ZBOJSKÁ. O drevenice v sedle Zbojská nie je núdza. Keď okolo nich zakvitnú lúky, na ktorých sa pokojne pasú kone, bača cez ne ženie stáda oviec, sprevádzaný mohutnými bielymi chlpáčmi, ktorí v páľave polihujú v tieni stromov pri jednom z najznámejších salašov na pomedzí Gemera a Horehronia, sú ako z rozprávky.

Tento dojem umocňuje aj pohľad na kopec, ktorému dominuje vyhľadávaná vyhliadková veža, ponášajúca sa na mlyn z Jakubiskovej Perinbaby.
No a pod jednou z týchto dreveníc sa ukrýva niečo, o čom mnohí výletníci ani len netušia. Za dverami chalúpky, pri dverách ktorej sa usadil vodník, sa nachádzajú podzemné Zbojnícke kúpele.
Nemenej lákavá je aj terasa, kde čoskoro pribudne novinka.
„Tak ako celá realizácia Salaša Zbojská, tak aj umelá jaskyňa s bazénom a saunami sú nápadom môjho otca Igora Vlčeka. Veľakrát ráno vstane s nejakou zaujímavou myšlienkou a my sa len čudujeme, odkiaľ sa to v ňom berie. No a potom sa ju snaží pretaviť do reality,“ povedala Andrea Vlčková s tým, že miesto v náručí hôr Muránskej planiny už dávno nie je len o chutnom jedle, ale aj zachovávaní salašníckych tradícií a priblížení ich čara domácim aj zahraničným návštevníkom.
Chystajú ďalšie novinky
Zbojnícke kúpele v regióne, v ktorom stavili na rozvoj cestovného ruchu, vznikli ako prirodzený dielik v mozaike atrakcií, ktorý má návštevníkov nielen prilákať, ale aj v rázovitom kraji zdržať a vyplniť im voľný čas najmä počas nepriaznivého počasia.
„Okolie salaša ponúka skôr možnosti na turistiku a cyklovýlety. Atrakcia typu wellness tu chýbala. No a keďže náš salaš je Zbojníckym dvorom, pretože stojí v kraji, v ktorom kedysi lúpil legendárny tisovský zbojník Jakub Surovec, po ktorom je pomenovaný aj tunajší náučný chodník, tak preto aj Zbojnícke kúpele,“ dodala Andrea s úsmevom.

Najprv ľudia na Zbojskej oddychovali v drevených kadiach. Tie časom nahradili nerezové, zapustené do zeme. Výletníci, relaxujúci v teplej vode pod holým nebom, sa môžu kochať pohľadom na zelené lúky, hory a pasúce sa kone.
„Čoskoro k nim pribudne ďalšia, väčšia vírivka. Aktuálne sú tam dve s teplou vodou a jedna je ochladzovacia,“ ozrejmila dcéra mimoriadne kreatívneho podnikateľa s tým, že o tento druh relaxu je značný záujem.

„Veľakrát sú sauny v podzemí poloprázdne, pretože každý chce ísť do vonkajšej vírivky. Určite svoje robí aj krásny výhľad na okolie, zvieratá, neraz sa k návštevníkom pritmolia naše čuvače, ktoré sú na ľudí zvyknuté,“ pokračovala.
V útrobách zeme pod drevenicou výletníci relaxujú nielen vo vírivke, ale aj vo Valaskej kolibke, Horúcom kotlíku, Zbojníckom duhane, Bačovom podišiari či saune, nazvanej Vôňa paše.