FIĽAKOVO. Zásahy v prípade veterných smrští, záplav, požiarov aj kalamít, súvisiacich so zmenami klímy, zvládnu lepšie vďaka vyše miliónovej podpore. Pre dobrovoľných hasičov sa ju banskobystrickej župe podarilo získať spoločne s partnerskou maďarskou Novohradskou župou z programu Interreg.
Vybrané dobrovoľné hasičské zbory tak dostanú špeciálnu techniku, ktorá pomôže nielen pri odstraňovaní následkov katastrof, ale aj priamo ľuďom, ktorých zasiahli.

Núdzové zakrytie striech aj ubytovanie
"V prípade dobrovoľných hasičských zborov (DHZ) jednoznačne vyplýva potreba doplnenia technických prostriedkov, ktoré by umožňovali ich efektívnejší zásah pri následkoch klimatických zmien. Napríklad v minulom období sme na južnom Gemeri evidovali niekoľko veterných smrští, tiež zasiahla aj Banskú Bystricu s masívnym poškodením striech rodinných domov. Špecializované prívesnévozíky , ktoré DHZ dostanú, umožnia núdzové zakrytie striech, vrátane ich improvizovanej opravy,“ povedal Dušan Hancko, riaditeľ Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) Banská Bystrica.

BBSK totiž KR HaZZ požiadal o súčinnosť pri príprave podkladov, týkajúcich sa technických špecifikácií pre zvýšenie intervenčných kapacít DHZ.
Hancko dodal, že nové vybavenie sa týka aj vytvárania núdzových krátkodobých ubytovaní pre osoby, postihnuté kalamitou, konkrétne v podobe temperovaných osvetlených stanov s lôžkami, miestom na sedenie, uloženie osobných vecí a tiež hygienického zázemia.
"Z Európskej únie pred pár dňami potvrdili oprávnenosť týchto prostriedkov a na Úrade BBSK už pripravujú podklady pre verejné verejné obstarávanie. Po ňom bude nasledovať výroba materiálno – technického vybavenia a jeho dodávka. Odhadujem, že to potrvá približne rok, prípadne rok a pol,“ doplnil Hancko.
Dielik v skladačke
Na území BBSK je aktuálne registrovaných 283 DHZ miest a obcí. Dovedna majú približne 10-tisíc členov.
Tento projekt ich pomôže spojiť a zosieťovať a poskytn e im potrebné prostriedky. Je to dielik do skladačky „prevencia katastrof – pripravenosť na katastrofy – reakcia na katastrofy - obnova po katastrofách“, ktorú potrebujeme urýchlene vyskladať. Je to skladačka, o ktorej vediem dialóg aj s predstaviteľmi našej vlády, pretože v tejto oblasti potrebujeme upraviť niektoré kompetencie a vyskladať niektoré schopnosti,“ vyjadril sa Ondrej Lunter, predseda BBSK Ondrej Lunter s tým, že v ďaka spolupráci župy s HaZZ a Dobrovoľnou požiarnou ochranou SR sa technika dostane tam, kde ju potrebujú a kde bude najviac užitočná.
Pripravenosť je dôležitá, tvrdí maďarský župan
Dôležitosť dobrovoľnej hasičskej ochrany si rovnako uvedomujú aj na druhej strane hranice, v partnerskej Novohradskej župe.

„Aj keď je projekt, ktorý celkovo presahuje 1,3 milióna eur, viac-menej zameraný na techniku, kľúčovými sú ľudia. Je dôležité, aby sme v našich regiónoch mali funkčné komunity, podieľajúce sa na zabezpečovaní bezpečnosti ako takej. Musíme urobiť všetko pre to, aby sme naše záchranné zložky pripravili na situácie, ktoré môžu nastať. Hovorím o povodniach a ochrane majetku, o požiaroch a čo najrýchlejších zásahoch pri nich či o katastrofách, ktoré si vyžadujú okamžitú reakciu. Verím, že naša spolupráca bude pokračovať a vytvoríme také podmienky, aby obyvatelia našich krajov žili v bezpečí,“ zakončil župan Nándor Skuczi.