LUČENEC. Pod značku Regionálny produkt Novohrad patrí už 128 výrobkov a 90 remeselníkov. Počty narástli koncom mája, keď odborná komisia schválila žiadosti v rámci prvej tohtoročnej výzvy na udelenie certifikátu.
Novohrad si tak v regionálnom značení posilnil pozíciu slovenského lídra.
„Veľmi sa z toho tešíme. Hlavne je povzbudivé, že stále pribúdajú nové produkty i remeselníci. Dokonca aj z oblastí, ktoré v našom katalógu doteraz chýbali,“ vyzdvihla Svetlana Matúšková, koordinátorka regionálneho značenia, ktoré zastrešuje Oblastná organizácia cestovného ruchu (OOCR) Turistický Novohrad a Podpoľanie.
Komisia posudzovala žiadosti na šestnásť výrobkov. Na stole sa objavili drevené dekorácie, poltárske chrapne, kraslice, kováčske výrobky, medy, dekoratívne medovníky či maľované výšivky.
Žiadatelia na získanie certifikátu potrebovali získať dostatok bodov z piatich kritérií. „Hodnotí sa pomer ručnej práce, použité suroviny, motívy regiónu i to, aká je tradícia a výnimočnosť v rámci Novohrad," ozrejmila Matúšková.

Riaditeľ OOCR ide príkladom
Certifikačná komisia napokon schválila všetky žiadosti a rady sa tak rozšírili o trinásť nových producentov a šestnásť výrobkov. Certifikát získal aj riaditeľ (OOCR) Turistický Novohrad a Podpoľanie Tomáš Krahulec, ktorý sa preto tentoraz vylúčil z posudzovania žiadostí.
Krahulec sa už siedmy rok venuje včelárstvu. Pri Dolnej Strehovej sa stará o včelnicu so šestnástimi rodinami a značku získal na svoje medy.
„Sú špecifické tým, že v okolí nerastie repka. Pastujem čistý alebo miešaný kvetový i agátový med. V okolí včelnice je aj dobrá znáška lipy, takže aj lipový med je kvalitný,“ vymenoval.
Ako doplnil, žiadosť o udelenie certifikátu nechcel uponáhľať. „Nejaký čas trvalo, kým som sa na včelnici udomácnil a všetko pochopil. Teraz prišla fáza, keď som sa rozhodol, že moje včely a ich med si ochrannú známku regionálneho produktu zaslúžia,“ prezradil Krahulec.

Skúsený včelár doplnil, že ľudia by sa pri výbere medu mali zamerať nielen na zloženie, ale aj na oblasť pôvodu. Ideálne je zadovážiť si med, ktorý vyrobili blízko miesta dlhodobého pobytu.
„Je fajn mať doma na ochutnávku aj medy z iných regiónov. Ak si však kúpite med z oblasti, v ktorej žijete, dostanete v ňom rovnaké dôležité látky, s akými sa roky stretávate. Vďaka tomu si lepšie vybudujete imunitu,“ poradil Krahulec.
Prezentujú sa aj za hranicami regiónu
Značka Regionálny produkt Novohrad je pre kupujúcich zárukou kvality, pretože výrobok pred získaním certifikátu prejde dôsledným posúdením. A keďže sa proces pravidelne opakuje, remeselníci musia kritériá spĺňať dlhodobo.
Hlavnou výhodou certifikátu Regionálnej značky Novohrad je možnosť prezentovať sa na masových akciách. Držitelia tak výrobky môžu ponúkať nielen doma, ale aj za hranicami regiónu.
OOCR Turistický Novohrad a Podpoľanie na domácej pôde organizuje rôzne predajné výstavy a remeselníci sú pravidelnou súčasťou masových spoločenských akcií v mestách i obciach Novohradu. A keďže sa zúčastňujú na podobných akciách aj v ostatných regiónoch, novohradské produkty si našli miesto v domácnostiach po celom Slovensku.

„Aj tento rok toho máme veľa. Prichádza letná sezóna, takže sa zúčastníme folklórnych festivalov či dní mesta. Lákadlom budú aj júnové župné trhy v Lučenci, kde slávnostne rozdáme nové certifikáty, preto už teraz pozývam všetkých, aby prišli podporiť aj nových remeselníkov,“ uzavrela Matúšková.
História značky siaha až do roku 2016, keď Región Neogradiensis, z. p. o., ako koordinátor značenia začal pracovať na projekte, ktorý neskôr podporil aj Banskobystrický samosprávny kraj a mesto Lučenec. Po rokoch prešla značka pod pôsobnosť OOCR Turistický Novohrad a Podpoľanie.
Certifikát Regionálny produkt Novohrad získali:
- Martin Bračok (Kalinovo) – drevené dekorácie do domácnosti
- Ľubica Stieranková (Uhorské) – výrobky z darov zeme
- Jana Gasperová (Kalinovo) – drôtené a háčkované výrobky
- Katarína Sojková (Kalinovo) – výroba pletených košíkov z novín
- Katarína Krnáčová (Lučenec) – maľované výšivky z Novohradu
- Ivana Labudová (Veľký Krtíš) – novohradské vlnkomaznáčiky/novohradské šávoľky pre diovky
- Blažena Michalčová (Veľký Krtíš) – novohradské dekoratívne medovníčky od Kitky
- Martina Tóčiková (Poltár) - poltárske chrapne
- Zuzana Spodniaková (Fiľakovo) – kraslice z Novohradu
- Milan Macko (Príbelce) – kováčske výrobky
- Andrea Kučerová (Lučenec) – unikátne výrobky z prírodných materiálov
- Eva Kotmanová (Kalinovo) – krosnami tkané výrobky
- Viktória Fukáčová (Modrý Kameň) – maľované kvety z Horného Tisovníka
- Tomáš Krahulec (Dolná Strehová) – včelárov S.E.N.
- Martin Sára (Jelšovec) – med z domčeka