PRAHA. Karin Kelementová z Prahy pri Lučenci je od detstva obklopená koňmi. Postupne ich počet pribúdal a rekreačné jazdenie sa premenilo na športové súťaženie.
Dvadsaťšesťročná jazdkyňa má už na svojom konte viacero úspechov vo westernových disciplínach doma i v zahraničí. Postupne vytvorila aj vlastný chov barrelovej línie koní.
Okrem nich sa spolu s priateľom kynológom venuje aj psom. So štvornohými kamarátmi má aj ďalšie plány a uvažuje aj o ich terapeutickom využití.
Vaším koníčkom sa stali kone. Čo vás k nim priviedlo?
Ku koňom som mala vzťah od detstva. Hranie sa s koníkmi a podobne prerástlo k živým koňom. Mala som to šťastie, že moja mama mala jeden sen, vlastniť koňa. A tu to v podstate začalo. Od momentu, keď sme kúpili prvého koňa, som mohla začať jazdiť a rozvíjať sa v tom, čo ma baví.
Ešte predtým sme s mamou chodievali na tréningy, kde sme sa naučili základy práce s koňmi. Či už ide o starostlivosť o ne alebo jazdenie. Mňa osobne to vždy ťahalo cestou súťaženia. Moja mama mala pritom víziu mať koňa na hobby a na rekreačné jazdenie v prírode. No ako išli roky, tak sa počet koní u nás doma rozšíril.
Jazdeniu na koňoch ste sa venovali aj súťažne. Povedzte nám niečo bližšie o tomto športe a o vašich úspechoch, ktoré ste dosiahli.
Vždy som inklinovala k napredovaniu v podobe tréningov na načerpanie nových skúseností. Po množstve tréningov som sa začala zúčastňovať už aj súťaží na Slovensku, neskôr aj v iných krajinách ako Česká republika, Maďarsko, a potom aj Taliansko, kde je najsilnejšia konkurencia. Jedná sa o westernové rýchlostné disciplíny Barrel race a Pole bending.
Dostať sa na túto úroveň trvá roky. Vytrénovať koňa aj seba na túto úroveň vyžaduje veľmi veľa času, financií a hlavne odhodlania. Nehovoriac už o tom dostať koňa medzi top kone či už v Európe alebo vo svete.
Konkrétne myslím USA z dôvodu, že tam tento ródeový svet začal a je stále o veľké kroky popredu od Európy. Aj keď každým rokom je vidieť, ako úroveň tohto športu stúpa, čo ma veľmi teší.
Časom som mala víziu už aj na vytvorenie vlastného chovu barrelovej línie koní na Slovensku. Videla som, že na Slovensku žiaľ táto línia koní chýba a tým pádom je aj rozvoj barrelových koní pomalší. Rozhodla som sa ísť do toho a vytvoriť tu niečo také, čo by mohlo v rozvoji tohto športu na Slovensku pomôcť.
Výsledky na súťažiach mi postupne začali otvárať bránu k práci s koňmi v podobe tréningu koní pre záujemcov. Ľudia začali mať o moje doteraz nazbierané skúsenosti záujem. A následne už aj o reprodukciu tejto línie koní. Aktuálne už máme chov tejto línie koní rozbehnutý.

Prvé žriebä z nášho chovu sa minulý rok ukázalo na prvých pretekoch. Ďalší potomkovia našich chovných žrebcov a kobýl čakajú, kým vyrastú do určitého veku, aby sa s nimi mohlo začať pracovať a pomaly ich pripravovať na súťaž. Aktuálne sa stále venujem príprave koní a jazdcov na preteky, obsadeniu koní, chovu koní a ich reprodukcii, riešeniu problémového správania a podobne.
Samozrejme, vyžaduje si to veľa času a odhodlania, ktoré do toho s partnerom vkladáme, ale robíme to, čo nás baví a napĺňa. Venujem sa aj práci so psíkmi, no či už sa to týka koní alebo psov, pri tejto práci veľmi rada trávim čas.
Priblížte nám spomínanú barrelovu líniu koní trochu bližšie.
Plemeno American quarter horse pochádza z Ameriky, ako je zrejmé aj z jeho názvu. Bolo vyšľachtené na prácu s dobytkom na ranči. Požiadavka na pracovného koňa na ranč bola hlavne taká, aby to boli silné, osvalené, kompaktné, rýchle a obratné kone, ktoré sa rýchlo učia.
Vrátim sa ešte k názvu tohto plemena. Vystihuje ho aj ďalšie slovíčko quarter, čo v preklade znamená štvrť. Sú to kone s najrýchlejšou dosiahnutou rýchlosťou na štvrť míle. V priebehu ich vyšľachtenia sa samozrejme aj toto plemeno líši v rôznych líniách. Línie tohto plemena sa delia podľa pôvodu a konštitúcie tela. Medzi ne patrí pracovná línia, dobytkárska, určená na prácu s dobytkom. Sú to kone s pevnejšou konštitúciou a s väčším nasvalením tela, s potrebnou silou pri výkone pri dobytku.
Potom je to drezúrna línia, v ktorej sú kone skôr vyššieho vzrastu a jemnejšej konštitúcie. Samozrejme sa z toho nevylučuje nasvalenie týchto koní, ktoré je ich dominantnou stránkou. Ďalšou líniou sú rýchlostné kone určené na rýchlosť a obratnosť, na disciplíny Barrel race a Pole bending, a samozrejme dostih na štvrť míle. Tieto kone sú vyššieho vzrastu, s pružnými pohybmi, sú to doslova atléti.
Koľko plemien koní existuje a akého veku sa tieto zvieratá dožívajú?
Na svete existuje viac než 300 plemien koní. Každé plemeno sa v niečom líši. Či už máme parkúrové kone, westernové kone, záprahové kone, poníky. Každé jedno plemeno je špecifické. Jedným z najvšestrannejších koní je práve American quarter horse. S pomenovaním tohto plemena sa v skratke môžeme stretnúť ako AQH.
V dnešnej dobe máme obrovské možnosti výberu koní. Vieme si pozrieť ich rodokmeň až do obdobia spred roku 1900. Tieto zachované informácie nám v dnešnej dobe môžu veľmi pomôcť pri výbere správneho koňa.
Samozrejme, vieme si vytvoriť aj vlastný chov koní. Kone, ktoré sú čisto barrelovou líniou, sú kone len pre profi jazdcov, čo môžem aj ja sama porovnať. Keď sadnete na takého koňa, najskôr máte pocit, že neviete jazdiť.
Kone sa dožívajú v priemere 25-30 rokov. Je to ovplyvniteľné viacerými faktormi, hlavne genetikou, zdravotným stavom a celkovým výživovým stavom po celý život. Týka sa to aj regenerácie, krmiva, prípadne aj možných vrodených chorôb.