FIĽAKOVO. Mesto pod Fiľakovským hradom by čoskoro mohlo mať ďalšie lákadlo v podobe novej oddychovej zóny s vodnými prvkami. Do kedysi obľúbeného miesta s jazierkom, neďaleko barokového kaštieľa, plánuje tamojšia samospráva investovať státisíce eur a prinavrátiť mu tak zašlú slávu.
V najbližších dňoch podá radnica žiadosť o dotáciu vo výške 760-tisíc eur, pričom spoluúčasť mesta by predstavovala osem percent. V prípade, že uspeje, na budúci rok začne s prácami.
„Kedysi bola voda do jazierka privádzaná viacerými potôčikmi, vedúcimi cez park. Po vybudovaní železnice a viacerých zásahoch do potoka ostalo od prítoku vody odrezané. Odvtedy v ňom voda stojí, pripomína močiar, je prerastené vegetáciou a zanedbané,“ priblížil Attila Agócs, primátor Fiľakova.

Pripomenul aj občiansku iniciatívu zo začiatku milénia, ktorá však nebola úspešná. Uviedol, že ešte v roku 2011, v rámci projektovania vtedajšej revitalizácie parku, sa plánovalo jazero zásobovať vodou zo studne.
„Tá by však podľa dotknutých orgánov ohrozovala spodné vody. Preto sa v tom čase od tohto riešenia upustilo a projekt sa podal bez úpravy jazierka,“ podotkol Agócs s tým, že za posledné štvrťstoročie sa v meste k tejto myšlienke vracajú po tretíkrát.
Stavili na ekologické riešenie
Mesto napokon našlo aj zaujímavé riešenie privádzania vody do jazierka. Rozhodlo sa pre ekologický spôsob.
„Z vedľajšej budovy gymnázia bude dažďová voda odvádzaná do troch retenčných nádrží s objemom po 20 metrov kubických a z nich ju do jazierka privedie podzemné potrubie,“ ozrejmil primátor.
V súvislosti s financovaním pripomenul, že zámer má sľubné šance na úspech, keďže už prešiel cez sito na regionálnej úrovni.
„Konečne sa aj na Slovensku začali financie na regionálne projekty rozdeľovať inak. Po novom o nich rozhodujú aj spoločné plánovacie regióny a rada partnerstva na župe. Náš projekt už na týchto úrovniach uspel, preto by sme mali mať dobrú šancu na jeho schválenie aj na ministerstve,“ povedal Agócs.

Pokračoval, že projekt s názvom Revitalizácia mestského parku vo Fiľakove – II. etapa, je v súlade s Integrovanou územnou stratégiou Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK), spĺňa požiadavky Integrovanej územnej investície a bol schválený Radou partnerstva pre integrovaný územný rozvoj BBSK
„Je zaujímavý aj tým, že je medzi prvými na Slovensku, ktoré cez tieto filtre prešli a budeme medzi prvými v krajine, ktorí projekt podajú týmto spôsobom,“ doplnil.
Vysadia desiatky stromov a stovky kvetov
V rámci projektu jazierko kompletne vyčistia a funkčne rozdelia do dvoch, výškovo rozdielnych časti. Od okrasnej časti, veľkej 350 m2 bude oddychová časť s rozlohou 900 m2 oddelená deliacim múrom s okrasnými skalami, cez ktoré bude voda prepadať.
„Cirkuláciu vody budú okrem čerpadla zabezpečovať aj efektné vodné trysky. Okolo jazierka sa vybudujú mlatové chodníky a mólo s mostíkom z drevených dosiek. Chýbať nebude ani drevený altánok, oddychová plocha s lavičkami a košmi či hliníková pergola. Novinkou tiež bude, že k vode vybudujeme nový vstup aj priamo z Ulice SNP. Bude tak prístupná z každej strany a bude sa dať prechádzať okolo celého jazierka,“ vymenoval primátor s tým, že mólo a chodníky budú bezbariérové.
Počíta sa aj s novým trávnikom s rozlohou takmer 2500 m2, tiež novými záhonmi so stovkami trvaliek a krov, pribudnú desiatky stromov a stovky vodných rastlín.
