REVÚCA. „Rekonštrukcia budovy postupuje, dokonca lepšie, než sa očakávalo. Staviteľ nám oznámil, že stavebná časť múzea by mala byť v porovnaní s plánom dokončená o 4 - 5 mesiacov skôr, čo je vynikajúca správa. Následne budeme súťažiť interiér. Je reálne, že náš cieľ otvoriť múzeum do budúceho leta, splníme,“ vyjadril sa ešte vlani na jeseň Ondrej Lunter, predseda Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) na margo rozsiahlej rekonštrukcie historickej budovy niekdajšieho Prvého slovenského literárneho gymnázia v Revúcej.
Jeho slová sa naplnili a od piatka 21. júna si záujemcovia môžu pozrieť unikátne interaktívne múzeum, ktoré je pýchou nielen mesta, regiónu či kraja, ale aj slovenským unikátom.

„Som presvedčeným, že jedinečným je aj pre celý stredoeurópsky priestor,“ povedal župan počas oficiálneho otvorenia Litterry, projektu za takmer tri milióny eur, ktorý moderným, interaktívnym spôsobom prezentuje našich spisovateľov aj históriu literatúry na Slovensku.
„Verím, že ročne na Gemer priláka desaťtisíce ľudí,“ podotkol Lunter.
Významná investícia má zároveň v jednom z najmenej rozvinutých regiónov prispieť k rozvoju cestovného ruchu s jasným zámerom – udržať návštevníkov v Revúcej čo najdlhšie.
Prečo práve Litterra?
Význam názvu rodiaceho sa interaktívneho múzea vysvetlil ešte v novembri 2020, počas prezentácie víťazného návrhu jeho novej podoby, architekt Jozef Bátor.
„Litterra vďaka svojmu odvodeniu z latinčiny, jazyku vzdelanosti a novodobému tvaru vo forme #litterra, prepája svet veľkých literátov, medzi ktorých patrí aj Gustáv Reuss, rodák z Revúcej, so súčasnými čitateľmi,“ ozrejmil Bátor s tým, že práve dielo Hviezdoveda z pera spomínaného revúckeho lekára a zakladateľa slovenskej vedeckej fantastiky, tiež historika a autora prvej botaniky Slovenska, inšpirovalo tvorcov víťazného návrhu.

Dnes majú návštevníci možnosť stať sa súčasťou rozprávkového deja a tvorcami vlastného príbehu. V Litterre nechýba pavilón rozprávok, komiksov, dokonca priestor, navodzujúci výlet do vesmíru s atraktívnou hrou. Počas nej sa dokonca musia oprieť do pedálov bicykla.
Zaujímavosťou je prepojenie druhého podlažia historickej stavby s podkrovím, ktoré dosiahli vložením čierneho oceľového schodiska v centrálnom priestore. Už samotnou farbou evokuje vstup do vesmíru.
Návštevníci tu uvidia zaujímavé expozície, určené na priblíženie sa k námetu cesty balónom na Mesiac, podľa spomínaného diela Hviezdoveda.