Príbeh legendárnej skupiny sa začal pred 38 rokmi na juhu stredného Slovenska

V 90. rokoch snáď u nás nebolo diskotéky, na ktorej by nezazneli jej hity.

V čase, keď ešte netušili o úspechov a popularite, ktoré ich čakajú.V čase, keď ešte netušili o úspechov a popularite, ktoré ich čakajú. (Zdroj: z albumu bratov Matyinkóovcov)

RIMAVSKÁ SOBOTA. Hudobne nadaní bratia Matyinkóovci z Rimavskej Soboty založili v roku 1986 spolu s Ladislavom Dulovičom skupinu Maduar. Mladší zo súrodencov, Juraj, mal vtedy 11 rokov, Ladislav 15.

Začínali s rockovou hudbou, no výrazný úspech a popularitu im priniesli ich dancefloorové single, s ktorými sa začali umiestňovať na prvých priečkach českých a slovenských hitparád.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Z mladých hudobne nadaných chlapcov z Gemera sa tak v 90. rokoch zrodili legendy česko-slovenskej tanečnej hudby.

Ako sa vlastne začal príbeh skupiny Maduar, čo bolo na jeho začiatku, ako sa im koncertovalo na svetových pódiách, a aj to, na čo je potrebné dávať si v šoubiznise najväčší pozor, sme sa porozprávali s Jurajom a Ladislavom Matyinkóovcami z Rimavskej Soboty.

SkryťVypnúť reklamu

Ako sa vlastne zrodil príbeh legendárnej skupiny Maduar?

Juraj: Jednoduchou túžbou troch chalanov z Rimavskej Soboty založiť si kapelu. Z tohto detského sna sa nakoniec stal 30-ročný príbeh, ktorý ešte stále pokračuje.

Prezradíte, ako vznikol názov vašej hudobnej skupiny?

Ladislav: Dlho sme hľadali vhodný názov, ktorý by sa nám páčil, až nakoniec náš otec (Ladislav Matyinkó st.) prišiel s nápadom, aby sme sa volali MADUAR. Toto meno vytvoril spojením počiatočných slabík našich priezvisk – MAtyinkó, DUlovič, Aresta. Najprv sa nám to nepáčilo, ale keďže nám nič lepšie nenapadlo, tak sme si to meno nakoniec ponechali.

Prevediete nás jednotlivými medzníkmi vášho úspešného hudobného príbehu?

Juraj: Prvým míľnikom bolo samozrejme založenie kapely 1. augusta 1986, potom vydanie prvého albumu v roku 1994 a následný obrovský úspech v Česku a na Slovensku, počas ktorého sme vydali ďalšie 4 albumy v týchto 2 krajinách.

SkryťVypnúť reklamu

Ďalej to bolo rozšírenie nášho pôsobenia o Maďarsko vydaním nášho 4. albumu v 3 krajinách, vydanie singla Hafanana v 94 krajinách sveta v roku 2006, vydanie albumu 007 a následné koncertné šnúry v Česku, Slovensku, USA a Kanade v rokoch 2007 až 2011. Potom to bola ďalšia séria koncertných šnúr, zakončená vydaním 2. albumu Hafanana The Best Of (Vol.2). A teraz sú to aktuálne aktivity, spojené so sloganom Show How Mad U Ar.

Ako by ste charakterizovali vašu hudbu?

Ladislav: Sme jednou z mála kapiel v Česku a na Slovensku, ktorá má pestré žánrové rozpätie. Vydavateľ nášho prvého albumu v roku 1994 dokonca vyhlásil, že máme najrozmanitejšiu tvorbu zo všetkých vtedy známych kapiel. Je to dané tým, že sme nikdy neboli žánrovo vymedzení a máme rovnako radi rockovú hudbu, s ktorou sme počas našich prvých ôsmich rokov začínali, ako aj tanečnú elektronickú hudbu, s ktorou sme sa presadili.

SkryťVypnúť reklamu

Juraj: Tých viac ako 100 000 ľudí, ktorí majú doma niektorý z našich albumov vedia, že sa na nich nájdu tak po anglicky spievané diskotékové hity, ako aj po slovensky spievané balady, či rockovejšie ladené skladby s vážnejšími textami. Rovnako to vedia aj návštevníci našich koncertov. Samozrejme tí, ktorí poznajú našu tvorbu len z médií, majú trochu skreslený pohľad a potom sú neraz prekvapení.

Obsadzovali ste prvé priečky v hitparádach, získali ste množstvo prestížnych hudobných ocenení, máte za sebou množstvo koncertov, mediálnych výstupov, veľa cestujete. Žiadna z diskoték v 90. rokoch sa nezaobišla bez vašich hitov ako Do it, Mystic party, Hafanana, Anjel a mnohých ďalších. Kde čerpáte inšpiráciu pri vašej tvorbe? Ako vznikajú vaše hudobné nápady?

Ladislav: Na toto nie je nejaké pravidlo, niekedy nejaký motív človeka napadne len tak, ako vnuknutie „zhora,“ niekedy je impulzom nejaký silný moment (zaľúbenie, narodenie dieťaťa a pod.) a niekedy má človek chuť sa len vyjadriť k niečomu, čo ho trápi, alebo naopak teší.

S kým všetkým ste počas vašej doterajšej hudobnej cesty spolupracovali? Kto tvoril súčasť vašich koncertov?

Juraj: Samozrejme s našimi bývalými členmi vrátane už zosnulej Barbary Haščákovej, či Anny-Katariny Schatzl zo Švédska, z tých známejších s Robertom Burianom, Ivannou Bagovou, Marekom Vozárom, Marianom Greksom, Kamilom Střihavkom, maďarskou legendou Karthago a koncertne s množstvom domácich aj zahraničných interpretov. Asi najväčším zážitkom bolo stáť na jednom pódiu s Davidom Hasselhoffom.

Neskôr ste sa rozhodli pre život v Amerike. Čo vás k tomu viedlo? Ako tam pokračovala vaša hudobná tvorba?

Ladislav: Išlo len o rozbehnutie našich podnikateľských aktivít na Floride, hudobne sme tam nepôsobili, s výnimkou toho, že sme zrealizovali dve koncertné šnúry pre našich krajanov v USA a Kanade. Bola možnosť vyskúšať niečo nové v cestovnom ruchu, tak sme sa do toho pustili, a bola to skvelá skúsenosť nielen pre nás, ale aj pre naše rodiny. Otvorili sme pobočku najväčšieho predajcu výletných lodí v Cocoa Beach a následne sme rozšírili naše aktivity aj do Miami Beach, kde sme zabezpečovali služby pre české a slovenské cestovné kancelárie, ako aj pre firemných či individuálnych klientov.

Popri spomínaných podnikateľských aktivitách sa vám zrejme podarilo trochu nakuknúť aj do zákulisia tamojšieho hudobného priemyslu a možností, aké tvorcom hudby „krajina za veľkou mlákou“ ponúka. Ako ste to vnímali?

Juraj: Keďže náš súčasný hudobný priemysel sa za uplynulých tridsať rokov stal kópiou toho amerického, nie je medzi nimi v podstate žiadny rozdiel. Väčšinu trhu majú pod kontrolou globálne vydavateľstvá, ktoré určujú chod aj trendy v hudbe po celom svete.

Môžete to v tejto súvislosti porovnať s možnosťami na Slovensku?

Ladislav: Je tam jednoduchá rovnica, ďaleko viac možností uspieť, ale aj ďaleko väčšia konkurencia.

Juraj, ty si sa po rokoch vrátil s rodinou späť na Slovensko. Čo vás k tomu motivovalo?

Juraj: V podstate to nebolo plánované. Pôvodne sme sem v roku 2014 prišli len na chvíľu, aby sme mohli pripraviť oslavy 20. výročia od vydania nášho prvého albumu, ktorých hlavnou súčasťou bolo dvadsať koncertov, desať v Česku a desať na Slovensku.

Po ich realizácii sme sa mali vrátiť naspäť na Floridu, ale keď agentúry zistili, že opäť koncertujeme, tak sme mali zrazu na stole šesťdesiat vystúpení a náš pobyt sa predĺžil. Až sme nakoniec zostali tu a s bratom sme si podelili aktivity, on sa staral o cestovku v USA a ja som sa staral o vystúpenia tu doma. A podľa potreby sme prilietavali buď ja do Štátov alebo on sem na Slovensko.

V tomto roku oslavujete 30. výročie vášho pôsobenia na hudobnej scéne a stále ste populárni. Koľko singlov, videoklipov, kompilácií a koncertov doma aj v zahraničí už máte za tie roky za sebou? Kde všade ste vystupovali?

Ladislav: Máme za sebou 8 albumov, viac ako 40 singlov a takmer 30 videoklipov, k tomu môžeme prirátať množstvo kompilácií po celom svete a už viac ako 1 000 koncertov v 6 krajinách sveta.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným MYregiony.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom CAYGV na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Novohrad

Komerčné články

  1. Čo bude toto leto in?
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Čo bude toto leto in?
  2. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  5. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  6. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  7. Kam smerujú peniaze bohatých?
  8. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 8 416
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 8 105
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 171
  4. Kam smerujú peniaze bohatých? 3 766
  5. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 3 437
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 145
  7. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú 2 889
  8. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 2 215
  1. Marek Namešpetra: Mokrý svet
  2. Viktor Pamula: Markíza a Vlny
  3. Roman Kebísek: Štefánikova priateľka Weissová o ňom: Je to dobyvateľ
  4. Marián Kozák: Protikorupčný festival Pucung 2025 v Košiciach
  5. Adam Austera: Nečakaný ťah juhokórejského Samsungu: Nový ultratenký S25 Edge má vymazať predchádzajúci 30 % pokles ceny akcií
  6. Tomas Hlavaty: Cirkev v službách, nepokoj a jednota.
  7. Michal Fizer: Ponad Košice v legendárnej Cessne 172
  8. Martin Krištofiak: Porušuje Ministerstvo zákon ak sprístupňuje rodné čísla?
  1. Matej Galo: Tibor Gašpar, ste hluchý, nemý, slepý alebo čo? 29 048
  2. Viktor Pamula: Slovenský zväz ľadovej hanby 17 030
  3. Miroslav Ferkl: Stupnica Ficovej nenávisti 10 087
  4. Anna Brawne: Pridrahý Robo, nebolo tých klamstiev už dosť? 8 044
  5. Ivan Čáni: Pobavený Fico ako nevinné batoľa. 7 578
  6. Věra Tepličková: Keď sa bojíš valašky 7 233
  7. Branko Štefanatný: Hráči z KHL nie, Šatan nie! 6 855
  8. Vlado Jakubkovič: Ukážte rozstrieľané brucho. 6 525
  1. Roman Kebísek: Štefánikova priateľka Weissová o ňom: Je to dobyvateľ
  2. Radko Mačuha: Fico je kráľ politickej džungle.
  3. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  4. Věra Tepličková: "I napriek tomu, že ste žena, buďte slušná."
  5. Radko Mačuha: Šmejdi" sa menia. Predražené hrnce nahradili politikou.
  6. Tupou Ceruzou: Pandemická
  7. Radko Mačuha: "Rež a rúbaj do krve po Šimečkovej kotrbe" dokial Fico na Slovensku, pánom nebude.
  8. Věra Tepličková: Keď sa Lojza Hlinu bojí už aj generál
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Marek Namešpetra: Mokrý svet
  2. Viktor Pamula: Markíza a Vlny
  3. Roman Kebísek: Štefánikova priateľka Weissová o ňom: Je to dobyvateľ
  4. Marián Kozák: Protikorupčný festival Pucung 2025 v Košiciach
  5. Adam Austera: Nečakaný ťah juhokórejského Samsungu: Nový ultratenký S25 Edge má vymazať predchádzajúci 30 % pokles ceny akcií
  6. Tomas Hlavaty: Cirkev v službách, nepokoj a jednota.
  7. Michal Fizer: Ponad Košice v legendárnej Cessne 172
  8. Martin Krištofiak: Porušuje Ministerstvo zákon ak sprístupňuje rodné čísla?
  1. Matej Galo: Tibor Gašpar, ste hluchý, nemý, slepý alebo čo? 29 048
  2. Viktor Pamula: Slovenský zväz ľadovej hanby 17 030
  3. Miroslav Ferkl: Stupnica Ficovej nenávisti 10 087
  4. Anna Brawne: Pridrahý Robo, nebolo tých klamstiev už dosť? 8 044
  5. Ivan Čáni: Pobavený Fico ako nevinné batoľa. 7 578
  6. Věra Tepličková: Keď sa bojíš valašky 7 233
  7. Branko Štefanatný: Hráči z KHL nie, Šatan nie! 6 855
  8. Vlado Jakubkovič: Ukážte rozstrieľané brucho. 6 525
  1. Roman Kebísek: Štefánikova priateľka Weissová o ňom: Je to dobyvateľ
  2. Radko Mačuha: Fico je kráľ politickej džungle.
  3. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  4. Věra Tepličková: "I napriek tomu, že ste žena, buďte slušná."
  5. Radko Mačuha: Šmejdi" sa menia. Predražené hrnce nahradili politikou.
  6. Tupou Ceruzou: Pandemická
  7. Radko Mačuha: "Rež a rúbaj do krve po Šimečkovej kotrbe" dokial Fico na Slovensku, pánom nebude.
  8. Věra Tepličková: Keď sa Lojza Hlinu bojí už aj generál

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu