OCHTINÁ. Hotel, ktorý bol pred vyše polstoročím len chatou pre zamestnancov jelšavskej magnezitky, budovanou aj v rámci niekdajšej Brigády socialistickej práce, začína písať novú kapitolu. Rozhodli sa ho obnoviť a zatraktívniť aj pre návštevníkov jedného z malebných kútov Gemera.
Napokon, ikonická stavba stojí neďaleko Ochtinskej aragonitovej jaskyne, lákajúcej Sieňou Mliečnej dráhy s bielymi aragonitovými strapcami, pričom sa tu nachádzajú aj kvapľové útvary staré 140-tisíc rokov.
Na svete sú len tri takého jaskyne, okrem Gemera v Argentíne a Mexiku.
Samotný hotel turisti veľakrát objavili len náhodne, no teraz ožíva a v jednom z najmenej rozvinutých regiónov na Slovensku prispieva k rozvoju cestovného ruchu.
Pohľady púta pouličné umenie
Najnovšie púta pohľady aj pre dielo street art umelca Martina Kremeňa. Ošumelá stena pri tenisových kurtoch pod hotelom hrá farbami a "rozpráva" fascinujúci príbeh.

„Vedenie hotela, ktorý patrí Slovenským magnezitovým závodom v Jelšave (SMZ), sa rozhodlo vytvoriť jedinečnú zaujímavosť nielen pre hostí, ale aj výletníkov, smerujúcich do Ochtinskej aragonitovej jaskyne. Preto oslovilo spomínaného umelca,“ uviedla pre MY Novohrad Lucia Vargová, prevádzková manažérka Hotela Hrádok.
Roman Gažúr, generálny riaditeľ SMZ tvrdí, že moderná forma umenia, ktorá dokáže jednotvárnym plochám, starým budovám či priemyselným objektom vdýchnuť nový život, ho vždy fascinovala.
„Tvorbu Martina Kremeňa som videl v televízii a hneď ma zaujala. Som rád, že naše predstavy, ktoré preniesol na plochu fádnej steny predčili naše očakávania. Verím, že je to len začiatok našej spolupráce a spoločne vytvoríme ďalšie diela street artu, ktoré skrášlia nielen hotel Hrádok, ale aj areál našej firmy,“ povedal Gažúr.

V horskom prostredí sa maľba zrodila za päť dní. Grafický návrh nesie rukopis Kristíny Novosadovej, umeleckým menom BylinKE.
Nádych socializmu mizne
Pútavé pouličné umenie však nie je jedinou novinkou miesta, kde sa kedysi konali Filmové festivaly pracujúcich. Personálne zmeny vo vedení Hotela Hrádok priniesli aj nové plány.
„Dlho sa tu nič zásadné nedialo, všetko malo nádych socializmu. Hotel fungoval viac-menej na rekondičné pobyty pre zamestnancov magnezitky a ich rodinných príslušníkov. Rozhodli sme sa kráčať s dobou, otvoriť sa verejnosti, priniesť turistom nové možnosti aktívneho oddychu,“ ozrejmila Vargová.

Konkretizovala, že obnovou prejde nielen interiér samotného hotela, ale aj priestory tamojšieho wellness, tiež chcú zatraktívniť areál.
„Plánujeme terasu s vonkajším posedením a vírivkou s výhľadom na les, rozšíriť existujúce vonkajšie atrakcie pre deti aj dospelých. Všetko má byť koncipované tak, aby si návštevníci užili aktívny oddych za každého počasia. Preto sa zmeny dotknú aj interiéru hotela a samozrejme welnessu.“

Zuzana Bolačeková, marketingová manažérka Hotela Hrádok doplnila, že wellness pozostáva z bazéna, mini kúpeľov s hydroterapiou a magnetoterapiou, dvoch sáun a ochladzovacích bazénov.