ŠIATORSKÁ BUKOVINKA. Turistická sezóna hradu Šomoška je oficiálne otvorená. Nový ročník zahájili v sobotu (11. 5.) vo vstupnom areáli nad obcou Šiatorská Bukovinka, ktorá je správcom hradu aj náučného chodníka.
Akcia má niekoľkoročnú tradíciu a aj tentoraz si to k slovensko-maďarským hraniciam namierili ľudia nielen z Novohradu.
"Dúfame, že tohtoročná sezóna bude aspoň taká dobrá ako vlani, snáď aj lepšia. Čakáme okolo 30-tisíc platiacich návštevníkov," povedal starosta Šiatorskej Bukovinky Peter Badinka.
Sedem dekád ochrany národnej prírodnej rezervácie
Turistickú sezónu otvorili ukážkami výroby kamenných kociek, sokoliarstvo Kanát ponúklo predstavenie s dravcami. O hlavný program sa postarala skupina nadšencov z Vir Fortis, ktorej členovia a členky predviedli lukostrelecký a rytiersky turnaj i dobové zbrane a kuchyňu.

Stánok mala aj Správa CHKO Cerová vrchovina. Jej zamestnanci deťom i dospelým hovorili o prírodných krásach regiónu aj o 70. výročí ochrany národnej prírodnej rezervácie Šomoška.
"Výročie sme si pripomenuli odborným seminárom, výtvarnou súťažou pre žiakov základných škôl v okrese Lučenec či výstavou v Novohradskom múzeu a galérii (NMG) v Lučenci," vymenovala Eva Belanová, riaditeľka Správy CHKO Cerová vrchovina.
Výstavu doplnia komentovanými prehliadkami. V NMG bude dostupná bude do konca júna, časť z nej v lete presunú priamo na hrad.
Unikátny čadičový vodopád aj kamenné more
Na Šomošku sa dá dostať dvomi spôsobmi. Z maďarskej strany je priamy vstup, devízou slovenskej strany je krátka túra náučným chodníkom cez lesy Cerovej vrchoviny. Vstupný areál má priestranné parkovisko, na ktorom nedávno pribudli toalety. Návštevníci sa odtiaľ po vyznačenej trase dostanú na hrad a po ceste majú čo obdivovať.
"Šomoška je najznámejším územím Cerovej vrchoviny. Veľkým lákadlom je kamenný vodopád, ktorý tvoria ohnuté päť a šesťboké čadičové stĺpy. Zaujímavý je aj bukový les, Bukovinský potok či kamenné more z kúskov čadiča," vymenovala Belanová.

Kým z maďarskej strany je vstup na hrad jednoduchší, mnohí ľudia uprednostnia cestu vedúcu lesom nad Šiatorskou Bukovinkou. "Je to hlavne dobrá psychohygiena. Ak človek spojí návštevu hradu s túrou týmto krásnym náučným chodníkom, tak si úplne vyčistí myseľ. Pohľad na kamenný vodopád a kamenné more s hradom v pozadí naozaj stojí za to," zdôraznil Badinka.
Na hrade sa sa bude tento rok aj pracovať. Obec spolu s maďarským Salgótarjánom získala cez európsky program Interreg 200-tisíc eur, ktoré investujú do obnovy stredovekej zrúcaniny.