LUČENEC. Pred dvadsiatimi rokmi chceli vytvoriť miesto, kde by organizovali aktivity pre mládež či rodičov. Napokon sa ale zo spoločenského centra 3Pé v Lučenci stalo útočisko pre mamičky, rodiny s deťmi s poruchou autistického spektra, anonymných alkoholikov či komunitu odídencov z Ukrajiny, ktorých z domovov vyhnala vojna.
Partia stojaca za centrom 3Pé za ostatné roky pomohla ľuďom z ohrozených komunít nájsť bývanie i prácu a zastrešuje aj podporu pre deti v Afrike.
Komunitné miesto obľúbené rôznymi vekovými aj sociálnymi skupinami počas týchto dní oslavuje už dve dekády fungovania.

„Pred 20 rokmi sme vnímali, že mládežníci sa dobre cítia v krčme, no tam nemôžu rásť. Na druhej strane v kostole, kde by rásť mohli, sa dobre necítia. Chceli sme im vytvoriť priestor, pod ktorého strechou by našli aj prijatie, aj osobnostný a duchovný rast,“ ozrejmil Pavol Šinko, zakladateľ 3Pé a riaditeľ neziskovej organizácie IN Network Slovakia, ktorá centrum prevádzkuje.
Zdôraznil, že hoci je centrum kresťanské a dbajú v ňom na duchovnú stránku, priestor v ňom nájdu aj neveriaci či ľudia iného vierovyznania.
So slobodou prišiel dopyt po angličtine
Šinko bol jeden z trojice ľudí, ktorí pred dvadsiatimi rokmi stáli za vznikom centra. 3Pé okrem neho vybudovali manželia Tomáš a Ester Kriškovci.
„V 90. rokoch sme po nadobudnutí slobody ako spoločenstvo kresťanov v Lučenci rozhodli priniesť ľuďom dobrú správu. Nečakali sme, že prídu za nami do kostola, ale chceli sme prísť my za nimi, pýtať sa ich, s čím práve zápasia a pomôcť im,“ opísala Ester Krišková, dnes Jankovičová.

„Napríklad sa po rokoch vyučovania ruštiny objavil záujem o angličtinu. Tak sme pripravili kemp anglického jazyka, ktorý vytrval dodnes,“ dodala.
Dobrovoľníci z kresťanskej komunity Bratskej jednoty baptistov organizovali aktivity vo viacerých lokalitách mesta. To však bolo náročné, preto sa rozhodli vytvoriť priestor, kde združia všetky projekty pod jednu strechu.