LUČENEC. Ako sa vyrába med? Koľko má včela očí a ako vyzerá život v úli? Odpovede na tieto a ďalšie otázky prinieslo podujatie, ktorým si na nádvorí lučenskej radnice pripomenuli Svetový deň včiel.
Spolupráca samosprávy s ďalšími organizáciami prilákala dospelých i stovky detí z materských a základných škôl, aby sa dozvedeli detaily o včelách, ochutnali med, odfotili sa vo včelárskej kombinéze alebo si domov odniesli sviečku z včelieho vosku.
Nádvorie zaplnili stánky včelára Ondreja Gajdoša, informačného centra Europe Direct či OOCR Turistický Novohrad a Podpoľanie, kde sa návštevníci mohli dozvedieť viac o zaujímavostiach a novinkách blížiacej sa letnej sezóny. V ponuke nechýbajú zážitky spojené práve s včelami.

„Máme veľmi šikovného ambasádora Davida Turčániho z projektu Včelí kraj, v Liešnici pri Kokave nad Rimavicou sme nedávno otvorili prvú vzdelávaciu včelnicu na Slovensku. Peknej návštevnosti sa tešia aj apidomčeky v obci Ratka a lučenských ovocných sadoch,“ prezradila Linda Ágoštonová, destinačná koordinátorka oblastnej organizácie cestovného ruchu.
Pozornosť pútal aj stánok Strednej odbornej školy Želovce. Lákadlom bola ochutnávka medov, tvorivé dielne či zaujímavosti zo života včiel, ktoré prezradil maturant Branislav Chren. „Ľudia reagujú pozitívne, máme super odozvu. Deckám sa výklad páči a med im chutí,“ poznamenal.
Na podujatí sa prezentovali aj Mestské ovocné sady v Lučenci, v ktorých žijú desaťtisíce včiel. Domov majú v apidomčeku i novom presklenom úli.
„Prezentovali sme sa bylinkami, z ktorých sme pripravili nápoje. Návštevníkom sme porozprávali viac o pestovaní, starostlivosti i účinných látkach v jednotlivých bylinkách,“ zhrnul Juraj Krchňák, správca Mestských ovocných sadov Lučenec.

Práve ovocné sady v časti Vinica nad Lučencom sú obľúbenou destináciou domácich aj návštevníkov. Ľudí tam čaká areál plný rastlín, ovocných stromov, enviroučebňa alebo ďalekohľad s výhľadom na mesto. Obľúbený je aj apidomček a nový presklený úľ. Vďaka nim sú sady domovom deviatich včelích rodín.
„V meste sa snažíme o včelách a ekológii hovoriť už deťom v materských školách. Zdôrazňujeme potrebu rozumného a zodpovedného zásahu človeka do ekosystému, aby napríklad po vyhynutí opeľovačov nedošlo k prírodnej katastrofe,“ uzavrela primátorka Alexandra Pivková.