LUČENEC. Zabrániť šikane a ochrániť duševné zdravie študentov. Taký je cieľ nového projektu ministerstva školstva, ktorý pilotne spustili v Banskobystrickom kraji. Vedenia rezortu a župy ešte začiatkom školského roka predstavili krízový semafor aj špeciálnu aplikáciu na ohlasovanie šikany.
Banskobystrický samosprávny kraj v týchto dňoch pozoruje realizáciu a fungovanie novej iniciatívy priamo na školách.
"Na začiatku školského roka som oznámil, že prevencia pred šikanou na školách je mojou osobnou prioritou. Nechcem, aby sme o tom len rozprávali, preto do konca roka navštívim sedem škôl, aby som sa priamo v teréne so študentami, pedagógmi i podpornými tímami porozprával o tom, či náš program funguje," vysvetlil banskobystrický župan Ondrej Lunter.
Aplikácia ako prostriedok na oznamovanie
"Téme sa venujeme aj pre medializované prípady, ktoré sa skončili tragicky. Rozhodli sme sa nastaviť si zrkadlo, aby sme zistili, ako v kraji fungujeme. Výsledok auditu ukázal, že reálny počet nahlásených prípadov šikany bol nula. To číslo indikuje, že sa o téme nerozprávame a problémy možno len zametáme pod koberec," ozrejmil župan dôvod iniciatívy.

Ten ako prvé navštívil lučenské Gymnázium B. S. Timravy. Na škole funguje podporný tím, ktorý študentom pomáha s riešením problémov, vrátane šikany. Tú môžu ohlasovať aj prostredníctvom špeciálnej aplikácie. Hoci doposiaľ túto možnosť žiaci nevyužili, problémy so šikanou už oznámili osobne priamo členom podporného tímu.