RIMAVSKÁ SOBOTA. Hudobne nadaní bratia Matyinkóovci z Rimavskej Soboty založili v roku 1986 spolu s Ladislavom Dulovičom skupinu Maduar. Mladší zo súrodencov, Juraj, mal vtedy 11 rokov, Ladislav 15.
Začínali s rockovou hudbou, no výrazný úspech a popularitu im priniesli ich dancefloorové single, s ktorými sa začali umiestňovať na prvých priečkach českých a slovenských hitparád.
Z mladých hudobne nadaných chlapcov z Gemera sa tak v 90. rokoch zrodili legendy česko-slovenskej tanečnej hudby.
Ako sa vlastne začal príbeh skupiny Maduar, čo bolo na jeho začiatku, ako sa im koncertovalo na svetových pódiách, a aj to, na čo je potrebné dávať si v šoubiznise najväčší pozor, sme sa porozprávali s Jurajom a Ladislavom Matyinkóovcami z Rimavskej Soboty.
Ako sa vlastne zrodil príbeh legendárnej skupiny Maduar?
Juraj: Jednoduchou túžbou troch chalanov z Rimavskej Soboty založiť si kapelu. Z tohto detského sna sa nakoniec stal 30-ročný príbeh, ktorý ešte stále pokračuje.
Prezradíte, ako vznikol názov vašej hudobnej skupiny?
Ladislav: Dlho sme hľadali vhodný názov, ktorý by sa nám páčil, až nakoniec náš otec (Ladislav Matyinkó st.) prišiel s nápadom, aby sme sa volali MADUAR. Toto meno vytvoril spojením počiatočných slabík našich priezvisk – MAtyinkó, DUlovič, Aresta. Najprv sa nám to nepáčilo, ale keďže nám nič lepšie nenapadlo, tak sme si to meno nakoniec ponechali.
Prevediete nás jednotlivými medzníkmi vášho úspešného hudobného príbehu?
Juraj: Prvým míľnikom bolo samozrejme založenie kapely 1. augusta 1986, potom vydanie prvého albumu v roku 1994 a následný obrovský úspech v Česku a na Slovensku, počas ktorého sme vydali ďalšie 4 albumy v týchto 2 krajinách.
Ďalej to bolo rozšírenie nášho pôsobenia o Maďarsko vydaním nášho 4. albumu v 3 krajinách, vydanie singla Hafanana v 94 krajinách sveta v roku 2006, vydanie albumu 007 a následné koncertné šnúry v Česku, Slovensku, USA a Kanade v rokoch 2007 až 2011. Potom to bola ďalšia séria koncertných šnúr, zakončená vydaním 2. albumu Hafanana The Best Of (Vol.2). A teraz sú to aktuálne aktivity, spojené so sloganom Show How Mad U Ar.
Ako by ste charakterizovali vašu hudbu?
Ladislav: Sme jednou z mála kapiel v Česku a na Slovensku, ktorá má pestré žánrové rozpätie. Vydavateľ nášho prvého albumu v roku 1994 dokonca vyhlásil, že máme najrozmanitejšiu tvorbu zo všetkých vtedy známych kapiel. Je to dané tým, že sme nikdy neboli žánrovo vymedzení a máme rovnako radi rockovú hudbu, s ktorou sme počas našich prvých ôsmich rokov začínali, ako aj tanečnú elektronickú hudbu, s ktorou sme sa presadili.
Juraj: Tých viac ako 100 000 ľudí, ktorí majú doma niektorý z našich albumov vedia, že sa na nich nájdu tak po anglicky spievané diskotékové hity, ako aj po slovensky spievané balady, či rockovejšie ladené skladby s vážnejšími textami. Rovnako to vedia aj návštevníci našich koncertov. Samozrejme tí, ktorí poznajú našu tvorbu len z médií, majú trochu skreslený pohľad a potom sú neraz prekvapení.

Obsadzovali ste prvé priečky v hitparádach, získali ste množstvo prestížnych hudobných ocenení, máte za sebou množstvo koncertov, mediálnych výstupov, veľa cestujete. Žiadna z diskoték v 90. rokoch sa nezaobišla bez vašich hitov ako Do it, Mystic party, Hafanana, Anjel a mnohých ďalších. Kde čerpáte inšpiráciu pri vašej tvorbe? Ako vznikajú vaše hudobné nápady?
Ladislav: Na toto nie je nejaké pravidlo, niekedy nejaký motív človeka napadne len tak, ako vnuknutie „zhora,“ niekedy je impulzom nejaký silný moment (zaľúbenie, narodenie dieťaťa a pod.) a niekedy má človek chuť sa len vyjadriť k niečomu, čo ho trápi, alebo naopak teší.
S kým všetkým ste počas vašej doterajšej hudobnej cesty spolupracovali? Kto tvoril súčasť vašich koncertov?
Juraj: Samozrejme s našimi bývalými členmi vrátane už zosnulej Barbary Haščákovej, či Anny-Katariny Schatzl zo Švédska, z tých známejších s Robertom Burianom, Ivannou Bagovou, Marekom Vozárom, Marianom Greksom, Kamilom Střihavkom, maďarskou legendou Karthago a koncertne s množstvom domácich aj zahraničných interpretov. Asi najväčším zážitkom bolo stáť na jednom pódiu s Davidom Hasselhoffom.
Neskôr ste sa rozhodli pre život v Amerike. Čo vás k tomu viedlo? Ako tam pokračovala vaša hudobná tvorba?
Ladislav: Išlo len o rozbehnutie našich podnikateľských aktivít na Floride, hudobne sme tam nepôsobili, s výnimkou toho, že sme zrealizovali dve koncertné šnúry pre našich krajanov v USA a Kanade. Bola možnosť vyskúšať niečo nové v cestovnom ruchu, tak sme sa do toho pustili, a bola to skvelá skúsenosť nielen pre nás, ale aj pre naše rodiny. Otvorili sme pobočku najväčšieho predajcu výletných lodí v Cocoa Beach a následne sme rozšírili naše aktivity aj do Miami Beach, kde sme zabezpečovali služby pre české a slovenské cestovné kancelárie, ako aj pre firemných či individuálnych klientov.
Popri spomínaných podnikateľských aktivitách sa vám zrejme podarilo trochu nakuknúť aj do zákulisia tamojšieho hudobného priemyslu a možností, aké tvorcom hudby „krajina za veľkou mlákou“ ponúka. Ako ste to vnímali?
Juraj: Keďže náš súčasný hudobný priemysel sa za uplynulých tridsať rokov stal kópiou toho amerického, nie je medzi nimi v podstate žiadny rozdiel. Väčšinu trhu majú pod kontrolou globálne vydavateľstvá, ktoré určujú chod aj trendy v hudbe po celom svete.
Môžete to v tejto súvislosti porovnať s možnosťami na Slovensku?
Ladislav: Je tam jednoduchá rovnica, ďaleko viac možností uspieť, ale aj ďaleko väčšia konkurencia.

Juraj, ty si sa po rokoch vrátil s rodinou späť na Slovensko. Čo vás k tomu motivovalo?
Juraj: V podstate to nebolo plánované. Pôvodne sme sem v roku 2014 prišli len na chvíľu, aby sme mohli pripraviť oslavy 20. výročia od vydania nášho prvého albumu, ktorých hlavnou súčasťou bolo dvadsať koncertov, desať v Česku a desať na Slovensku.
Po ich realizácii sme sa mali vrátiť naspäť na Floridu, ale keď agentúry zistili, že opäť koncertujeme, tak sme mali zrazu na stole šesťdesiat vystúpení a náš pobyt sa predĺžil. Až sme nakoniec zostali tu a s bratom sme si podelili aktivity, on sa staral o cestovku v USA a ja som sa staral o vystúpenia tu doma. A podľa potreby sme prilietavali buď ja do Štátov alebo on sem na Slovensko.
V tomto roku oslavujete 30. výročie vášho pôsobenia na hudobnej scéne a stále ste populárni. Koľko singlov, videoklipov, kompilácií a koncertov doma aj v zahraničí už máte za tie roky za sebou? Kde všade ste vystupovali?
Ladislav: Máme za sebou 8 albumov, viac ako 40 singlov a takmer 30 videoklipov, k tomu môžeme prirátať množstvo kompilácií po celom svete a už viac ako 1 000 koncertov v 6 krajinách sveta.