LUČENEC. Synagóga svietila namodro, nad jej strechou preleteli desiatky modrých balónov. Takto si v centre Novohradu pripomenuli Svetový deň povedomia o autizme (2. 4.). V utorok podvečer sa pri lučenskej dominante zišli rodiny s deťmi s poruchou autistického spektra, ktorých prišli podporiť desiatky ľudí.
Akciu zastrešilo občianske združenie Som človekom. To sa v roku 2022 sformovalo z rodičov detí so zdravotným znevýhodnením, prevažne autizmom.
„V našej skupine sú rodiny detí s rôznymi diagnózami, ktoré pravidelne pripravujú spoločné aktivity. Každý týždeň chodíme do telocvične, stretávame sa v spoločenskom centre 3Pé a hlavne v lete organizujeme výlety po okolí,“ vymenovala členka OZ Marcela Eleková.
Občianske združenie akciu pripravilo spolu s mestom Lučenec, rozpočtovou organizáciou LUKUS a spoločenským centrom 3Pé. Deti aj rodičov potešila Šaška Baška a lučenský maskot Peli, ktorí sa postarali o program plný aktivít. Všetci okrem tanca, spevu a hier absolvovali aj symbolický beh.
„Je to naša povinnosť. Ako mesto sa každoročne snažíme rozširovať povedomie o ľuďoch s autizmom, aby sme na nich nezabudli a prispeli k ich integrácii. Sme radi, že stretnutie vďaka Šaške Baške spestrili rôzne aktivity. Na deťom aj rodičoch bolo vidieť, že im zábava a uvoľnenie padli vhod,“ poznamenala primátorka Lučenca Alexandra Pivková.
Dodala, že mesto rodinám s autistickými deťmi poskytuje starostlivosť napríklad v špecializovaných triedach a vyzdvihla aj prácu spoločenského centra 3Pé, ktoré zastrešuje komunitný život.

Súčasťou Svetového dňa povedomia o autizme bola aj výstava diel miestneho umelca Milana Berkyho. Ten výťažok zo vstupného venoval občianskemu združeniu, ktoré chce zdravotne znevýhodneným vytvoriť špeciálne miesto.
„Našou hlavnou ambíciou je šírenie osvety, no za cieľ sme si dali aj vytvorenie centra pre všetky zdravotne znevýhodnené deti. Také miesto v okolí chýba a keď naše ratolesti skončia školu, musíme s nimi ostať doma 24 hodín,“ povedala Eleková s tým, že služby centra by mohli využiť aj dospelí so zdravotným znevýhodnením.
Občianske združenie na splnenie tohto cieľa vyhlásilo verejnú online zbierku. Na zaplatenie depozitu a nájomného na tri mesiace by potrebovali dvetisíc eur. Ak sa im podarí vyzbierať trojnásobok, okrem depozitu a päťmesačného nájomného by si mohli dovoliť zakúpiť základné vybavenie.
Centrum by malo fungovať denne, miesto na hranie v ňom budú mať aj zdravé deti. Členovia OZ chcú takto prispieť k tolerancii a integrácii zdravotne znevýhodnených do spoločnosti.
„Rodinám by takéto miesto veľmi pomohlo. Mali by sme sa kde stretávať, organizovať terapie a tvorivé činnosti, ale hlavne by sme vytvorili stacionár s obetavými ľuďmi, ktorým by psychicky aj fyzicky vyčerpaní rodičia mohli zveriť svoje deti,“ uzavrela Eleková.
Matky autistov: Naše deti nie sú nevychované
Hovoria matky detí s poruchou autistického spektra:
Slavomíra Kojnoková: Dcéra onedlho oslávi 30 rokov. Má mentálne postihnutie a určitý druh autizmu. Som však šťastná, pretože jej zdravotný stav mohol byť vážnejší. Nemusím ju prebaľovať, vie chodiť a niektoré veci si sama vypýta. Vychovávať hendikepované dieťa je veľmi náročné, ale máme ochotnú rodinu a známych, ktorí nám pomáhajú. Bez nich by som asi bola stratená. Aj keď sa môže zdať, že my, matky hendikepovaných detí len trpíme a neustále sa trápime, nie je to pravda. Od svojich dcér a synov dostávame množstvo lásky, ktorá nám dáva ďalšiu silu.
Kristína Parobeková: Moja dvanásťročná dcérka Kristínka má autizmus a detskú mozgovú obrnu. Jej diagnózy si vyžadujú 24-hodinovú starostlivosť a v domácnosti sme si museli vytvoriť množstvo rituálov a pravidiel. Len tak je Kristínka spokojná. Je to ťažké, ale centrum by nám veľmi uľahčilo život. Preto sa maximálne snažíme, aby v Lučenci takéto miesto vzniklo.
Lenka Jacová: Vychovávam syna s autizmom. Keď mal Jakubko asi dva roky sme si všimli, že sa nevyvíja tak ako ostatné deti. So školou sme, našťastie, nemali problém, keďže v Lučenci funguje špeciálna škola. Tak ako ostatných rodičov, aj nás však trápi myšlienka, čo bude potom. Nevieme, čo budeme robiť, keď deti vyrastú a skončia školu. Mnohí musia odísť z práce, aby sa po celý deň mohli starať o svoje ratolesti. Preto by nám veľmi pomohlo vytvorenie centra, kde by sme sa mohli stretávať a realizovať rôzne aktivity. Starostlivosť o dieťa s poruchou autistického spektra je nesmierne náročná. Najväčší problém je v komunikácii, keďže Jakubko nerozpráva a nedokáže vyjadriť svoje potreby. S tým môžu prísť neočakávané situácie i nevhodné správanie. Ak sa to stane napríklad na ulici alebo v obchode, tak sa ľuďom môže zdať, že je dieťa nevychované a vyvádza. Nie je to však pravda. Autizmus na prvý pohľad nevidieť, a preto nutné, aby boli ľudia chápaví a hneď nás neodsudzovali.
