko: Ako chytiť jednorožca alebo 5 tipov čo by malo HR robiť inak
 2. Ján Škerko: Ruská propaganda prerazila atmosféru, dostala sa do vesmíru a i tam „pabeďíla”
 3. Vlasta Žampová: Satanskí mučenici apoštola Fica riadili vypaľovanie Slovenska
 4. Martin Greguš: Team-building za cca 5 899 eur - je to možné? Pozrime sa na počet zamestnancov, ktorý sa opäť raz vymkol z podkontroly - Metropolitný inštitút
 5. Peter Paulík: Svetový úspech slovenského mosta
 6. Elena Antalová: Ohovárať iných "fasa", divák "ďakuje" za bulvár naživo.
 7. Věra Tepličková: Osvetové aktivity alebo Malá inšpirácia zo zahraničia
 8. Jana Melišová: KRÁTKO O RODIČOVSTVE…
 1. Ján Šeďo: Mám 46 rokov, 4 deti a veľa skúseností - bránil sa dnes E. Heger u B. Závodského.(Oprava mena). 23 894
 2. Vanda Tuchyňová: Svedectvo bývalého krajského predsedu OĽANO v Žiline 12 456
 3. Martina Hilbertová: Utečenci spali na lehátkach a platili za nich ako v luxusnom hoteli. 10 277
 4. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť IVa) 6 690
 5. Post Bellum SK: Návrat mohol byť ťažší ako útek 4 890
 6. Marián Kozák: Stretnutie s mojimi spolužiakmi z vysokej školy v Nitre po 16 rokoch 3 805
 7. Martin Greguš: Práca za 216 eur s DPH/hod? Pozrite si závery z kontrol v mestských podnikoch. Metropolitný inštitút - za dva roky na bežné výdavky o milión EUR viac 3 287
 8. Martin Greguš: Ministerka Remišová s notebookom s nalepeným heslom na obrazovke...Je toto normálne? 2 998
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 42. - Arktída - Príbeh havárie vzducholode Italia podľa priameho účastníka Běhounka
 2. Lívia Hlavačková: Týždenne zjete jednu kreditku v podobe mikroplastov
 3. Jiří Ščobák: Ruské straty budú o 20 000 mŕtvych vyššie, než uvádza Ukrajina (analýza situácie na bojisku)
 4. Jiří Ščobák: Bude Ukrajina po vojne prosperovať? A my s ňou?
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 41. - Arktída - Roald Amundsen, Umberto Nobile a Expedícia Norge - 1926
 6. Monika Nagyova: Nebyť matkou je úžasné
 7. Jiří Ščobák: Skepsia okolo kryptomien: Ktoré kryptomeny naozaj nie sú pre začiatočníkov?
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 40. - Arktída - Expedícia MacMillan s účasťou amerického letectva z roku 1925
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Novohrad - aktuálne správy

Peniaze poputujú na opravy chodníkov.

Rimavská Sobotasi na financovanie prác vezme úver vo výške viac ako 250-tisíc eur.


TASR 39m
Výrazná rekonštrukcia ciest v okrese Poltár stále prebieha.

Ešte v tomto roku sa prebehne oprava ďalších kľúčových úsekov.


15 h
Pohľad z okna, z ktorého chlapec vypadol.

Chlapec dopadol na striešku nad vchodom, z ktorej spadol na zem.


22 h
Petra Šuleková (uprostred) získala na M-SR v Trnave pódiové umiestnenie

Rodáčka z Divína Petra Šuleková uzavrela sezónu na M-SR mužov a žien. Zaslúžený oddych vystrieda drina. Bežkyňa zostáva aj naďalej vo farbách ŠK ŠOG Nitra.


5. júl

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

K nezvládnutej organizácii sa vyjadrili aj usporiadatelia z agentúry Profi Event.


21 h

Chlapec dopadol na striešku nad vchodom, z ktorej spadol na zem.


22 h

Strelnú zbraň použili prvý raz.


17 h

Bezpečnosť prevádzky nikto nekontroluje.


4. júl

Blogy SME

 1. Tomáš Jacko: Ako chytiť jednorožca alebo 5 tipov čo by malo HR robiť inak
 2. Ján Škerko: Ruská propaganda prerazila atmosféru, dostala sa do vesmíru a i tam „pabeďíla”
 3. Vlasta Žampová: Satanskí mučenici apoštola Fica riadili vypaľovanie Slovenska
 4. Martin Greguš: Team-building za cca 5 899 eur - je to možné? Pozrime sa na počet zamestnancov, ktorý sa opäť raz vymkol z podkontroly - Metropolitný inštitút
 5. Peter Paulík: Svetový úspech slovenského mosta
 6. Elena Antalová: Ohovárať iných "fasa", divák "ďakuje" za bulvár naživo.
 7. Věra Tepličková: Osvetové aktivity alebo Malá inšpirácia zo zahraničia
 8. Jana Melišová: KRÁTKO O RODIČOVSTVE…
 1. Ján Šeďo: Mám 46 rokov, 4 deti a veľa skúseností - bránil sa dnes E. Heger u B. Závodského.(Oprava mena). 23 894
 2. Vanda Tuchyňová: Svedectvo bývalého krajského predsedu OĽANO v Žiline 12 456
 3. Martina Hilbertová: Utečenci spali na lehátkach a platili za nich ako v luxusnom hoteli. 10 277
 4. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť IVa) 6 690
 5. Post Bellum SK: Návrat mohol byť ťažší ako útek 4 890
 6. Marián Kozák: Stretnutie s mojimi spolužiakmi z vysokej školy v Nitre po 16 rokoch 3 805
 7. Martin Greguš: Práca za 216 eur s DPH/hod? Pozrite si závery z kontrol v mestských podnikoch. Metropolitný inštitút - za dva roky na bežné výdavky o milión EUR viac 3 287
 8. Martin Greguš: Ministerka Remišová s notebookom s nalepeným heslom na obrazovke...Je toto normálne? 2 998
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 42. - Arktída - Príbeh havárie vzducholode Italia podľa priameho účastníka Běhounka
 2. Lívia Hlavačková: Týždenne zjete jednu kreditku v podobe mikroplastov
 3. Jiří Ščobák: Ruské straty budú o 20 000 mŕtvych vyššie, než uvádza Ukrajina (analýza situácie na bojisku)
 4. Jiří Ščobák: Bude Ukrajina po vojne prosperovať? A my s ňou?
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 41. - Arktída - Roald Amundsen, Umberto Nobile a Expedícia Norge - 1926
 6. Monika Nagyova: Nebyť matkou je úžasné
 7. Jiří Ščobák: Skepsia okolo kryptomien: Ktoré kryptomeny naozaj nie sú pre začiatočníkov?
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 40. - Arktída - Expedícia MacMillan s účasťou amerického letectva z roku 1925

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu