HALIČ. Zhromaždiť miestnych výrobcov a pestovateľov, priniesť kvalitné potraviny, podporiť lokálnu ekonomiku a návštevníkom ponúknuť jedinečný zážitok. Také sú hlavné myšlienky lokálneho trhu, ktorý sa na konci júna konal v Haliči pri Lučenci.
Vo dvore Csontváryho múzea tak započali tradíciu, ktorá v regióne nemá obdobu.
Z Bratislavy cez Bátovce až do Haliče
Obec Halič, Henrieta Čemanová, Jarmila Smugalová a Milan Kľaga spojili sily s Marcelou Nemcovou a Petrou Molnárovou, ktorá pred dvanástimi rokmi na Slovensko priniesla myšlienky medzinárodného hnutia Slow Food.
To sa angažuje v ochrane kultúry a miestnych kulinárskych tradícií a zvyšuje povedomie o tom, ako potravinové správanie ovplyvňuje výrobné procesy a ekosystémy. Hnutie tiež presadzuje myšlienku organizovania lokálnych trhov s čistými potravinami vyrábanými a pestovanými bez nadbytočnej chémie, ktoré už na Slovensku majú viacročnú tradíciu.

„Takéto trhy sme začali organizovať pred desiatimi rokmi v bratislavskej Starej tržnici, ktoré sa dnes tešia veľkej popularite zo strany predajcov aj kupujúcich. K nim sa postupne pridali Bátovce, Kravany nad Dunajom a teraz Halič,“ ozrejmila Petra Molnárová zo Slow Food Pressburg.
Dodala, že organizátori si predajcov vyberajú. Tí musia spĺňať stanovené podmienky, čím návštevníkom zaručujú kvalitu. Na trhu nie je priestor pre obchodníkov, ktorí predávajú výrobky iných a ľudia preto v stánkoch hovoria priamo s výrobcami.
Chcú utužiť komunitný život
Na prvej akcii v Haliči sa zišlo jedenásť výrobcov a pestovateľov. V ponuke boli bylinky, domáce pečivo, vína, syry, remeselné pivá, bylinné sirupy a džemy, čili alebo výrobky z včelieho medu. Trh sa stretol s veľkým záujmom a viacero stánkov bolo po zhruba dvoch hodinách od otvorenia poloprázdnych.
Organizátorka Henrieta Čemanová zdôraznila, že pri zostavovaní dbali na pestrosť, aby sa nestalo, že polovicu ponúkaných produktov bude tvoriť sortiment z rovnakej oblasti.
„Trhy majú návštevníkom priniesť zážitok a utužiť komunitný život. Cieľom nemá byť len podpora výrobcov, ale aj prežitie dopoludnia v príjemnej spoločnosti pri dobrom jedle a nápoji. Chceme, aby sa ľudia v sobotu ráno naraňajkovali priamo na trhu a aby si pri dobrej káve a čaji pohovorili s blízkymi alebo priamo s predajcami,“ poznamenala Čemanová.

K tomu má dopomôcť aj vhodné prostredie. Dvor Csontváryho múzea v Haliči je na to podľa starostu Alexandra Udvardyho ideálny. Počas horúceho dopoludnia ponúka príjemný chládok, ľudia majú k dispozícii kaviareň s terasou a návštevu môžu spojiť s prehliadkou múzea či neďalekého zámku.
„V Haliči sa kedysi organizovali obľúbené jarmoky, takže trhy boli prirodzenou voľbou. Otázkou bolo len zameranie, ale potrebnú inšpiráciu sme našli v Bátovciach. Nechceli sme, aby naše trhy boli len o nakupovaní, ale najmä o príjemne strávenom čase. A areál múzea si takéto komunitné aktivity doslova pýtal,“ vyhlásil Udvardy.
Najprv raz za mesiac, neskôr možno aj častejšie
Trhy s podobnou myšlienkou by sa mohli organizovať aj na ďalších miestach Novohradu. Petra Molnárová zo Slow Food Pressburg však upozornila, že výber vhodnej lokality je dôležitý, pretože organizátori na jednom mieste koncentrujú najlepšiu kvalitu z daného územia.
„Keby sa konal v každej druhej obci, tak by sme trhovníkov nútili kočovať, čo nie je náš zámer. Práve naopak, do jedného trhu chceme vytiahnuť to najlepšie z regiónu. Spoluprácam sme však vždy otvorení, pretože môžeme nájsť aj inú formu podujatia.“
Kapacita dvora je zhruba 25 stánkov a noví záujemcovia o sebe môžu dať vedieť. Priestor majú aj pestovatelia a záhradkári. Predajcovia musia splniť kritériá, ktorými sa zaručí kvalita, potravinová čistota a spojitosť s regiónom.

„Trh je zameraný na potraviny, ale budeme akceptovať, ak jeden či dva stánky ponúkanu iný sortiment. Musí však súvisieť s potravinami,“ podotkla Čemanová. „Napríklad v Haliči je tradícia ľudového hrnčiarstva a ľanového súkna, takže napríklad vrecúška, utierky alebo hrnčeky by si tu našli miesto,“ doplnila spoluorganizátorka Jarmila Smugalová.
Organizátori chcú potravinový trh v Haliči usporadúvať pravidelne vždy v poslednú sobotu v mesiaci, no ak bude dostatočný záujem, môže sa konať aj častejšie. Jarmok budú organizovať počas celého roka, takže sortiment bude kopírovať možnosti a ponuku konkrétnej sezóny. Najbližší sa vo dvore Csontváryho múzea uskutoční 27. júla.