MURÁNSKA PLANINA. Chceli ľuďom dopriať výnimočný pohľad, aký si môžu vychutnať len málokde v našej krajine. Napokon zistili, že o nočné pozorovania hviezd na Veľkej lúke na Muránskej planine je mimoriadny záujem. Až taký, že prevyšuje reálne možnosti organizátorov akcie, ktorú vlani ako svoj pilotný projekt spustila Oblastná organizácia cestovného ruchu (OOCR) Gemer.

Napokon môžu výletníci nočnú oblohu obdivovať aj v iných lokalitách národného parku, ktorý najnovšie vyhlásili aj za Park tmavej oblohy. Memorandum o jeho vzniku podpísali v piatok 3. mája v sedle Zbojská. Pozorovanie hviezd sa tak rozširuje aj na túto lokalitu, rovnako ako prebieha aj na Prednej Hore.

K pozorovaniam pridali novinky
Jaroslav Hric, výkonný riaditeľ OOCR Gemer uviedol, že vznikla spolupráca organizácie s odborníkmi z rimavskosobotskej hvezdárne, a teraz aj miestnymi poskytovateľmi ubytovania, je prospešná pre obidve strany.

Okrem toho, že do regiónu pritiahne ešte viac turistov, podporí aj podnikateľov v jednom z najmenej rozvinutých regiónov v krajine. Navyše z OOCR prišli s ďalšou novinkou, spojenou s virtuálnou realitou.
„Založenie Parku tmavej oblohy je pre nás akýmsi vyvrcholením našich hviezdnych aktivít z minulosti. V podstate ide o značku pre aktivity, ktoré budú nasledovať, pretože nechceme mať len Park tmavej oblohy, v ktorom sa nič nebude diať,“ povedal Hric.

Dodal, že pozorovania na Veľkej lúke potvrdili, že o tento druh zážitku je veľký záujem nielen z radov domácich, ale aj zahraničných návštevníkov Muránskej planiny.
„Teraz budú ešte zaujímavejšie, pretože na Veľkej lúke išlo v podstate len o samotné pozorovania. Na Prednej Hore a Zbojskej sa môžu záujemcovia o akciu zdržať, pretože sa tu budú môcť ubytovať a pozorovania nočnej oblohy budú pre nich atraktívnym spestrením ich pobytu. Tiež budú viac dostupnejšie deťom, pretože na Veľkú lúku, kde hviezdy pozorujeme v júli a auguste, vyrážame v nočných hodinách. V spomínaných dvoch lokalitách sú akcie naplánované na jar a jeseň, kedy sa zotmie skôr,“ ozrejmil Hric.
Riešenie pre prípad nepriaznivého počasia
V súvislosti s okuliarmi pre virtuálnu realitu Estera Žilková, marketingová manažérka OOCR Gemer uviedla, že ide o projekt, ktorý podporila Rozvojová agentúra Banskobystrického samosprávneho kraja BBSK.

„Vďaka nemu vieme návštevníkom Muránskej planiny spestriť program ak pozorovanie nočnej oblohy pre počasie nevyjde. Okuliare tiež môžu obohatiť zážitky ľudí na iných podujatiach. Spolupracujeme s kreatívnym tímom a projekt nadväzuje na unikátne zážitkové múzeum Littera v Revúcej a známe dielo Gustáva Reussa Hviezdoveda,“ dodala Žilková s tým, že v OOCR Gemer sa inšpirovali ostatnými domácimi aj zahraničnými parkmi tmavej oblohy.
V hviezdach sa doslova strácali
Na margo nového Parku tmavej oblohy Žilková doplnila:
„Už po prvých pozorovaniach, ktoré sme absolvovali s hvezdármi z rimavskosobotskej hvezdárne na Veľkej lúke sme zistili, že podmienky sú tu najlepšie na Slovensku. Obloha bola taká tmavá, že sme sa doslova strácali v hviezdach.“

Cieľom vyhlásenia Parku tmavej oblohy je zachovať a chrániť pre súčasné aj budúce generácie oblasť, vhodnú pre nočné pozorovania hviezd. Tie majú pod palcom odborníci z rimavskosobotskej hvezdárne. Návštevníci sa od nich dozvedia veľa zaujímavostí o tajomnom vesmírnom priestore.
Na Slovensku sú známe aj ďalšie Parky tmavej oblohy. Prvý a zároveň v poradí dvadsiaty na svete sa nachádza v Poloninách, neďaleko Sniny.
Miesto sa vyznačuje malou hustotou osídlenia, keďže na kilometer štvorcový tu pripadá iba 6 ľudí. Na pozorovanie Mliečnej dráhy tu nie je potrebná špeciálna hvezdárska výbava. Voľným okom sa tu dá pozorovať približne dvetisíc hviezd.
Druhou oficiálnou lokalitou s oblohou, minimálne znečistenou svetelným smogom, sú v našej krajine Horné Kysuce . Oblasť sa rozprestiera na pomedzí Kysúc a českých Beskýd. Aj tu možno Mliečnu dráhu aj tisícky hviezd pozorovať voľným okom.
Park tmavej oblohy nájdete aj vo Veľkej Fatre. Síce tu stojí horský hotel Kráľova studňa, avšak ten sa narábaním so svetelnými zdrojmi prispôsobuje prírode. V noci sa ponorí do tmy.
