LUČENEC. Formovať pozitívny vzťah detí a mládeže k prírode a naučiť ich detaily o obyvateľoch a zložení lesa. Taký je cieľ spolupráce, na ktorej sa dohodli zástupcovia lesníkov, poľovníkov a mesta Lučenec. Dohodu spečatili podpisom memoranda.
Myšlienka na vytvorenie spolupráce sa zrodila v lete, kedy sa v lučenskom parku uskutočnilo podujatie Novohradskí lesníci a poľovníci deťom. Za jeho zrodom stojí predseda poľovníckej spoločnosti Veľká Hora - Petrovec Ladislav Sedmák, ktorý chce z akcie vytvoriť každoročnú tradíciu s aktivitami pre stovky detí.
Okrem neho memorandum podpísali predseda regionálnej organizácie Slovenského poľovníckeho zväzu Lučenec Jozef Týnus, predseda Obvodnej poľovníckej komory Maroš Antalík, riaditeľ OZ Poľana Lesy SR Anton Kamenský a primátorka Lučenca Alexandra Pivková.
"Naším hlavným cieľom je, aby sme mladej generácii dali do povedomia všetky benefity, ktoré nám les a príroda dávajú, vrátane turistiky, rekreácie či liečebnej terapie alebo ochrany pôdy a vody," poznamenal Kamenský.

"Formálne sme spečatili spoluprácu. Zaviazali sme sa, že každý rok budeme na konci júna participovať na podujatí s tematikou lesnej pedagogiky. Budeme sa snažiť ho zatraktívniť a priložiť ruku k dielu," zdôraznila Pivková.
K osvete má prispieť aj nová lesoučebňa, ktorú otvorili v septembri v budove štátneho podniku Lesy SR.
"Chceli sme časť lesa priniesť do tohto malého priestoru v meste. Ľudia tu nájdu semienka lesných drevín, uvidia letokruhy stromov a spoznajú aj rôznych škodcov a huby. Les sa poznáva zmyslami, takže ľudia tu zapoja aj čuch či chuť," zhrnula Anna Kováč Sliacka, referentka lesnej pedagogiky Lesov SR.
Lesoučebňa na Ulici B. Nemcovej v Lučenci je otvorená deťom, mládežníkom aj dospelým. Kováč Sliacka ozrejmila, že víziou Lesov SR je otvorenie podobných miest a vytvorenie spoluprác aj v iných regiónoch.