BETLIAR. V jednom z najkrajších parkov na Slovensku, ktorý v roku 1978 zaradili do zoznamu svetových historických záhrad sveta, pribudol netradičný objekt. Stojí hneď za kaštieľom Betliar a každý, kto do neho vojde, okamžite cvaká mobilom.
Napokon, príležitosť vstúpiť na miesto, kde okolo ľudí poletuje stovka nádherných exotických motýľov, dokonca si na nich nebojácne sadajú, sa naskytne len málokedy.

Obor, ktorý sa nikdy nenaje
Zloženie pestrofarebných krásavcov sa neustále mení, keďže majú prirodzene krátku životnosť. Dokonca by mal medzi nich pribudnúť aj najväčší motýľ na svete, konkrétne Attacus atlas z Thajska. Rozpätie jeho krídel dosahuje 25 – 30 centimetrov. Žije približne týždeň.


"Je to tým, že nedokáže prijímať potravu. Patrí medzi okáne, ktorých celá čeľaď má zakrpatené tráviace ústrojenstvo. V podstate mu musia vystačiť zásoby, ktoré získal v larválnom štádiu. Motýľ sa z kukly vyliahne len za účelom párenia a nakladenia vajíčok," uviedol pre MY noviny Pavol Pilian z Občianskeho združenia Vitarium.
Práve jeho členovia stoja za zaujímavým projektom, ktorý má v Betliari premiéru.
Týždenná obmena
„Ide o objekt v tvare kupoly, takzvaný geodom, s priemerom šesť metrov. Žijú v ňom živé tropické motýle. Liahnu sa z kukiel, dovážaných z fariem v tropických krajinách. V podstate sú zhromažďované u dodávateľov napríklad v Anglicku či Holandsku a odtiaľ potom putujú aj na Slovensko. Keď sa u nás vyliahnu, tak ich vypustíme do geodomu, aby ich mohli návštevníci obdivovať,“ ozrejmil Pilian s tým, že cieľom projektu je v rámci osvety vzdelávať a propagovať ochranu hmyzu, opeľovačov a obzvlášť motýľov.

Tie v geodome, ktorý je v podstate fóliovníkom netradičného tvaru, týždenne obmieňajú.
„Vyliahnutie motýľa z kukly trvá krátko. Potom má len pár minút na to, aby po prvýkrát rozprestrel krídla. Následne si ich niekoľko hodín suší. Jeho životnosť je krátka. Niektoré druhy žijú len pár dní, no sú aj také, čo vydržia niekoľko týždňov. Niektoré tu už máme aj vyše mesiaca a darí sa im. Pária sa, kladnú vajíčka," dodal Pilian.