ŠIATORSKÁ BUKOVINKA. V Šiatorskej Bukovinke stavili na rozvoj cestovného ruchu a zdá sa, že urobili dobre. Napokon, potvrdzuje to aj návštevnosť tamojšieho hradu Šomoška, ktorý ročne do prihraničnej dedinky s necelými troma stovkami obyvateľov priláka približne 30-tisíc turistov.
Najnovšie tu sprístupnili mimoriadne zaujímavú, no málo známu lokalitu A to aj napriek tomu, že sa nachádza neďaleko hlavného cestného ťahu z Lučenca do maďarského Salgótarjánu.
Unikátny, 14 metrov vysoký pieskovcový stupeň, vytvorený spätnou eróziou, nazvali Kamennou izbou. Vystupuje nad roklinou, ktorá pripomína dávno zaniknutý svet.

Počas výdatných dažďov sa dokonca mení na vodopád. V čase mrazov je z neho ľadopád, lákajúci aj horolezcov.
„Máme prírodné bohatstvo, pamiatky, ako spomínaný hrad a náučné chodníky Šomoška a Mačacia, no stále pracujeme na tom, aby sme tu návštevníkov udržali čo najdlhšie. Preto sme sa rozhodli sprístupniť ďalšiu lokalitu," uviedol Peter Badinka, starosta Šiatorskej Bukovinky.
Konkretizoval, že ide o oddychovú zónu s posedením, informačnými tabuľami aj hmyzím hotelom, približne 300 metrov dlhým pocitovým chodníkom Spoznaj les, ktorý turistov privedie až k unikátnemu prírodnému výtvoru. Nazvali ho Kamennou izbou. Pre lepší prístup k nemu vybudovali schody aj so zábradlím.

Pripomenul, že táto jedinečná lokalita v UNESCO geoparku Novohrad-Nógrád má veľký potenciál na ďalší rozvoj, keďže v jej blízkosti sa nachádza Novohradská turistická magistrála, vedúca z Kalondy až na najvyšší vrch Chránenej krajinnej oblasti (CHKO) Cerová vrchovina, týčiaci sa na slovensko – maďarskej hranici.
„Naskytá sa tu možnosť prepojenia cyklotrasou,“ podotkol starosta.
Jedinečné miesto
Eva Belanová, riaditeľka Správy CHKO Cerová vrchovina doplnila, že o sprístupnení tejto lokality sa uvažovalo už dávno. Bola zanedbaná, nevyužívaná, vybaviť prechod cez železničnú trať, ktorá už dávno neslúži svojmu účelu, tiež nebolo jednoduché.

„Starosta sa napokon na to podujal a tak sa nám lokalitu podarilo sprístupniť. Teší ma, že v rámci Cerovej vrchoviny, ktorá je najmladším sopečným pohorím na Slovensku, opäť pribudlo niečo lákavé, čo na iných miestach turisti vidieť nemôžu,“ povedala Belanová s tým, že spomínaná oblasť je zaujímavá najmä pre milovníkov geológie.
Dodala, že návštevníci tu môžu sledovať históriu vzniku Cerovej vrchoviny, od počiatočných usadených pieskovcov až po sopečnú činnosť v treťohorách, neskôr štvrtohorách.