HUBOVO. Mnohí netušia, kde sa vôbec nachádza. Dokonca aj ľudia z kraja, v ktorom Hubovo leží, musia zaloviť v mape. Koncová dedinka v okrese Rimavská Sobota, so zhruba stovkou obyvateľov, má práve v tomto čase pre výletníkov lákavý bonus.
Na jej konci, uprostred lúk pod horami, sa rozprestiera fialové pole. Vonia už zďaleka a je pripravené odovzdať výletníkom niečo zo svojej krásy, dokonca aj prospešného zdraviu.
Je jediným miestom v Banskobystrickom kraji, kde sa v týchto dňoch začal samozber levandule. Potrvá dva týždne.

V príjemnom prostredí plnom pestrofarebných motýľov, ktoré tiež láka rastlina s blahodarnými účinkami, na ktoré nedali dopustiť už starí Rimania, dokonca zvyknú piknikovať celé rodiny.
Počas pandémie stavili na kráľovnú byliniek
Príbeh pestovania levandule v malebnej obci Hubovo, známej unikátnou drevenou zvonicou, takmer ako z niekdajšieho desaťhaliernika, sa začal písať pre štyrmi rokmi.

„Vypukla koronavírusová pandémia, začali sme pracovať z domu. Premýšľal som, čomu zmysluplnému by sme sa mohli venovať v našom okolí,“ spomína Gabriel Gencsi, ktorý v tom čase pracoval vo finančnom sektore.
Keďže má vzťah k poľnohospodárstvu, ktorému sa venoval aj jeho otec, rozhodol sa uberať týmto smerom. Postupne prichádzali zaujímavé nápady, až napokon stavil na pestovanie levandule.
„V susednom Maďarsku je rozšírené, ľudia si obľúbili samozbery tejto liečivej rastliny s nezameniteľnou arómou. Jej využitie je skutočne pestré,“ ozrejmil sympatický pestovateľ kráľovnej byliniek.
Pomocnú ruku mu podala priateľka Fanni, aj šikovné ruky mamy Ľubky našli využitie. I keď majú svoje zamestnania, o práci s levanduľou hovoria ako o krásnom koníčku. A teší ich, že robia radosť aj iným.

„Našli sme ideálne miesto, na ktorom sa jej darí. Južný svah za dedinou je po celý deň zaliaty slnkom, je tu pomerne sucho, čo levanduli, nenáročnej na kvalitu pôdy, vyhovuje,“ priblížil Gabriel s tým, že sadenice priviezol z Maďarska.