LUČENEC. Prečo podliehame konšpiráciám? Ako sa meria teplota Slnka? Čo sú materiály budúcnosti a prečo máme ypsilon? Odpovede na tieto a mnohé ďalšie otázky v ostatných mesiacoch ponúkli odborníci a odborníčky zo Slovenskej akadémie vied (SAV) v rámci projektu s názvom Vivat scientia! Nech žije veda!
Cyklus vedecko-popularizačných prednášok v centre Novohradu spustili začiatkom minulého roka.
Je výsledkom spolupráce Mestského múzea v Lučenci a SAV, ktorá si takto pripomenula 70. výročie založenia. Na pôde historickej radnice preto vlani zorganizovali desať prednášok, do konca tohto roka sa uskutočnia ďalšie.
„Lučenec sa stal pilotným mestom pre tento projekt aj vďaka dobrým vzťahom s Mestským múzeom a jeho vedúcou Andreou Moravčíkovou, ktorá v minulosti akadémiu oslovila so žiadosťou o spoluprácu na inom projekte. Práve v Lučenci vznikla v spolupráci s pani Moravčíkovou myšlienka popularizovať vedu zo Slovenskej akadémie vied týmto spôsobom,“ priblížila Katarína Gáliková z referátu pre komunikáciu a médiá SAV a zdôraznila, že okrem výskumu sa ľudia takto zoznámia aj s osobnosťami slovenskej vedeckej scény.

Už prvá prednáška geológa Pavla Simana sa strela so záujmom. Organizátori ľudí vyzvali, aby priniesli nerasty, o ktorých sa chcú dozvedieť viac.
Ďalšie prednášky priniesli aj silno vedecké témy, no keďže v hľadisku sedeli laici, odborníci museli zanechať vedecký slovník.
„Napríklad riaditeľ Astronomického ústavu SAV Peter Gömöry vyzdvihol, že pri otázkach laickej verejnosti musel pestro zloženému publiku odpovedať čo najzrozumiteľnejšie,“ povedala Andrea Moravčíková, vedúca Mestského múzea v Lučenci.
Prednášajú aj študentom, za vstup sa neplatí
Okruhy tém vyberá múzeum spolu s SAV. Katarína Gáliková následne vyberie vedeckú osobnosť, ktorá zvolenú tému pútavým spôsobom predstaví.
Pre zvedavých
Záznam z doterajších prednášok je dostupný na YouTube VIVAT SCIENTIA - Nech žije veda.
Záujem vyvolali všetky doterajšie prednášky.
Najväčším lákadlom boli stretnutia so známou jazykovedkyňou Sibylou Mislovičovou z Jazykovedného ústavu Ľudovíta Štúra SAV, Petrom Teličákom z Centra spoločenských a psychologických vied SAV, ktorý priblížil, prečo podliehame konšpiračným teóriám, a sálu zaplnila aj prednáška Petra Gömöryho z Astronomického ústavu SAV o výskume Slnka.
Ľudí upútali aj informácie jadrového fyzika Martina Venharta, biologičky Zuzany Bártovej, parazitologičky Daniely Antolovej či manželov Ukropcovcov, odborníkov v oblasti výskumu obezity a účinkov pravidelného pohybu na metabolické zdravie.