LUČENEC. Mestské múzeum v Lučenci je miestom nevšednej výstavy. Predstavuje tragický osud lekára z Lučenca Zoltána Brülla, ktorý zahynul v Slovenskom národnom povstaní. Partizánov nešťastný koniec i hrôzy vojny zdôraznili použitím umelej krvi.
Múzeum si tak pripomína 80. výročie vypuknutia protifašistického odboja.
„Našli sme veľmi zaujímavý príbeh Lučenčana – obetavého lekára, horského nosiča, vášnivého horolezca a napokon aj hrdinu SNP. Chceli sme ho predstaviť a priblížiť takou formou, aby naň návštevníci tak skoro nezabudli,“ vysvetlila Andrea Moravčíková, vedúca Mestského múzea v Lučenci.
Výstava prezentuje príbeh, predovšetkým posledné dni Zoltána Brülla. Ten sa narodil do rodiny židovského obchodníka, býval v dome na Kubínyiho námestí v Lučenci. Životná cesta ho zaviala k štúdiu medicíny na Karlovej univerzite v Prahe, prax vykonával v Spišskej Novej Vsi.

Po nastolení fašistického režimu ho začali prenasledovať, neskôr ho zavreli na nútené do internačného tábora. V roku 1944 sa pridal k partizánom, kde sa stal lekárom poľného lazaretu.
V januári 1945, zrejme napriek nesúhlasu ostatných partizánov, ošetril a zachránil život nemeckého vojaka. Tomu sa podarilo ujsť a do základne nad Tromi studničkami priviedol Nemcov, ktorí partizánov, vrátane Brülla, postrieľali.
„Pochovali ho do spoločného hrobu v Liptovskej Kokave, neskôr jeho telo previezli na židovský cintorín v Lučenci. Ešte v roku 1945 mu in memoriam udelili Rád SNP 1. triedy,“ poznamenala Moravčíková s tým, že Brüllov príbeh zachytila aj vtedajšia RTVS v sérii Moje povstanie. Hlavného hrdinu stvárnil Miro Šatan.