HAJNÁČKA. Dlhé roky ležal na zemi, mnoho ľudí okolo neho prešlo bez povšimnutia. Až nedávno padol do oka Ladislavovi Oravcovi z Fiľakova, ktorý má na konte viacero významných archeologických nálezov, vrátane najväčších zafírov v bazalte, nájdených na Slovensku.
„Stalo sa to úplnou náhodou. Čakal som manželku pri lekárni v Hajnáčke. Oproti nej stojí garáž. Pri nej ma zaujal väčší kameň. Pre laika možnože obyčajná skala, no mne hneď v hlave zablikala kontrolka. Vzhľadom na jeho tvar a ryhy na ňom, a tiež fakt, že ide o areál pod zaniknutým hradom, som vytušil, že je to niečo výnimočné,“ povedal amatérsky archeológ a mineralóg, ktorý roky spolupracuje s významnými odborníkmi v týchto oblastiach nielen v našej krajine, ale aj Maďarsku.

Nedalo mu a na netypický kameň sa šiel opýtať Štefana Szepessyho, lekárnika a zároveň majiteľa tamojšej lekárne Myrtus.
„Leží tu už minimálne tridsať rokov. Netuším, odkiaľ sa zobral. Predpokladám, že ho tu našiel môj, dnes už nebohý otec. Videl som, že nemá prirodzený tvar, je upravovaný. Avšak bližšie som sa oň nezaujímal,“ uviedol Szepessy pre MY Novohrad s tým, že nález podľa neho môže pochádzať aj z neďalekého hradu.

„Starší ľudia hovorievali, že v dedine sa veľa domov postavilo práve z ruín hradu. Preto tá domnienka, že aj tento kameň pochádza práve odtiaľ,“ dodal lekárnik.

Nález budú skúmať
Napokon slovo dalo slovo a zhruba 50 kilogramov vážiaci kameň v piatok 25. októbra previezli do Gemersko – malohontského múzea v Rimavskej Sobote, kde sa naň pozrel známy múzejný archeológ Alexander Botoš, ktorého rukami prešlo už veľmi veľa vzácnych nálezov aj z okolia Hajnáčky.

Predbežne sa vyjadril, že skutočne môže ísť o vzácny nález, aký zo spomínaného miesta doposiaľ v múzeu v takom stave a veľkosti nezaznamenali. Musí však prejsť odborným výskumom, ktorý aktuálne úvahy potvrdí.
Novovek
• Je možné ho rozdeliť na dve etapy - raný a vrcholný. Jeho začiatky bývajú spájané s objavením Ameriky (1492) a začiatkom reformácie cirkvi (1517).
• Dôležitým medzníkom vo vývoji ľudstva je však aj vynález kníhtlače okolo roku 1450. Niektorí bádatelia vidia začiatok nového veku práve v tejto udalosti.
zdroj: dejepis.com
„Je to architektonický článok, pravdepodobne šambrána okna. Vykazuje prvky okna z obdobia novoveku. Či je to naozaj tak, bude predmetom ďalšieho výskumu. Budeme hľadať analógie, pokúsime sa predmet presnejšie zadatovať a zaradiť. Potom sa stane súčasťou zbierkového fondu nášho múzea,“ uviedol Botoš s tým, že predmet pravdepodobne pochádza z historickej stavby, pričom nevylučuje, že by v dávnej minulosti mohol byť súčasťou dnes už zaniknutého hradu Hajnáčka, ktorý mu nie je neznámy.
V roku 2014 tu totiž robil výskum hradnej pivnice. Počas neho objavili keramické nálezy vo fragmentárnom stave z obdobia 16. -18. storočia, ktoré umožnili datovať vysekanie pivnice v tomto období.
„Počas výskumu bol na strednom hrade odkrytý aj zaniknutý múr o dĺžke 2,9 metra, ktorý na základe keramických nálezov môžeme zaradiť do 14. – 15. storočia,“ píše sa v jednej z publikácií z pera spomínaného archeológa.