RIMAVSKÁ SOBOTA. Najmenej rozvinuté regióny na Slovensku, medzi ktorými je aj Gemer, sa boria s nedostatkom lekárov, zubných nevynímajúc. Problém sa môže ešte viac prehĺbiť, keďže mnoho stomatológov ordinuje v dôchodcovskom veku.
V čom je perspektíva, aj ako sú na tom Slováci s chrupom, sme sa rozprávali s JÁNOM JURKEMÍKOM, zubným lekárom a zakladateľom rimavskosobotskej microDent kliniky, ktorá v týchto dňoch zaujímavo reagovala na zrušenie zubných benefitov, poskytovaných zdravotnými poisťovňami.
Tiež pripravuje projekt, súvisiaci so vzdelávaním vysokoškolákov, avizuje novinku, týkajúcu sa novohradskej metropoly.
Nie je žiadnym tajomstvom, že Banskobystrický kraj, najmä jeho južné okresy, sa boria s nedostatkom lekárov, vrátane zubárov. Ako vnímate tento nelichotivý stav?
Nielen v Banskobystrickom kraji, ale celkovo na Slovensku je nedostatok zubných lekárov, najmä v menších mestách. Napríklad niekedy v Tisovci a Hnúšti ordinovalo päť – sedem zubných lekárov. Aktuálne takmer ani jeden. Pacienti sú veľakrát nútení za zubármi prekonávať aj väčšie vzdialenosti.
Predpokladáte, že sa to zlepší?
Podľa mňa to časom bude ešte horšie, pretože veľa momentálne ordinujúcich zubárov sú pracujúcimi dôchodcami a čoskoro z praxe odídu. Modernú stomatológiu zvládne jeden zubný lekár poskytnúť 1200 – 1400 pacientom. Avšak stretávame sa aj s obvodmi, v ktorých má jeden stomatológ v evidencii aj štyritisíc pacientov.
Ako je to v prípade vašej kliniky?

Naša klinika má široký personál aj zázemie. Zvládame aj pacientov, delegovaných od iných stomatológov. Samozrejme, máme aj vlastných pacientov a stále prijímame nových.
Častokrát majú rodičia problém nájsť zubára pre svoje deti.
Súčasťou našej každodennej praxe sú aj detskí pacienti, keďže odbor pedostomatológie na Slovensku zanikol. Takže komplexné služby, zahrňujúce všetky stomatologické výkony a špecializačné oblasti, poskytujeme všetkým vekovým kategóriám.
Ako sú podľa vás Slováci na tom s chrupom. Spomínalo sa, že negatívny vplyv naň mala aj koronavírusová pandémia, kedy bol chod niektorých ambulancií utlmený.
Bez ohľadu na koronavírusovú pandémiu je stav slovenského národného chrupu, slušne povedané, výrazne zanedbané. Často sa stretávame s dlhodobo neriešenými stavmi, ktoré je technicky náročnejšie vyriešiť. Samozrejme, sú aj drahšie.

Podľa mňa stav chrupu Slovákov odzrkadľuje aj výrazne prestarnutie zubných lekárov, no a slovenský chrup starne s nimi.
Najdôležitejšou je prevencia, ktorá je pre pacienta aj zdravotný systém najlacnejšia. Vyžaduje si však väčšinou mladých zubných lekárov s oduševnením, zápalom pre prácu a trpezlivosťou.
Čo okrem preventívnej prehliadky a potrebných ošetrení odporúčate v súvislosti s chrupom pravidelne ročne absolvovať?
Čo sa týka ústnej hygieny, má byť preventívna, respektíve periodická prehliadka samozrejmosťou rovnako, ako kvalitná dentálna hygiena. V zubnom lekárstve sa v poslednej dobe urobilo veľa krokov, no išlo o technické, respektíve procesné pokroky, nie o principiálne.
Zmeny princípu liečebno – preventívnych ošetrení, terapeutických modalít a principiálnych poznatkov nastali najmä v prevencii v oblasti kariológie a parodontológie. Keďže poznáme príčinu vzniku ochorení, vieme im aj úspešne predchádzať.

O aké služby je na klinike najväčší záujem?
Pacienti k nám prichádzajú s tým, aby ich nebolel konkrétny zub. No a často je to prvý a jediný dôvod, ktorý ich k nám privedie.

Je potrebné, aby pacient svojmu zubárovi veril. Na druhej strane aby zubár pacientovi vysvetlil jeho problémy, ako sa dajú riešiť a najmä, že je potrebné ich riešiť.
Veľakrát je pre pacientov problémom malý fliačik na prednom zube, avšak to, že majú zanedbaný zadný zub, ich až tak netrápi. Takže dôsledné objasnenie problému a jeho pochopenie je dôležitejšie, ako pekná plomba.
V rozhovore sa dozviete aj:
• Aké sú najčastejšie požiadavky pacientov,
• aký má Ján Jurkemík názor na takzvanú zubnú turistiku,
• či k modernosti stačí len špičková technika,
• v čom podľa odborníka tkvie perspektíva zubného lekárstva,
• aké sú plány rimavskosobotskej kliniky v susednom Lučenci,
• ako klinika zareagovala na zrušenie zubných benefitov, ktoré doposiaľ pacientom poskytovali zdravotné poisťovne.
Niektorí sa častokrát hnevajú, že im nechceme bieliť zuby, keď majú v ústach 6 – 8 kazov, ktoré je potrebné ošetriť. Niekedy trvajú na svojom, že si chcú zuby iba vybieliť a kazy si dajú opraviť neskôr. No takto sa to robiť nedá.