BETLIAR. Na mohutnej drevenej posteli, v ktorej pred mnohými rokmi spávali šľachtici, ležia modré detské šatôčky, čepček, zavinovačka s veľkými mašľami aj plachta s erbom na zakrytie dieťatka.
Ušili ich ešte v roku 1835 pre Dionýza Andrássyho, posledného mužského potomka mladšej, takzvanej monockej vetvy významného rodu, ktorý zanechal nezmazateľnú stopu aj v dejinách Gemera.
Ide o jeden z cenných historických kúskov, ktorý vystavili v kaštieli Betliar v rámci 120. výročia jedinečného múzea, venovaného Františke Andrássyovej. Mimoriadne zaujímavá výstava je veľkým lákadlom a záujemcovia si ju môžu pozrieť do konca tohto roka.

Zaujímavosťou je, že šaty, v ktorých Dionýza krstili, sú modré. Dnes sa nad tým zrejme nikto nepozastaví. Veď pre chlapčekov modrá, dievčatká ružová.
Dôvod zámeny farieb je bizarný
No málokto vie, že v minulosti tomu tak nebolo. Dokonca obliekanie chlapcov do šiat malo svoj význam, aj keď bizarný.
„Ide o zaujímavosť, do ktorej nechcem vnášať pochybnosti. Súpravu ušili kvôli krstu Dionýza Andrássyho v roku 1835, kedy sa narodil. V tom čase bolo z náboženských dôvodov a presvedčenia zvykom pokrstiť deti už dva – tri dni po narodení. Úmrtnosť novorodencov bola totiž veľmi vysoká,“ ozrejmil počas jednej z letných prehliadok dominanty Betliara Matúš Molnár, vedúci oddelenia výskumu a starostlivosti o zbierkový fond.
Dodal, že na začiatku 19. storočia však chlapcov obliekali do ružových šiat a dievčatá modrých.
„Preto by mohli zavládnuť pochybnosti, či to náhodou nebola krstná súprava Dionýzových sestier. Avšak sám Dionýz diktoval významnému múzejníkovi, ktorý kreoval Františkino múzeum v rokoch 1903 – 1904, že to bola jeho krstná súprava, takže do toho teda nevnášam žiadnu pochybnosť,“ podotkol šéfkurátor a prezradil ďalšiu zaujímavosť, týkajúcu sa vtedajšieho obliekania detí.

Približne do 5 – 6 roku života nosievali rovnaké oblečenie. Chlapci aj dievčatá mali šatôčky.
„Dozvedel som sa to len pred krátkym časom. Súviselo to s vysokou úmrtnosťou detí, najmä chlapcov. Preto tá výmena farieb a nosenie rovnakých šiat. Smrť totiž nemala rozoznať, či ide o dievča alebo chlapca. Takže takto symbolicky si v tých časoch chránili práve mužských potomkov,“ zakončil Molnár.