LUČENEC. Zvonka aj zvnútra je zmenená na nepoznanie. Vďaka preinvestovaným miliónom je najväčšia stredná škola v okrese Lučenec aj celom Novohrade atraktívnejšia pre žiakov aj zamestnancov.
Jej pýchou je najmä moderná kuchyňa za desaťtisíce eur, akú v regióne nemá žiadne vzdelávacie zariadenie.
„V podstate tu vznikla úplne nová škola. Bez tejto investície by sme nemali žiadnu budúcnosť,“ povedal Juraj Vitek, riaditeľ Strednej odbornej školy hotelových služieb a dopravy v Lučenci, v ktorej sa v osemnástich študijných a učebných odboroch vzdeláva zhruba šesťsto žiakov.

Stalo sa tak vďaka vyše 6,2 miliónovej investícii. Banskobystrický samosprávny kraj (BBSK), ktorý je zriaďovateľom školy, získal peniaze z iniciatívy Catching-Up Regions.
Projekt podporili aj Európska komisia a Svetová banka. V priebehu necelého roka sa podarilo zrekonštruovať a zmodernizovať dva objekty školy, vrátane kompletného vybavenia pre praktické vyučovanie.
Zo starej kuchyne najmodernejšia v regióne
„Hlavným cieľom bolo vytvorenie výnimočného vzdelávacie prostredia v oblasti tradičného poľnohospodárstva, v kontexte podpory poskytovania služieb 21. storočia v gastrosektore, cestovnom ruchu a ďalších odboroch,“ uviedol Ondrej Lunter, predseda BBSK
Zdôraznil, že žiaci v odbore kuchár sa dnes učia v najmodernejšej kuchyni, ktorá je prvou svojho druhu v celom regióne.


Nové stroje dostali aj študenti poľnohospodárskych odborov, moderné vybavenie pribudlo v automobilových dielňach. V škole vznikla aj oddychová zóna, v ktorej sa dá cvičiť.
„Je to výnimočná udalosť pre celý región, impulz pre zamestnávateľov a zároveň nádej, že vďaka modernému vzdelávaniu sa žiaci lepšie uplatnia na trhu práce,“ dodal Lunter.
Zároveň poukázal na fakt, že aj keď sa škola nachádza v regióne s vysokou nezamestnanosť, uplatniteľnosť jej absolventov je vyše osemdesiatpercentná. Žiaci totiž v moderných učebniach pracujú s technológiami, ktoré sa používajú v reálnych prevádzkach.
Reagujú na požiadavky trhu práce
„Okrem samotného vybavenia prešli zmenou aj viaceré odbory, v škole pôsobí aj mentorka, ktorá žiakom pomáha s kariérnym a osobným smerovaním. Tiež pracuje na prevencii predčasného ukončovania štúdia zo strany žiakov,“ doplnil Mikuláš Pál, podpredseda BBSK pre oblasť školstva.
Konkretizoval, že na školách v zriaďovateľskej pôsobnosti župy menili celkovo osemnásť odborných predmetov v snahe reagovať na požiadavky trhu práce.
„Inovovali sme čo sa dalo a cez naše regionálne centrá kariéry spolupracujeme so zamestnávateľmi, aby o našich absolventoch a školách vedeli,“ dodal Pál s tým, že župa má funkčné centrá práce s mládežou Space a prepája základné školy, stredné školy a zamestnávateľov.
V porovnaní s obdobím spred roka 2017 župa do školstva investuje štvornásobne viac.
Modernizácia lučeneckej „hotelovky“ je podľa župana impulzom pre ďalší rozvoj Novohradu, ku ktorému značne prispievajú postupujúce práce na rýchlostnej ceste R2, blížiaca sa výstavba najmodernejšej slovenskej nemocnice v Banskej Bystrici aj pokračujúca obnova krajských ciest.
"To všetko je modernizácia, ktorú nielen kraj, ale aj Slovensko potrebuje," zakončil predseda BBSK.
